Author Topic: Самоградба на ветерница 400 W  (Read 2331 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Самоградба на ветерница 400 W
« Opened on 07.05.2011, Saturday, 03:27:35 »
Случајно го најдов овој стар број на САМ Свој мајстор, па си реков можеби некој ќе го интересира (се надевам немате проблем со српскиот). Значи, изработуваат ветерница од делови кои се лесно достапни - генераторот е алтернатор од Застава 101 или Југо со снага од 400 W, крилцата се дрвени и детално е опишано како се прават со нацрти и димензии. Проектот е замислен за осветлување на некоја викенд куќа и евентуално приклучување некои портабл потрошувач кој работи на 12 V, ама денес има ефтини инверотри на 220 V така да може да се надгради и да се користи за други работи. Исто така има доста формули и теоретски пресметки за ветерниците, па може да се модифицира по потреба на градителите. ;)
Code: [Select]
http://www.box.net/shared/p9aonl3lzg
Code: [Select]
http://www.box.net/shared/q1z3qnugrn
Life is too short to remove USB safely ..

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
оваа е супер рабабота пред некое време бурицкав по такви работи ама не најдов добар мотор кој ке ми даде доволно напон и струја.за добро искористување на ветарот потребен е мотор со перманентни магнети  со напон на напојување од 30 волти само со таков мотор мозес да добиес 12в и со 10тина вртези во минута
rules are made to be broken

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одамна во САМ имаше две верзии на ветерници.Го имавме направено оној вториот тип со федери на носачите кои ја укосуваа конструкцијата на хоризонталниот носач ако задува повеке  ;D. Проблемот е во преносот на вртежите,прорачунувањето на преносот и најважното : треба да премотате некое динамо по дадените катактеристики ( од спачек мислам беше!) за да се зголеми ефикасноста,иначе не добивате голема искористивост!! Има и други проблеми околу склопот за полнење,кој сега со ова нова технологија може многу полесно да се направи !.Сепак,многу битен елемент е главниот верикален носач ,кој треба добро да се ленгериса,осигура со сајли,и да биде заземјен по сите прописи.Нашиот систем настрада кога гром удри во носашот и просто го стопи целиот систем ( не беше заземјен по пропис!!!).Иначе ветерницата работеше 3 години во најдобар ред на Тиквешкото езеро,а распонот на краците беше 1,2 метри.Краците беа дрвени,од бел бор ,импрегнирани и три пати лакирани!! Сепак со опаѓањето на цените на фото напонските келии полека предноста оди на нивна страна страна ,бидејки се далеку полесни за одржување.Гледајки на интернет најдов панели 12 В 1,2 вати за само 19,5 $, што е прифатлива цена за потребите ( 200 долари =  120 вати!).

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одамна во САМ имаше две верзии на ветерници.Го имавме направено оној вториот тип со федери на носачите кои ја укосуваа конструкцијата на хоризонталниот носач ако задува повеке  ;D. Проблемот е во преносот на вртежите,прорачунувањето на преносот и најважното : треба да премотате некое динамо по дадените катактеристики ( од спачек мислам беше!) за да се зголеми ефикасноста,иначе не добивате голема искористивост!! Има и други проблеми околу склопот за полнење,кој сега со ова нова технологија може многу полесно да се направи !.Сепак,многу битен елемент е главниот верикален носач ,кој треба добро да се ленгериса,осигура со сајли,и да биде заземјен по сите прописи.Нашиот систем настрада кога гром удри во носашот и просто го стопи целиот систем ( не беше заземјен по пропис!!!).Иначе ветерницата работеше 3 години во најдобар ред на Тиквешкото езеро,а распонот на краците беше 1,2 метри.Краците беа дрвени,од бел бор ,импрегнирани и три пати лакирани!! Сепак со опаѓањето на цените на фото напонските келии полека предноста оди на нивна страна страна ,бидејки се далеку полесни за одржување.Гледајки на интернет најдов панели 12 В 1,2 вати за само 19,5 $, што е прифатлива цена за потребите ( 200 долари =  120 вати!).

Батка, во оваа ветерница се користи алтернатор од Југо а бројот на вртежи е зголемен со 2 редуктори, така да не треба премотување.
А отприлика колку струја добивавте од ветерницата ??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline accipiter82

