Author Topic: ТV-B-GONE со PIC  (Read 41137 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #285 on 03.10.2011, Monday, 12:14:19 »
а што проблем толку че прај ако ги нема
че цркни нешто за брзо или само дека на прекинувач се пушта, па само вџеб да се пушта
Нема ништо да му биде,иако ги извадиш...Само незнам што си запнал да ги вадиш прекинувачите,можеби ќе ти затребаат...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #286 on 03.10.2011, Monday, 12:23:44 »
ок во ред тоа ама мене не ми требаат сега воопшто, па кој е послободен нека пиши како и каде да го поврзам прекинувачот, значи сакам да ги нема тие 2 тастера и во замена да има само еден прекинувач кога е (on) колото работи кога е (off) прекинува.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #287 on 03.10.2011, Monday, 12:28:21 »
ок во ред тоа ама мене не ми требаат сега воопшто, па кој е послободен нека пиши како и каде да го поврзам прекинувачот, значи сакам да ги нема тие 2 тастера и во замена да има само еден прекинувач кога е (on) колото работи кога е (off) прекинува.
Oк...За прекинувачот,само поврзи го сериски со плусот од батериите и готово.Стандардно како што се поврзува прекинувач,а кај другите прекинувачи што се,ништо не чепкаш ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Mixajlo

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #288 on 03.10.2011, Monday, 14:10:56 »
може да прашам од каде ги купувате универзалните плочки и по која цена се? и димензии на плочките да ми кажете...

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #289 on 03.10.2011, Monday, 15:51:43 »
Еве ја плочката по која го направив TV-B-Gone-от ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #290 on 03.10.2011, Monday, 18:22:04 »
може да прашам од каде ги купувате универзалните плочки и по која цена се? и димензии на плочките да ми кажете...

мислам дека поголем дел членови ги порачуваа од интернет, амам како се задоволни нека ти кажат самите, имаш во скоро секоја продавница за електроника
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #291 on 03.10.2011, Monday, 20:53:12 »
ок во ред тоа ама мене не ми требаат сега воопшто, па кој е послободен нека пиши како и каде да го поврзам прекинувачот, значи сакам да ги нема тие 2 тастера и во замена да има само еден прекинувач кога е (on) колото работи кога е (off) прекинува.
Oк...За прекинувачот,само поврзи го сериски со плусот од батериите и готово.Стандардно како што се поврзува прекинувач,а кај другите прекинувачи што се,ништо не чепкаш ;D
браво за одговорот :D :D ако ми беше тоа поентата одамна ќе го преправев

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #292 on 03.10.2011, Monday, 21:33:47 »
ок во ред тоа ама мене не ми требаат сега воопшто, па кој е послободен нека пиши како и каде да го поврзам прекинувачот, значи сакам да ги нема тие 2 тастера и во замена да има само еден прекинувач кога е (on) колото работи кога е (off) прекинува.
Oк...За прекинувачот,само поврзи го сериски со плусот од батериите и готово.Стандардно како што се поврзува прекинувач,а кај другите прекинувачи што се,ништо не чепкаш ;D
браво за одговорот :D :D ако ми беше тоа поентата одамна ќе го преправев
Епа тогаш што ти е поентата,дај објасни?Јас како што те разбрав,ти сакаш да ги елиминираш двата тастери и да има само еден прекинувач за уклучи/исклучи...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #293 on 04.10.2011, Tuesday, 00:22:35 »
а чекај ако се стави на + сериски еден прекинувач и да се извадат тастерите нема да има никаков проблем ?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #294 on 04.10.2011, Tuesday, 00:48:40 »
а чекај ако се стави на + сериски еден прекинувач и да се извадат тастерите нема да има никаков проблем ?
Па нема,тоа ти зборам цело време ;D ;).Значи извади ги тастерите,и стави само еден прекинувач сериски со плусот и готово...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #295 on 08.03.2012, Thursday, 19:14:00 »
Денес ми се расипа TV-B gone-то... Значи со месеци работеше безпрекорно и оп денес не работи, не светкаат IR диодите ниту LEDот. Има напон од 3V во склопот, што може да е, денот му е баксуз, сончевата бура која ја најавија дека ке коси по електричните уреди и сателити, пикот рокнал или што може да е според вас?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #296 on 08.03.2012, Thursday, 19:15:52 »
Пробај репрограмирај го пикот,знам мене еднаш ме зезаше така.Го репрограмирав пикот и проработе :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #297 on 08.03.2012, Thursday, 19:17:54 »
Значи сам од себе се избришал ли ? Ако е така, почнувам да го разбирам еден другар што мрази пикови и вика дека сами се бришат.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #298 on 08.03.2012, Thursday, 19:21:56 »
Taка некако му доаѓа :D.Види и кај тебе така да не е,репрограмирај го и види дали ќе проработи.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #299 on 09.03.2012, Friday, 12:13:41 »
бидејки не сум во можност моментлно да го репрограмирам го заменив со друг пик кој е испрограмиран и проверен дека е во ред (од пред некој месец), и со него не рсботи! После го испитав кристалот, кондензаторите, транзисторите и IR диодите и се е исправно, што може да е работата?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.