Author Topic: Како да поврзам трафо за аудио појачало?  (Read 5202 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
оохоо друже тоа е многу,, а на колку го напојуваш? Провери пак грецот кондензаторите, транзисторите дали ти се правилно поставени .... башка мер чуди тоа што велиш наизменична .... пробај краком спј ги влез со маса што ке дајт на излез ?

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Како да поврзам трафо за аудио појачало?
« Reply #76 on 09.02.2011, Wednesday, 15:23:59 (Edited 09.02.2011, Wednesday, 15:34:29) »
Ок тоа ке проверам аа дали колекторите од двата излезни транзистори треба да се во краток спој??

Споено мислење: 09.02.2011, Wednesday, 15:34:29
Излезот ми е во краток  спој + и -.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Како да поврзам трафо за аудио појачало?
« Reply #77 on 09.02.2011, Wednesday, 15:41:00 (Edited 09.02.2011, Wednesday, 15:42:49) »
Syrus гледам дека ептен заглави со засилувачот, па еве малце помош од мене :). Еве како треба да изгледа засилувачот откако ќе се изработи ;).






Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Милион пари го имам гледано, го гледам сеекој ден ама џабе.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
зошто да ти се - и + во краток спој? Провери ги и транзисторите за ксекој случај...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,уште не сум ти нацртал! Најди некој кој се одбира подобро од тебе,ставете некој добар инструмент на исправувачот и мерете ги напоните! Потоа гледај ја сликава и читај од старите постови!!

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Милион пари го имам гледано, го гледам сеекој ден ама џабе.

Не е џабе ;), земи го твојот засилувач и спореди го со овој тука, ако е се исто како на овие слики и ако немаш оштетено некој дел, засилувачот треба да работи :).

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Ихаааа работи ама  го побудувам со мобилен и има многу шум ако пуштам појако а иначе се е во ред, проблемот беше  во транзисторот кој го купив вчер , беше во кратка врска, од многуте купени транзистори најдов еден здрав и го ставив кој сега работи добро.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Како да поврзам трафо за аудио појачало?
« Reply #83 on 09.02.2011, Wednesday, 16:34:56 (Edited 09.02.2011, Wednesday, 16:36:29) »
ејјј дури мене ми олесна  :D  Епа сега дур не прегорело нешто стави го во кутијас и стави го на друг извор на звук...  ;D   за да не шушти, и земи саглам кабле за пренос на звук. Само ме чуди како си го прегорел транзисторот уште не ставен....  :-[

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Абе го побудувам со комп сигнал ама има мноогу шум незнам зошто а првиот пат не шумеше тоа беше пред една цела недела, а за кутија сум спремен ,ке има слики кога ке биде готов целосно

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
hmm  потенциометар имаш ставено? Звукот е реален, мисла добар, ако го занемариме шумот, јасен и непрекинат, дали крчи...

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Па вака потенциометар немам ставено ии звукот е чист ама само кога е МИНИМАЛНО побуден

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
пробај стави потенциометар 47-100к и пц-то или моб не ги пуштај до максимум, може и до нив да е.
Иако работи, исклучи го од штекер, остави го 10 минути да се испразнат кондензаторите, провери дали сите лемови и водови се во ред, провери ги транзисторите.
На транзисторите во никој случај не треба да добиеш куса врска, освен ако немаш звучник- значи ќе го исклучиш звучникот а и влезот. 

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
А оние малите бц не се побудни?? да не се тие при крај??

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Да да тие се побудни, или извади ги од плочка премери ги, или смени ги со нови. Друга работа, ако премери како што пишав погоре, додека работи подмрднивај ги по малце(не да им се запниш да ги одлемиш) елементите и види додека чепкаш некој дел дел дали ќе има ќрчења или други промени. Може и со прст да ги мрдаш, но сепак ако ти се наоѓа гума за бришење неа искористи ја .