Author Topic: Дали некој знај на шо фрекфенција работат полициските радиостаници?  (Read 1822 times)

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Дали некој знај на шо фрекфенција работат полициските радиостаници?-и ако знај некој, дали има направено некој склоп за да ги фаќа тие фрекфенции и да ги слуша џандарите ? :D ;D ;D ;D

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
кај нас прашање е дали имат радио станици...хаххаха
Let's make things better.

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
па ако немаја џандарите радиостанцици не ке бараф дали знај некој на шо фрек. работат xD

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Порано работеа со аналогни сигнали на VHF фрекфенциите и тогаш беа прислушкувани од секого, од криминални банди па се до радознали новинари. Сега се на ТЕТРА радио станици кои се целосно дигитални и слични како GSM стандардот и работат на неколку фрекфентни подрачја, мислам дека беа од 300-400 MHz. Новиве неможе да се прислушкуваат.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
демек и во Македонија има вакви , кој би инвестирал во џандарите наши ваква работа дај не ме зафркавајте :D

Offline Darko_Petrovski

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
  • Gender: Male
Прочитај поќе на http://www.police-scanner.info/scanning/radio-frequency-bands.htm



29.000 – 50.000 MHz

Government, business, two-way and cordless phones.

50.000 – 54.000 MHz

6-meter Amateur Radio

108.000 – 136.000 MHz

Aircraft

138.000 - 144.000 MHz

Government

144.000 - 148.000 MHz

2-meter Amateur Radio

150.000 - 174.000 MHz

Shared by Business, Maritime, Weather, & Public Safety

406.000 – 420.000 MHz

Government

420.000 – 450.000 MHz

Amateur Radio

450.000 – 470.000 MHz

Shared by Business, Industry, Gov., & Public Safety

470.000 – 512.000 MHz

Public Safety

806.000 – 940.000 MHz

"800 Band" Public Safety

851.000 – 866.000 MHz

Business & Public Safety

866.000 – 869.000 MHz

Public Safety

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова горново не вреди за МКД ! Ај,не се умарајте со темава ,не е баш за дискусија.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Jас ви кажав дека старите фрекфенции не се користат и тоа значи дека нема ништо на нив, новиве лесно ке ги дознаете но џабе ви се кога тие се многу добро кодирани. Јас мислам дека нема потреба да се слушаат тие фрекфенции, ако те интересира што зборуваат полицајците, застани до група полицајци на пример кога има некој фудбалски натпревар на гратски во скопје и обавезно ке слушнеш од нивните токи воки што зборуваат :) нема ништо интересно
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Jас ви кажав дека старите фрекфенции не се користат и тоа значи дека нема ништо на нив, новиве лесно ке ги дознаете но џабе ви се кога тие се многу добро кодирани. Јас мислам дека нема потреба да се слушаат тие фрекфенции, ако те интересира што зборуваат полицајците, застани до група полицајци на пример кога има некој фудбалски натпревар на гратски во скопје и обавезно ке слушнеш од нивните токи воки што зборуваат :) нема ништо интересно
Ќе слушаш како на кантер :D: „Кичмата му скршив,море му еб*в ма*ер“ ;D ;D ;D Најбоље игрица
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Истепај полицаец и земи му ја радиостаницата  ;D ;D ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Истепај полицаец и земи му ја радиостаницата  ;D ;D ;D
и за 10 минути гледаш станицата е одјавена од базата.....
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Истепај полицаец и земи му ја радиостаницата  ;D ;D ;D
и за 10 минути гледаш станицата е одјавена од базата.....
хаххахахаха

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Јас имам фаќано џандарски токи воки - кога им беа аналогни - на стар телевизор, некаде на почеток на тоа подрачјето VHF -1... (само тон, немаше слика  :D :D)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да, ако си на кабелска и се потрефи тој канал што го гледаш да е и фрекфенцијата на полицијата. јас ургирав во кабелската мислејки дека се некои таксисти и да им доделат друга фрекфенција и да ме остават на раат да си го гледам каналот.... ама ништо не ми одговорија - молк - иначе кај мене не се слушаше никаков звук туку само сметњи во сликата. Всушност се работеше за околу 160МХз.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
демек и во Македонија има вакви , кој би инвестирал во џандарите наши ваква работа дај не ме зафркавајте :D
Полека полека,  во Македонија едино МВР цвета, секоја година добива најмногу пари од владата за разлика од сите министерства. Колку за информација министерство за одбрана добива многу мааааалку парички а од пред 2 години 10 милјони евра им скратија на министерство за одбрана и им ги дадоа на оние кои и онака имаа најмногу (МВР) така да не гледам причина зошто да не се модрнизираат и земаат големи плати а во министерство за одбрана се нема пари ни за делови за возила, тенкови, хеликоптери, па дури немаат ни за пенкала и хартии за печатење.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.