Author Topic: како да ја приклучам мојата гитара бежично во појачало,миксета,процесор,...?  (Read 2502 times)

Offline oliver-sk

 • Нов член
 • *
 • Posts: 36
 • Gender: Male
Здраво до сите,
ме интересира дали некој од вас има шема за обежичување на електрична гитара

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3801
 • Gender: Male
како тоа да ја обезжичиш гитарата? на што ќе свириш ако немаш жици... ?

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12424
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Нјаверојатно мисли да нема кабел ;). Има повеќе шеми низ форумов за bug-ови (буби), побарај, има една шема со кристал, таа би требало да има најстабилне предавателна фреквенција и може да се фати на радио, само не очекувај премногу од оваа шема, сепак, не е наменета за професионална употреба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 280
 • Gender: Male
Одг: помош за обежичување на електрична гитара
« Reply #3 on 09.02.2011, Wednesday, 20:07:28 (Edited 09.02.2011, Wednesday, 20:17:43) »
Здраво до сите,
ме интересира дали некој од вас има шема за обежичување на електрична гитара

oliver-sk   среди го насловот напиши ми треба помош и објасни поубаво оти неможеме да те разбереме што поточно бараш ;)

Мислиш обежичување на гитарата да предава безжично на појачало или нешто слично како што кажа GigaWatt   ???

Ако сакаш така бежична да ти биде гитарата тогаш купи си готов безичен микрофон кој го има на пазар и наместото од микрофонот ќе  го ставиш  приклучокот(џекот) од гитара  ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline oliver-sk

 • Нов член
 • *
 • Posts: 36
 • Gender: Male
да значи сакам да ја направам мојата гитара без кабел односно бежична

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Со аматерски можности нема да добиеш кој знае што,кабел си е кабел.. Ама,да не те разочарам еве нешто па размисли!

Offline oliver-sk

 • Нов член
 • *
 • Posts: 36
 • Gender: Male
со ова нема да може во процесор или гитарски засилувач или пак миксер

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Ти треба прво сигналот да го *фатиш* на ФМ тунер/приемник,па потоа да го носиш на почалувач,миксер или ефект/педала.

Offline mart11n

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 90
 • Gender: Male
 • What's up?
ке имаш губитоци на квалитетот на звукот со овие работи поарно ој по продавници прошетај низ МК можи ке најдиш нешто по квалитетно,

Offline SKOLS

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2779
 • Gender: Male
или нека оди на Бувлјак како што и јас направив,најдов бежично нешто,како он што вели и му го шитнав на другарот.Претходно го поправив дека ова работеше на 110волти па јас морав да правам нова шема за на 220волти на 12волти со 35мА.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6261
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ако не се работи за квалитетен предавател, ке слушаш звук но нема да биде баш како оригиналниот, значи или купи некој предавател со висок квалитет и наменет за таа намена или пак направи некој квалитетен предавател од типот на Вероника

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3736.msg34733#msg34733
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Абе не му треба Вероника,тој сака на 10-20метри да фати сигнал.Најголем проблем е во приемникот:колку е квалитетен и стабилен.Предавателот е горе-доле стабилен на 20 м.,а ако сака професионален(сигурно не сака) едно 150-200 ЕУ е нов систем RX/TXза гитара,

Offline oliver-sk

 • Нов член
 • *
 • Posts: 36
 • Gender: Male
Темава е стара меѓута јас се уште немам ништо направено, па сеа ајде да појаснам што ми треба бидејки гледам некои членови не ме сватиле конкретно на што мислам.
1.Предавател - делот кај што ќе приклучам гитарата
2.Приемник - делот кај што ќе го приклучам во миксер,....
Дали може некшто вакво да се направи за да можам ја коа ќе свирам да ми се мотаат кабли околу нозе xd
Благодарам однапред  :)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12424
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Се разбира дека може, и претходно истото го имаме напишано ;). Но проблем е квалитетот на пренесениот сигнал :S. Ако сакаш профи звук, со домашно направено предавателче најверојатно нема да го добиеш тоа :S. Ако си задоволен со шум и шуштење од време на време и некои други пропратни нуспојави, можеш да пројдеш и со home-made ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline oliver-sk

 • Нов член
 • *
 • Posts: 36
 • Gender: Male