Author Topic: Ми треба шема за засилувач за домашна употреба  (Read 2126 times)

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Ми треба шема за засилувач за домашна употреба
« Opened on 26.01.2010, Tuesday, 12:30:33 (Edited 18.03.2012, Sunday, 17:18:19) »
Дали ке може некој да ми даде шема за засилувач кој ќе го користам за домашна употреба мислам дека се доволни некаде 40W до 50W ама ми треба да работи на +-30V бидејки имам трансформатор а ми стои така па сакав да го искористам да не купувам нов

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Дали трансформаторот ти дава 2x30V, пошто ако е така тогаш ќе добиеш после исправувачот околу +-42V, за да добиеш +-30V ти треба трансформатор 2x21-22V.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
трансформаторот е само 25 волти ама со шема што ми ја даде еден професор може да се подели и да се искористи трансформаторот

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: засилувач за домашна употреба
« Reply #3 on 27.01.2010, Wednesday, 01:32:31 (Edited 27.01.2010, Wednesday, 01:35:57) »
Ако трансформаторот е 1х25 волти а не 2х25 волти и професорот ти дал шема да го поделиш напонот со отпорници или кондензатори тоа нема да биде доволно за ништо освен за засилувачи во мостна врска што би значело дека подобро е да искористиш чип кој работи на единечен напон од 30 и нешто волти како на пример ова ти е идеално (не го ставај отпорникот од 3R3 нацртан на шемата):



Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
фала за шемава ке пробам да ја направа па ке видиме со ке излезит

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Јас имам една подобра шема, но бидејќи сум моментално на работане можам да ти ја постирам...Шемата е со интегрално коло во мосвет изведба а и делчето можес лесно да го најдеш, не е проблем за него. Инаку според ривјуата и само градителите засилувачот одлично свирел...Конкретно јас набавив такво интегралче а може сум набавил и повеќе, не се сеќавам, можеби сум планирал некаков сарадунд, но тоа останало само на идејата...За жал од немање време а не од нешто друго...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Ај кога ке можиш ставија шемата да ја видам па можеби ке ја направам и неа

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Значи шемата ја има на самиот .pdf документ кој ќе го симнеш за делчево. LM4780...
Мислам дека е доста едноставна и лесна за изработка...
 ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Да, како што ти вика Сале, не е лош и тој засилувач, еве види тука стерео верзија:

Code: [Select]
http://www.national.com/mpf/LM/LM4780.html#Overview
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Дали некој има купено TDA2025 зошто во алфа електроник немаше а во охрид најдов ама ми бараат 500 денари за едно парче па дали знае некој која е реалната цена или оваја е реалната цена

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Јас имам земано 2030 ама не беше толку скапо, не знам точно ама мислам дека околу 70 денари беше
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
тда2030 работи на максимум 18 волти,па не сум баш сигурен дека ке функционира.Можи да се проба со  тда2050 која користи максимален напон од 25 волти.Со овој интегралец би требало да функционира само што малку повеке ке грее бидејки кога ке се исправи напонот од трафото,напонот ке биде поголем за околу 5 волти(во празен од)но кога ке се напрегне,би требало да биде ок.Исто така доколку трафото што го имаш е помоќно,можеш да си направиш стерео верзија.Цената на овој интегралец е мала

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
TDA2025, зависи од кој производител е, гледам на интернет има од 3 еур па до 12еур од парче
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
А дали мозе да се замени TDA2025 на шемата со некој друг интеграл?

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Може меѓутоа TDA2025 издржува највисок напон од таа серија, така да другите кола на таа шема нема да ти одговараат ќе се за помал напон и помала снага, види ако го нема тоа друга шема.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.