Author Topic: ми треба помош за Philips Reciver 22 AH 777  (Read 1449 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ми треба помош за Philips Reciver 22 AH 777
« Opened on 30.03.2011, Wednesday, 00:51:39 (Edited 10.06.2012, Sunday, 01:08:38) »
укл се е океј ама на излез дава мн тивок звук... сменети се 3 те транзистори од 4 (зошто го немаше тогаш во логинг )



d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Знаеш што- овака од слика не може никој да ти помогне! Не е измислен унимер да мери вредности од слика.Ако сакаш сам да работиш работи систематски! Ако не- носи во Сервис.Прво инструмент во раце и мери точки - напон од исправувач,напони на транзистори.Звукот може да биде тивок од милион причини! Ти треба сигнал трасер и сигнал ињектор за да започнеш со потрага.Стави го ињекторот на влез и следи го сигналот со трасерот.Може да е на влезот (транзистор,кондензатор.отпорник),па се до побудните транзистори.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
батка мислев за сервис мануел некој да ставе, а инаку секако дека сам ќе барав со инструментот :-[ :-[ само ме карате :-[ :-[ :-[
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве сервисна шема ;).

Code: [Select]
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/49847/Philips_22AH777.html
Code: [Select]
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/61142/Philips_22%20AH%20777.html
Инаку моделот на Receiver-от е 22 AH 777 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Никаде не пишува дека е така али океј нп благодарам за помошта околку шемата
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Никаде не пишува дека е така али океј нп благодарам за помошта околку шемата

На задната плоча кај кабелот за напојување има една налепница на која пишува PHILIPS 22 AH 777... освен ако не ти е скината задната налепница ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
нема никаква налепница ...  ;D ;D ;D ;D а средил некој пред мене
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Без разлика, ете ти шема, разгледај ја и барај го дефектот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
колеги ме интересира, сакам само да го заменам засилувачот, да си остане радиото, предпојачалото, тон контролата,значи само засилувачот? ај некој ако знае да го обележи на шемата
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како тоа да го замениш? Да го извадиш и друг да ставиш? Тоа значи преправка на целиот уред, ова е рисивер.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ми треба помош за Philips Reciver 22 AH 777
« Reply #10 on 07.01.2012, Saturday, 12:39:01 (Edited 07.01.2012, Saturday, 12:56:18) »
Прво мери ги напоните и види колкави се( не сум ја видел шемата се уште!) и спрема напоните прави нов излаз. Ако сакаш нов излез да ставиш треба сигнал од потенциометрот за волуме да извадиш ,а да ги ислкучиш напоните кои одат кон излезното појачало.Ај ке ја видам и шемата и ке означам што да работиш! :D

Споено мислење: 07.01.2012, Saturday, 12:56:17
Еве како мислам дека треба да го преправиш.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
сакам да го ставам појачувачот со стк 4241 пошто овој е мн во квар неможи никако да се поправи се тепав месец дена се тепаа и др по недела две, ама ништо неможе да се најде дефектот, така да морам да го преправам излезниот засилувач, за да го вратам во нормала татко ми мн ме напиња  ;D ;D да сум му го средел појачалото
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас ти кажав дека прво треба напоните  во рисиверот да ги мериш.Овој СТК има мах.напон =/- 39V односно декларирано +/- 26V na 8 omi и вади 2X 25W  јачина. Па сега види - оригиналот е 2Х 65 W ако добро видов.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас не би ставил засилувач со било кој STK во никој случај. Змена на еден STK модил е најчесто многу поскапо од замена на излезни транзистори.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нека види прво со кои напони располага ,па спрема напоните нека прави и излези.И јас сум за транзистори повеке  ;D