Author Topic: Ми треба шема за засилувач за домашна употреба  (Read 2128 times)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
А дали мозе да се замени TDA2025 на шемата со некој друг интеграл?

Па ако сакаш да го менуваш интегралното коло, не гледам логика да бараш шема за ТДА 2025???
Барај шема за оноа што го имаш. ???
 ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Jove

  • Guest
Дали некој има купено TDA2025 зошто во алфа електроник немаше а во охрид најдов ама ми бараат 500 денари за едно парче па дали знае некој која е реалната цена или оваја е реалната цена
    јас имав земано од алфа гац беа 225 денари пред незна колку време

Offline MnM

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Одг: Засилувач за домашна употреба
« Reply #17 on 18.03.2012, Sunday, 10:59:59 (Edited 18.03.2012, Sunday, 11:53:59) »
Позз дечки, нов сум на форумов,.. сакав да ве замолам за една услуга, а тоа е, да ја најдете темата со (ххх)W засилувач, со компјутерско напојување (мислам 50-100W беше). Вчера ја најдов шемата, но заборавив да ја зачувам (bookmark),..

ЕДИТ: Ми треба некој/а бас засилувач/кутија (генератор* на ниски фрекв.).. како сакате наречете го на кој ќе може да се врзат барем 2 сателити/звучници.
Имам Неискористен 4(ohm) 15(W) звучник (J & S),  напојување од компјутер 220-240V и Уште еден звучник(од саб-вуфер*-ако може да се нарече така), 8(ohm) 10(W), бидејќи имам проблем со истиот, т.е на поголема јачина почнува да крчи, многу гадно изобличување, шум, (со зг. на бас-от и глас-от), (беше претходно изгорено интегралното, ТДА2822 сега е овој искористен, а претходно кој интегралец бил не знам), и сега ова се случува..
Да не треснам некоја зелена,.. ама мислам дека има поголем излезен напон,..

Благодарам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
TDA2822 во идеални случаеви ќе даде до кај 2W, доколку планираш тој засилувач од 50W за во кола да го поврзуваш на овие звучниц, би ти правел проблем пошто звучниците ти се премногу слаби за него, направи нешто со TDA2030A, за секој звучник посебно, со тоа што на сабвуферот ќе му вградиш и филтер само за ниските тонови, а на сателитот ќе му ставиш филтри за високи и средни, побарај во делот за звучни кутии, има повеќе дизајни варијанти и слично, направи една кутија и смести ги звучниците, проблем ќе ти е тоа што немаш TS параметри од звучниците, ама колку за почеток за домашна употреба ќе се снајдеш некако и без нив :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MnM

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
дефинитивно до сателитките... не влечат**
како и да е,. ќе направам едно 10W појачалце.. имам 15[W] на 8[OHМ] звучки (2х), фабричко производство