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Одг: Самоградба на ветерница 400 W
« Reply #4 on 20.05.2011, Friday, 13:06:44 (Edited 20.05.2011, Friday, 13:10:24) »
Не е 400W но интересно е. Ветерница од флопи диск
Code: [Select]
http://energetskaefikasnost.info/?p=275
Кодирај линкови!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ветерницата беше со ознака VT 400 - значи околу 400 вати,само реков користевме динамо од спачек премотано според спецификации и електронски реглер со 2N3055 (4 ком.) со кој се полнеше акумулатор од 65 Аh.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Батка, нели обично ставаат соларен панел во комбинација со ветерница, затоа што кога е облачно обично дува ветер, а тогаш соларниот панел произведува помалку струја, ветерницата повеќе. Е сега прашањето ми е дали ако ставам повеќе соларни панели, би произведувале доволно струја и на облачно време односно дали може да се замени ветерницата со дополнителни панели?
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
зависи од соларните панели, гледав еднаш една репортажа за соларни панели што ставале луѓето, едни незнам каква фирма ставиле и кога е облачно произведуваат помалку струја, за разлика од ним едни па ставија соларни панели дупло поскапо кој и ако облачно пак произведуваат 70% ел. енергија од онаа што ја произведуваат кога е облачно.
мене повеќе ми се исплаќа да ставам ветерници пошто има повеќе ветер, а пошто куќата ми е како во дупка има многу помалку сонце :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
зависи од соларните панели, гледав еднаш една репортажа за соларни панели што ставале луѓето, едни незнам каква фирма ставиле и кога е облачно произведуваат помалку струја, за разлика од ним едни па ставија соларни панели дупло поскапо кој и ако облачно пак произведуваат 70% ел. енергија од онаа што ја произведуваат кога е облачно.
мене повеќе ми се исплаќа да ставам ветерници пошто има повеќе ветер, а пошто куќата ми е како во дупка има многу помалку сонце :(

е баш заради тоа произведуваат 70% ел енергија кога е сончево....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка, нели обично ставаат соларен панел во комбинација со ветерница, затоа што кога е облачно обично дува ветер, а тогаш соларниот панел произведува помалку струја, ветерницата повеќе. Е сега прашањето ми е дали ако ставам повеќе соларни панели, би произведувале доволно струја и на облачно време односно дали може да се замени ветерницата со дополнителни панели?

Да,обично оди таа комбинација,ама прилично е скапа.За некаде 1-1,5 кw произведена енергија треба во стартот да потрошите околу 9-10.000 ЕУ.Значи,скапа инвестиција со долгорочна добивка.Нашиот стандард е далеку од моќен за таква инвестиција,но полека ќе се менуваат работите.Потребно е да се најде технологија за производство на евтина соларна келија.Македонија има преку 200-250 сончеви денови годишно и соларната енергија е наш излез од енергетската криза.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Моментално EVN (или МЕПСО беше, не знам кој е одговорен за тоа) експериментираат (се консултираат сеуште) за монтажа на ветерници во Македонија. Зошто баш ветериници кога имаме премногу сончеви денови, не знам, мое лично мислење е дека сепак се во прашање парите за првична инвестиција, која доколку би употребиле ветеринци, сигурно би била помала, за сончеви колектори требаат повеќе пари, така да, мислам дека цената бил пресудниот фактор за избирање на еолската енергија пред сончевата :S, иако мислам дека на долг рок повеќе ќе се исплати сончевата енергија ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ЕВН нема ама баш никаква корист да улага во сончева енергија,кога ние скоро испод светската цена им ја даваме ел.енергија. ;D И МЕПСО не е многу заинтересиран за алтернативни извори: ние не сме ја употребиле хидро-енергијата на еден Вардар до сега ,а за други реки да не зборуваме.Факт е дека една Хрватска и Словенија развиваат проекти(поточари) по течението на Сава и Драва.Хрватите дури и даваат субвенции,како и државни кредити на приватни лица кои би направиле мала хидро централа на имотот низ кој тече или граничи со некој хидроенергетски потенцијален извор(река,поток..)Фирмата ТОРПЕДО 0д Риека произведува генератори за ова намена со државна помош и тие се релативно ефтини.Ветерната енергија е помалку ефикасна од сончевата и има дополнителни трошоци за одржавање.Во Богданци ке се гради еден низ ветерници,само не знам дали е местото навистина одбрано правилно! Во Македонија по течението на Вардар има клисури низ кои постојано струи воздух,Овче Поле е навистина место на ветрови,Кумановско.. а сепак се одлучија за Богданци!? Во Велес има една клисура која ја викаме Потокот,низ која и во најтопло време струи воздух и тече вода во количина која би задоволувала 1-2 или 3 мини-централи.Но,сепак,ова проблематика налага долгорочно да се прати и испитува движењето на воздушните струи,сончеви часови...итн.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Makedonija od toplite vodi nisto ne koristi osven nesto malku vo Kocani od tamu do Gevgelija ima podzemno ezero so topla voda  a kaj Bogdanci ima busotina promer 1meter i vodata topla tece vo Vardar,a da ne se zbori za mnogute topli izvori na voda sto tecat slobodno
Z33MK

Offline danot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
Само да се надоврзам, за ветрерни централи во Македонија, значи сите кај нас мислеа дека најидеална област за ветерници е Овче поле, веќе неколку години на неколку локации кај нас има мерења, постојано се следи ветерот и податоците електронски пристигнуваат на Електро факултетот, и од тоа се увидело дека најидеална област е Богданци, а НЕ Овче поле !

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
drzi bidejki  ide od Belo more potopol vozduh koj navleguva kon severniot del na Makedonija
Z33MK