Author Topic: Плаќање и можности за плаќање на интернет страници  (Read 28213 times)

stefanjanevski

  • Guest
Можно е како решение, јас начекав додека можеше и си направив како словенец да сум, до сега немало никакви проблеми.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ај како да се дог да ми порачаш батерија 20-30$ е
d.t

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
кога тогаш ке те исклучат не му ја мисли ти толку :)
ако не денес утре ќе те исклучат, а нас нема да не додадат уште за некоја година (претпоставувам) пошто имаме многу јак интернет криминал така да не им се исплаќа ним да ги закопаме до гуша со сметки :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
ај како да се дог да ми порачаш батерија 20-30$ е

Кога ќе земам плата.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: како можи да се порача од EBAY во македонија !
« Reply #94 on 10.11.2011, Thursday, 21:44:45 (Edited 10.11.2011, Thursday, 21:59:41) »
ај како да се дог да ми порачаш батерија 20-30$ е

Кога ќе земам плата.
од каде си ? да ти дадам пари ако не да а порачаме да не чекаме
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/NEW-Battery-HP-Pavilion-ze4200-ze4400-ze4800-ze5200-ze5300-ze5400-ze5600-/330637176119?pt=Laptop_Batteries&hash=item4cfb82ed37#ht_3066wt_992
d.t

stefanjanevski

  • Guest
Јас сум од Скопје, ама ти викам кога ке земам плата, зашто онака ако ставам пари, после треба да ги правдам во УЈП, а тоа е многу комплицирано. Докај први треба да легнат пари. Тоа во наши пари колку би било, до кај 1500 денари би било?

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
еве на овој линк има фри шипинг и поефтина е а и има година време гаранција
d.t

stefanjanevski

  • Guest
Па на тој линкот што си го ставил, таа батеријата е 30 долари и плус 15 долари ти е шипинг. Побарај некоја друга и праќај ми ги преку пм да не ја преоптовруваме темава.

Offline nezzy4ka

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5

Здраво :)

Се регистрирав на форумот, само заради оваа тема.
Имено, имам картичка Виса Електрон на НЛБ Тутунска.
Сакам да нарачувам преку Deal Extreme, каде пишува free shipping.
Дали тоа значи дека не плаќам ништо, или сепак ќе имам некаков данок/поштарина итн.?

Очекувам помош, потребна ми е навистина. Благодарам!

stefanjanevski

  • Guest
Како прво  Deal Extreme работи исклучиво со PayPal, а за да направиш таков акаунт е невозможно, затоа што во Македонија не постои на списокот земји. Порано имаше една финта ќе стаиш ко демек си Словенец и ќе направиш акаунт, сега ни таа можност ја нема. Значи каде што треба да се нарача нешто, а плаќањето е со PayPal нема шанси да нарачаш.
А второ каде што пишува фрее шипинг, тоа значи дека доставата ти е бесплатната, јас кога порачував од ebay каде што пишуваше free shiping не ми стигнуваше ништо дополнително да платам во Македонија, секако ако не се надмине дозволениот лимит за порачување (мислам дека беше некаде 150 евра), после тоа горат, си лупаат некои проценти какви што сакаат, така ми имаа изгорено за ipod Nano. Платив 3000 денари царина :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
царината се плаќа над 40E, ако вредноста е над 40E плаќаш таму некој царини пресметуваат, но најчесто не ни гледаат колку кошта сето тоа, и да кошта 10$ може да те царинат, пошто нив ги интересира што има во пакетчето ако изгледа интересно царинат, ако не е интересно не царинат :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nezzy4ka

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
Одг: како можи да се порача од EBAY во македонија !
« Reply #101 on 27.11.2011, Sunday, 10:05:54 (Edited 27.11.2011, Sunday, 10:12:23) »
Но, на страната пишува дека можам да плаќам со Виса Електрон! Не ми пара PayPal
Еве ви линк.... па кажете ми :) Се извинувам, ептен сум неука :)

Code: [Select]
http://www.dealextreme.com/p/sound-activated-electronic-shock-bark-stop-collar-for-dogs-bark-control-25877
Кај цената пишува Checkout by credit card...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не би требало да има некој проблем, само доколку плаќаш директно со картичка, уплати си на сметката онолку пари колку што кошта уредот пошто има шанси доколку имаш повеќе од потребното да ти подигнат повеќе пари поради тоа што се работи со различни валути :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nezzy4ka

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
A дали и при free shipping имам некакви давачки?! Поштарина - на пример?
Никогаш до сега немам ништо нарачувано, а и не знам некој што нарачал.

Дали цената во МК ќе биде поголема - при подигање на производот (кој се сомневам дека е потежок од 200-300 грама). И очигледно цената е помала од 40 евра.

Важно ми е дали тука ќе имам некои др. давачки?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
зависи преку кој поштенски услуги го праќа, ако го праќа преку стандардна пошта не би требало да имаш никакви дополнителни трошоци
ако го праќа преку федекс исто не би требало да има дополнителни трошоци, дхл од време на време зафркаваат и бараат пари за поштенски услуги, и ова брзи пошти низ македонија што се можеби ќе ти побараат до кај 100 денари, доколку оди преку нив, а по стандардна обична пошта не би требало никакви пари да бараат, независно од тежината на пратката
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!