Author Topic: 100W FM засилувач со MRF317  (Read 1746 times)

Offline ShAdOw

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 880
 • Gender: Male
100W FM засилувач со MRF317
« Opened on 31.01.2011, Monday, 11:59:42 (Edited 28.02.2011, Monday, 18:55:36) »
100W FM засилувач со MRF317.

Изработен:


Шема:


Монтажна:


Плочка:

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Одг: 100W FM засилувач со MRF317
« Reply #1 on 28.02.2011, Monday, 15:16:54 »
Шадоу си можел да ја најдеш и ставиш и плочата,бидејки калемите се во вид на лехерер водови на самата штампа,така што без точни димензии на печатената плоча тешко ке биде да проработи како што треба.Освен тоа за ваков вид проекти се важни и преградите(кои мора да ги има,помеѓу влез и излез,односно мислам дека во случајов мора да мине една по средината на самиот транзистор.

Offline ShAdOw

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 880
 • Gender: Male
Одг: 100W FM засилувач со MRF317
« Reply #2 on 28.02.2011, Monday, 19:02:43 »
Фала batka што ме потсети ;), еве ставено е се што треба за да се олесни изработката :). Иначе јас во пц ја имав само шемата и затоа само неа сум ја ставил, ама еве сега малце се потрудив и на нет најдов се што треба, го средив и го ставив ;).

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
Одг: 100W FM засилувач со MRF317
« Reply #3 on 16.02.2012, Thursday, 00:47:41 »
убав проект. Тој транзистор е одличен за засилувач за радиоаматерски опсег од 144 мегахерци. Имам во план да направам еден засилувач ама со друга шема што ја имам. Имаш ли информација колку пари е тој транзистор и дали може да се најде во државата?
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6261
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 100W FM засилувач со MRF317
« Reply #4 on 16.02.2012, Thursday, 16:05:42 »
транзисторите MRF мислам дека веке ги нема во продажба.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gocebabe

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 102
Одг: 100W FM засилувач со MRF317
« Reply #5 on 16.11.2016, Wednesday, 19:56:09 »
Да не ги знае некој димензите за плочката за печатејне.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: 100W FM засилувач со MRF317
« Reply #6 on 17.11.2016, Thursday, 20:14:36 »
Не ја знам јас но ќе пробам да ја дознаам еден мој пријател тоест познаник радиаматер ја има направено па се чаталеше и влагаше на репетитор со 100 вати а што би правел друго да дојде во Скопје ќе го прашам многу добра шема сакав и јас да ја правам ова еј но јас го имам направено и го поставив на форумов со 2N6084 80W-тниот ВФ засилувач. Добар е и овој уште појак но сепак скапа работа бара и штелување на инструменти јас мојот го штелував во сервис. Баш ете ќе прашам еден радиоаматер познаник мислам дека го има правено чудово
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш