Author Topic: ТV-B-GONE со PIC  (Read 44994 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #255 on 19.08.2011, Friday, 22:15:35 »
успеав да го направам. проблемот бил во кристалот, на почеток уште сум го залемил на 7 и 9 а не на 7 и 8 како што треба и после веке бев изморен и не обрнав внимание на кристалот. Малечко, фала за понудената помош. Понуден како послужен. Иначе најдов термо сензор, па кога сакаш да се договориме да ти го дадам.
Ajде со здравје да си го користиш,и да зезаш луѓе :D :D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #256 on 19.08.2011, Friday, 22:20:01 »
Фала :) Повеке го направив од кејф ама може да се најде за во некоја ситуација да се искористи ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #257 on 26.08.2011, Friday, 22:58:28 »
Е вака да викажи сеа бобан ;D тоа сите шеми монтажни што беа поставени од ваша страна мене лично не ми проработеа па решив како што кажав и предходно да го преправам за последен пат ова уредче со (почетната/електричната шема) па ја нацртав во монтажна и пред некој пост ја поставив во атачмент. Значи го направив, супер работи ама што е малку или тро појче катастрофично је  ;D па затоа нема да има слики од ова  :D че има од наредното што че го преправам на универзална плочка демек за помало  ;D за да го збери во кибрит  :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #258 on 26.08.2011, Friday, 23:05:08 »
супер работи ама што е малку или тро појче катастрофично је  ;D
Моето не фаќа на повеке од 3 метри >:(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #259 on 27.08.2011, Saturday, 01:01:14 »
супер работи ама што е малку или тро појче катастрофично је  ;D
Моето не фаќа на повеке од 3 метри >:(
зависи од телевизорот, benq ич не го гаси ! ова моево на самсунг го пробав од тераса имаше преку 4-5 метра и преку перде - завеса го изгаси

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #260 on 27.08.2011, Saturday, 01:06:30 »
Исто и нео,не гаси...Најдобро „работи“ :D со самсунг и лг,бар кај мене е така ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #261 on 27.08.2011, Saturday, 02:32:15 »
Ги нема сите кодови за гасење на сите можни модели на планетава. Плус, секој ден излегуваат нови модели, или ако не повеќе, нови софтвери за исти шасии, и за LCD и за CRT ;). Треба update да му се направи на ова чудo ;D.

А за Neo и Benq, не се ни надевајте ;D, тоа се кинески шасии. Neo ги има само онаму каде што има Техномаркет, нивни бренд е ;), Бугарски ;D. За Benq, мислам дека е Кинески бренд, не ми дошол до сега некој на сервис за да знам дали има во некои од тие телевизори некои од стандардниве Кинески шасии ;D, ама се кладам дека е така ;D. Исто така не се надевајте многу на Fuego, Magnum, Quart, и некои други многу познати брендови во Македонија ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #262 on 28.08.2011, Sunday, 19:13:14 »
Еве го финалното  ;D тоа вчера-некни беше како прототип   :D






Уште касетка да му направам,  :D исто така изгледа во кибрит  ;D
Со кибрит дојде време да гасиме тв-а  ;D ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #263 on 28.08.2011, Sunday, 19:23:38 »
Извади ја лед диодата штом ти е во кутија,џабе да не ти влече струја... ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #264 on 28.08.2011, Sunday, 21:19:13 (Edited 30.10.2011, Sunday, 02:21:01) »
Извади ја лед диодата штом ти е во кутија,џабе да не ти влече струја... ;) :)
засега неам проблем сонезе сеа и дупчина му напрајв за ресет и стоп тастерите да можам да чкрапам на нив, и една дупка за LED ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #265 on 29.08.2011, Monday, 00:51:01 »
Бобан најди поцврста кутија да не ти се случи да се згмечи во џеб.

Што викате, дали ке се зголеми дометот на IR LED-овите ако 160омските отпорници ги заменам со 100 омски ? Или би имало друг проблем како претерано влечење на струја од микроконтролерот или сл. ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #266 on 29.08.2011, Monday, 00:52:18 »
па би можело нешто да се оштети треба да се провере колкава струја тече сега
рачунај максималан струја која ја дава микроконтролер на свој излез е 20mA
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #267 on 29.08.2011, Monday, 07:20:03 »
Јас мислам дека тоа со отпорниците да се сменат нема да смени многу многу во дометот...Мислам дека со други по моќни транзистори,и напојување од 9 волтна батерија ќе заврши работа... ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #268 on 29.08.2011, Monday, 15:51:47 »
Јас мислам дека тоа со отпорниците да се сменат нема да смени многу многу во дометот...Мислам дека со други по моќни транзистори,и напојување од 9 волтна батерија ќе заврши работа... ;D
а дека прегорува пикот на 3,4 волти ;D така мислам беше

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: ТV-B-GONE со PIC
« Reply #269 on 29.08.2011, Monday, 16:00:30 »
Јас мислам дека тоа со отпорниците да се сменат нема да смени многу многу во дометот...Мислам дека со други по моќни транзистори,и напојување од 9 волтна батерија ќе заврши работа... ;D

можеш некој 2N3055  да му ставиш ако сакаш помоќен транзистор...што ке ти е па помоќен транзистор кога струјата што тече низ лед диодите е мала???

Јас мислам дека тоа со отпорниците да се сменат нема да смени многу многу во дометот...Мислам дека со други по моќни транзистори,и напојување од 9 волтна батерија ќе заврши работа... ;D
а дека прегорува пикот на 3,4 волти ;D така мислам беше

на 5,5V им е максимум декларирано дека работат, ама МИСЛАМ дека борче има ставено на 8V да работи пик, ама му греел....иначе има стабилизатори, 7805, 78L05 и такви некои за да се намали напонот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)