Author Topic: Дали сте за: Скратен курс за учење како да програмирате PIC- микроконтролер ?  (Read 10477 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
прво шо треба да направите е да инсталирате MPLAB IDE
после тоа си го инсталирате MicroCode studio или SwordFish (слични се мениат, ист јазик користат)
во менито треба да си нагодите после директиви од MPLAB (незнам ова како иде не сум работел мн. на оваај компајлер) и нема да ви излегуваат такви проблеми
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Се откажав од micro code studio plus 3.0.0.0 XP, сега ке пробам со Swordfish SE. Еве слика како изгледа, и сега каде да идам во менито за да подесам тоа што треба ?
Имам инсталирано Microchip MPLAB IDE



Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
јас немам речиси никакво искуство во бејзик и мене сето ова немие јасно и цело време прашувам и јас но изгледа залудно никој ништо не кажува мислам на оние што имаат работено со ова и оние што ја запоцнаа оваа тема јас ја замислував поинаку но за жал не е така.
еве по втор пат линк за micro code studio па спуштитего од тука кај мене работи испробано е
но треба да имате инсталирани и MPLAB IDE и се ке биде ОК  ::)
се надевам?


Code: [Select]
http://www.2shared.com/file/6911591/4ae55c34/pbp_250b_sonsivricom.html

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас немам речиси никакво искуство во бејзик и мене сето ова немие јасно и цело време прашувам и јас но изгледа залудно никој ништо не кажува мислам на оние што имаат работено со ова и оние што ја запоцнаа оваа тема јас ја замислував поинаку но за жал не е така.
еве по втор пат линк за micro code studio па спуштитего од тука кај мене работи испробано е
но треба да имате инсталирани и MPLAB IDE и се ке биде ОК  ::)
се надевам?


Code: [Select]
http://www.2shared.com/file/6911591/4ae55c34/pbp_250b_sonsivricom.html
а што прашуваш ти ?
не те разбирам дај пиши наново прашањето
јас искуство со микро код студио немам, работам во mikroBasic на микроелектроника и мислам дека е поедноставно со неа :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
тоа значи дека и јас сега учам сега ме разбра

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
кога ќе започне новиот месец,мојот интернет ќе се убрза и така ќе снимам едно видео за работа во MicroCode Studio.Како се инсталира,па се до крајот.Како што имаше Девил снимено за онаа програмата за плочки.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
луѓе како што спомнав јас сум сега презафатен, матурски работи, проекти за на школо нешто други обврски и така... нема да можам многу да ви помагам

доколку се биде во ред и да имам малку повеќе време кога ќе си го направам мојот мини развоен систем MFE_01 ќе земам повеќе ќе пишувам со туторијалчиња ова она :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Јас како почетник можам да ви кажам дека од ова до сеа не научив речиси ништо (ова можеби може да му помогне на некој кој веќе има некакво знаење) и ова вака баш и не иде.. Значи треба некој да седне и да напише се убаво детално во врска со ова. Тоа е моето  мислење, не го сваќајте како не почитување на трудот кој е вложен до сеа  :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Јас како почетник можам да ви кажам дека од ова до сеа не научив речиси ништо (ова можеби може да му помогне на некој кој веќе има некакво знаење) и ова вака баш и не иде.. Значи треба некој да седне и да напише се убаво детално во врска со ова. Тоа е моето  мислење, не го сваќајте како не почитување на трудот кој е вложен до сеа  :)

