Author Topic: Како да поврзам трафо за аудио појачало?  (Read 5193 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Како да поврзам трафо за аудио појачало?
« Reply #90 on 09.02.2011, Wednesday, 18:06:15 (Edited 09.02.2011, Wednesday, 18:11:39) »
Ке те послушам, ке ги сменам утре ииии не би требало да не работи ако се тие рикнати??

Споено мислење: 09.02.2011, Wednesday, 18:11:39
И зошто би рикнале??

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Не мора да се рикнати, може да се оштетени.
Сега не е голема инвестиција, 4-5 се а се по 5 денари така да за 20 денари ќе бидиш сигурен дека не се тие... Инаку од јак сигнал или од некој спој може да се зезнати.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Појачалото пак не работи, знаете ли зошто работеше, затоа што колекторот од едниот излезен транзистор не беше залемен и јас го залемив кога го пуштив ги даваше истите симптоми како порано, излезот е краткоспоен, зошто, незнам и дали тоа значи дека ми се споени некаде колекторот со некој друг пин од транзисторот, нерви колку сакаш.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
па 100 пати ти рековме и јас и другите да провериш такви работи. Извај го транзисторот, ако не е оштетен ќе земиш полека лискунче ова она ќе го вратишна место ќе провериш со унимер дали има спој со ладилникот или некој од изводите да не допираат меѓу нив или некаде и па ќе видиш дали работи.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Syrus aj oд сега понатаму прво провери убаво па расмисли па пак навратисе, ако и тогаш немаш решение побарај на google други шеми и направи споредба, ако и тогаш не успееш тек тогаш прашај на фурум бидејки треба и ти да го вклучиш мозокот и сам да размислуваш и наоѓаш решениа.  До сега со никовите Syrus и antonio@arsenal имаш многу вакви постови (спамови) и стално ти е кажувано дека прашуваш како машина за генерирање на прашања (прашуваш во сите комбинации) а одговорите од помагачите не ги прифаќаш, епа тогаш зошто воопшто прашуваш ??? Сам знаеш дека беше баниран како antonio@arsenal поради претераниот спам, преголемите прекршоци и сега со овој новиот ник пак си тераш по старо. Епа стварно нема смисла ова. Ти не се секираш за ништо (уво те боли за се), ама затоа на нас другите ни ствараш проблеми, затоа прифати ги добронамерните совети и ке видиш дека се од полза.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Добро добро не пишувам поќе ништо, и не ви досадвам ке земам цела од ново ке ја прам на нова плочка.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
уште дупиш на старата? ја мислев нова имаш, така имаше пишано pogore.
ako e во ред плочката нема потреба од нова, ама ако ти е испрекината цела со 2кг калај на неа-поарно напрај. И не се лути одма туку гледај нешто да сватиш од тоа што ти пишуваме, никој не ти пишува за инает или да те зезне.
значи кога некој ќе пише нешто помозгај што ти пишал, не уште не допрочитано уште 10 поста д nапишиш и петпати да прелемиш по твое.И полека, и нас ни гореле транзистори, кондензатори интегралци. Значи ќе правиш полека и педантно, и еден по еден уред а не 5 одеднаш набрзина и накрај ништо.
Значи не е работата да се налутиш и на не прашуваш, ама вуми малце од тоа што ти е напишано примени го па после ќе прашаш па ако не ти е јасно нешто.
и друга работа што важи за сиите па и за мене, кај еден форум македонски имаме за електроника, не мора да му се покакаме правејќи по 10 јузери спамирајќи провалувајќи итн  нема да има никој ќар од тоа, а сите ќе зинјаниме.
Ова ти го пишува најдобронамерно, нема потреба од лутење.  ;)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
 Здраво, по долго време пак јас, плочката ја направив одново и сите делови ги ставив нови одвен грецот и двата 5 ватни отпорници 0, 33омски, денес ги сменав отпорниците поради сигурност, а грецот е добар, го мерев неколкупати, го имам истиот проблем кој што го имав и порано ама на излез зошто добивам 52 волти, истиот напон оди и на колекторите на излезните транзистори, а електролитите ми се 50 волти (не би требало да има проблем).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Здраво, по долго време пак јас, плочката ја направив одново и сите делови ги ставив нови одвен грецот и двата 5 ватни отпорници 0, 33омски, денес ги сменав отпорниците поради сигурност, а грецот е добар, го мерев неколкупати, го имам истиот проблем кој што го имав и порано ама на излез зошто добивам 52 волти, истиот напон оди и на колекторите на излезните транзистори, а електролитите ми се 50 волти (не би требало да има проблем).

Ај смени ги двата BC556 и кондензаторот од 10uF да не случајно е пробиен ;). Со колкав напон го напојуваш засилувачот (еднонасочен, исправен)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Епа вака после грецот и електролитите(исправувачките) добивам 53 волти, сите електролити ми се по 50 волти.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
прво кондензаторите треба да ги мениш со 63 волтни, па отом потом...

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
А тоа и јас го планирам, само друго да прашам зошто кога мерам кратка врска на двата излезни транзистори некое време свири инструментот па прекинува, дали е тоа празнењето?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сириус не греши пак! Прво среди дел по дел ,промени се што ти е сомничаво па вклучувај.Поради брзање и желба да го пробаш појачувачот може пак да добиеш  негативен резултат! Излезните транзистори ако се дарлингтон или мос фет не можеш едноставно омски да ги испиташ!

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Транзисторите ги проверувам со куса врска, знаете со она подрачјето за диоди.

Споено мислење: 11.03.2011, Friday, 16:22:07
А дали да ги заменав изправувачките кондензатори со 63 волтни, не сум баш за пошто се скапички ама ако треба и тоа ке го сторам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе пишував за тоа: исправувачот е 3 до 5 пати поскап од засилувачот.Првата грешка е тука!
Секогаш појачувач сум почнувал да правам од исправувачот- прво соодветно трафо,или ако имам некое трафо барам според него и соодветен засилувач.Ако имам 100 ватно трафо немам шанси 300 ватен појачувач да направам.Значи го правам комплет засилувачот,добивам напон,тестирам да нема проблеми со греење,пукање осигурувачи и сл.
Потоа барам шема и соодветен појачувач правам според напонот кој го имам! Нема промашување.А вие повекето одите по обратен пат.Исто е и со звучниците: бадијала 300 ватен појачувач ако имам 100 вати звучник.
Во твојов случај,јас не би штедел на електролити - по трафото тие се најбитни за добар звук и долговечност на уредот!