Author Topic: Напојување со LM317 со струјна регулација  (Read 1388 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Напојување со LM317 со струјна регулација
« Opened on 11.04.2011, Monday, 22:50:10 (Edited 11.04.2011, Monday, 22:55:28) »
Еве една шема што ја најдов на нет,па интересна ми изгледа ;D.Интересно е што има и струјна регулација.Има два регулатори/интегралци LM317 и LM301A.Некој да не знае цена на овој LM301A по продавнициве низ СК,и исто за транзисторот MJ4502?Опсегот на напојувањето е од 1,2V до 30V и струја од 0 до 5А ;D ;)

Eве ја шемата:

If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Некој да не знае цена на овој LM301A по продавнициве низ СК,и исто за транзисторот MJ4502?

LM301A ти е околу 50 денари, а MJ4502 околу 100 денари :).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Meсто MJ4502 може да се стави МЈ 2955 или  BDX 18

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
е ова ме бендисва  8) ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
е ова ме бендисва  8) ;)
Хах и мене,доста интересно е ;D.Две овакви напојувања и ете ти едно супер симетрично напојување ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Ја имам направено шемава и работи одлично. Има само една мана, напонот на излез не може да биде поголем од максималниот позитивен напон на напојување на LM301, односно + 18 волти.

Не може значи тој пинот 7 (V+) да се поврзе на влезот (+ 35 волти) оти ќе изгори интегралецот, максималниот напон на напојување за LM301 е +/- 18 волти.

Инаку, за до 18 волти супер е шемата, струјата се мести од 15 ma па до максимум.

Тие диодите 1N457 можат да се заменат со 1N4148.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ја имам направено шемава и работи одлично. Има само една мана, напонот на излез не може да биде поголем од максималниот позитивен напон на напојување на LM301, односно + 18 волти.

Не може значи тој пинот 7 (V+) да се поврзе на влезот (+ 35 волти) оти ќе изгори интегралецот, максималниот напон на напојување за LM301 е +/- 18 волти.

Инаку, за до 18 волти супер е шемата, струјата се мести од 15 ma па до максимум.

Тие диодите 1N457 можат да се заменат со 1N4148.
A ако ставам посебно трафо за него,за тој LM301 интегралецот,тогаш ќе оди до +35V напојувањето? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
А пин 4 (-6V) кај е поврзан?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А пин 4 (-6V) кај е поврзан?
Изгледа за тој интегралец ќе треба посебно трафо,некое 2х6V,па со грец и два регулатори 7806 и 7906 да се поврзе :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Напојување со LM317 со струјна регулација
« Reply #9 on 15.04.2011, Friday, 12:57:46 (Edited 15.04.2011, Friday, 16:29:36) »
Quote
A ако ставам посебно трафо за него,за тој LM301 интегралецот,тогаш ќе оди до +35V напојувањето?

Не, оти позитивниот напон на напојување за LM301 треба да биде барем малку поголем од излезниот напон на напојувањето, а LM301 во никој случај не може да го напојуваш со + 35 волти оти ќе изгори.

Ако има некој интегралец сличен на ЛМ301 кој може да се напојува со на пример +- 40 волти тогаш ОК, ама не знам ваков дали има  ;D

Јас LM301 го напојував од влезот (+ 35 V) преку 7815 регулатор со некои измени за регулаторот да дава околу 18 волти, и  на излез напонот можеше да се подеси до 18 волти максимум, после ова струјната регулација не работи, и напојувањето не е регулирано - се слушаше брум.


А пин 4 (-6V) кај е поврзан?
Изгледа за тој интегралец ќе треба посебно трафо,некое 2х6V,па со грец и два регулатори 7806 и 7906 да се поврзе :)

Не треба посебно трафо, еве јас како направив:



Таа зенер диодата од 15 волти мора да се стави, оти без нејзе напонот на влезот од 7909 беше многу висок и го прегоруваше регулаторот 7909.

Негативниот напон (тој на пин 4)  не мора да е - 6 волти точно, може и - 9, само да не е повисок ( уствари понизок  ;D) од   - 18 волти.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Значи напојувањево е зезнато,не може да оди до 35V :(...A баш сакав да го направам :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Значи напојувањево е зезнато,не може да оди до 35V :(...A баш сакав да го направам :)
За тој напон и таа струја премногу беше лесно за да биде вистинито  ;D ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Значи напојувањево е зезнато,не може да оди до 35V :(...A баш сакав да го направам :)
За тој напон и таа струја премногу беше лесно за да биде вистинито  ;D ;D ;D
Не филозофирај ;D,ама така е,многу е проста шемава за толку напон и струја да даде ;D.Може има некоја финта па да се направи до толку да оди т.е 35V...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Значи напојувањево е зезнато,не може да оди до 35V :(...A баш сакав да го направам :)
За тој напон и таа струја премногу беше лесно за да биде вистинито  ;D ;D ;D
Не филозофирај ;D,ама така е,многу е проста шемава за толку напон и струја да даде ;D.Може има некоја финта па да се направи до толку да оди т.е 35V...

Има финта, има еден интегралец OPA455 кој има напон на напојување +/- 45 волти кој може да се искористи во оваа шема. Pin out -от не е ист ама може да се искористи.

А за тоа на излез никогаш со ова напојување не може да се добијат 35 волти, оти ни едно регулирано напојување не може да дава на излез исто толку волти колку што има на влез, мора малку излезот да е понизок од влезот за да има регулација.

Кај мене при големи струи (~ 5 A) напонот на влез паѓаше од 35 волти на 28 - 29 волти значи на излез не може да имам повеќе од 25 волти добро регулирани.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Напојување со LM317 со струјна регулација
« Reply #14 on 17.04.2011, Sunday, 12:54:26 (Edited 17.04.2011, Sunday, 13:03:08) »
Mислиш на истово напојување,само да се стави друг операциски засилувач и ќе оди до 35V?Ај ако не,ќе можеш ли да нацрташ шема,само со тој OPA455 операцискиот?


Eдит:А што викаш за овој операциски? ;D
Code: [Select]
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/86211/TI/OPA452.html Оди до 80V :D

Еве уште еден кој оди до 100V ;D
Code: [Select]
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/219068/TI/OPA454.html
If you're good at something, never do it for free... -Joker