друже програмирање не се учи од 2-3 напишани на форум, за програмирање луѓе имаат пишувано книги, и можеш на интернет да побараш програмирање во С па после тоа да се префрлиш на програмирање на микроконтролери...не дека ова е нешто лошо(туторијалов), ама стварно треба да се почне со ред да се пишува што-како е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Епа тоа и јас викам, да се фати ред некој, зашо моментално е.. каша - попара..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Видете вака ние не можеме да ве научиме да програмирате, можеме да ви дадеме идеа помош нешто таква работа, а програмирањето мора сами да си го учите, значи јас како што наведив понатаму когга ќе сум по слободен ќе пишувам повеќе со практични проекти кој јас ќе ги изработувам наменски за форумот, се разбира нема се да биде лично мое, ќе се служам и со готови проекти од по интернетот и такви работи некој, само подготвени за наша употреба
ваше е да фатите некоја литература да прочитате не за програмирање, прво да научите што има микроконтролерот, какви можности има, како е составен, ако не најдите ништо фатете читајте од даташитот таму има мн. корисни информации.
Следно што ќе треба да научите е аналогна и дигитална електроника, како работаат некој елементи (пасивни, активни, логички кола..).
Јас ќе пишувам во mikroBasic и сите проекти ќе се базирани на тоа..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за тоа програмирањето во право си, ама тука пишуваат сите различни кодови што се во различни јазици, и не се сите објаснувани...само еден код од сколс при почеток што беше ми се свиѓаше како е напишан дека скоро секој ред му е коментиран...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Епа мојте ќе бидат назначени во насловот кој јазик се и за што се
ќе биде секој ред објаснат со коментар што точно се прави со таа инструкција, на почетокот ќе се запознаеме со некој основни работи кој ги има микроконтролерот (најверојатно на 16F887 ќе работам, ама слично е за сите) па тек после тоа ќе има нешто проектчиња
јас можам да ви помогнам онолку колку што знам и јас, немам некое огромно знаење пошто и јас сум почетник, она што знам и можам ќе ви помогнам :)
што би се рекло ќе ви го покажам патот, а за натаму сами ќе се снајдувате :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
@Devil да постапуваа сите како тебе, ке беше многу појасно  :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
за да започнете со PICBasic Pro потребни ви се овие програми:
-PICBasic Pro(компајлерот)
-MicroCode Studio(програма подржана за PICBasic PRO)
-MPLAB(асемблирање на кодот од MicroCode Studio-то)

Еве линкови каде што може да се симнат горе наведените работи:

PICBasic PRO DEMO:
Code: [Select]
http://hotfile.com/dl/108333005/24a316a/PBPDEMO.EXE.html
MicroCode Studio (MCS-скратено):
Code: [Select]
http://hotfile.com/dl/108333863/0c69d87/mcsinstall.exe.html
MPLAB IDE:
Code: [Select]
http://www.electronics-lab.com/downloads/mcu/001/index.html
Откако ќе ги симнете овие програми,треба најпрво да го инсталирате PICBasic PRO Demo компајлерот.Потоа MPLAB IDE и на крај MicroCode Studio(MCS).Сега пуштете го MicroCode Studio програмот(Start/All Programs/MicroCode Studio) треба да ги наместите нагодувањата за работа на сите функции,како од компајлирање до асемблирање.Во менито на MCS,одете View/Compile and Program options..,Ќе ви се отвори прозорче како на сликата



Ќе видите има три подменија:Compiler,Assembler и Programmer.Притиснете го Compiler прозорчето и наведете сега кај ви се наоѓа компајлерот(PICBASIC PRO) откако ќе наведете во кој директориум ви се наоѓа комплајлерот со помош на FIND AUTOMATICALLY или со помош на FIND MANUALLY копчињата следно е да наведете асемблер,кликнете на подменито Assembler,исто така ќе го наместите во кој директориум се наоѓа MPLAB-от и штиклирајте го празното квадратче означено како: MPASM .Откако го наместивте assembler-от треба да наведете програматор,јас го користам PICFLASH и директориумот на овој програматор го наведов во Programmer подменито.Ако сакате да користите друг програматор тогаш одете на копчето Add New Programmer,ќе ви се отвори нов прозорец каде што ќе ве наведи каде се наоѓа директориумот на новиот програматор.Штиклирајте го кругчето со име:Create a custom programmer entry.. и кликнете Next.Потоа се бара името на програматорот и на крајот е директориумот на програматорот.Кога се ќе наместите кликнете OK.И нагодувањето е завршено.Сега може да почнете да напишете некој мал "прост" програм за да видите дали се успешно работи.Откако го напишете треба да го компајлирате,кликнете го копчето Compile Only(F9) и ќе биде потребно да наместите каде кодот,хексот,асемблираниот код и PICBASIC фајловите да бидат зачувани.Го зачувувате(на пример во D:/Programi za PICB/) со име Blink-LED(D:/Programi za PICB/Blink-LED) и ќе се пушти асемблерот,ќе се отвори нов прозорец(види слика)


и ќе почекате да се асемблира кодот и да се направи во хекс.
Откако ќе се изгаси прозорецот,треба да се програмира микроконтролерот со готовиот хекс.