Author Topic: Бесплатна енергија,кој се плаши да вози на вода за пиење,може да оди пешки  (Read 27003 times)

Offline Angelari

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Токму така. Со тоа што добиваш поголема сила помалку стискаш на гас, помалку вбризгуваш гориво а добиваш иста сила како претходно. Значи ако стискаш исто на гаста како порано нема да имаш заштеда туку само поголема сила, старт и сл. Сега треба да се најдеш дали сакаш заштеда, јас кај мене ја возам низ град со многу мало притискање на педалата, не се ку..цам на старт и др.
На човек му требаат 2 години да научи да збори а 50 да научи да молчи

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
се искористува 35-45% инаку согорува близу 100%, ако не есогорен бензинот ќе мириса на бензин(ако е3 дизел ќе чади) и ќе пукаат ауспусите, не су песимист, ама ова стварно ми нема логика, од ништо да добиеш нешто.. ако било вака бмв мерцедес и другиве ќе напрајле вакви коли со сериска производство. Башка при согорување ќе се добие вода ќоја ќе ги нагризе кариките и хилзните...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро, јас зборував од аспект на логика, вака повеќе прави логика, значи водата и целиот тој систем е само „катализатор“ (на некој начин, може така да се нарече) за поуспешно согорување на горивото... а за останатите технички предизвици (нагризување итн.), не би знаел да кажам, не сум компетентен за тоа (не за разбирам од коли :-\).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Абе што тропате глупости. Финтата не е да произведеш енергија. ХХО има за задача да помогне на подобро согорување на горивото затоа што само 40% од горивото согорува. Другото у ауспх излегува. Е сега со ова се зголемува процентот на искористеност и со тоа добиваш помала потрошувачка. ХХО троши околу 150W а тоа воопшто не го оптеретува алтернаторот.

Браво, ова го напоменав некаде во темава дека ХХО го подобрува само согорувањето али не бев сигурен ;)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
се искористува 35-45% инаку согорува близу 100%, ако не есогорен бензинот ќе мириса на бензин(ако е3 дизел ќе чади) и ќе пукаат ауспусите, не су песимист, ама ова стварно ми нема логика, од ништо да добиеш нешто.. ако било вака бмв мерцедес и другиве ќе напрајле вакви коли со сериска производство. Башка при согорување ќе се добие вода ќоја ќе ги нагризе кариките и хилзните...

Потполно се сложувам со тебе. :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
луѓе ако толку неверувате дека ХХО-то би ви помогнало да заштедите или што и да треба да се добие од тоа, не се замарајте со тоа и оставете ја темава на раат за тие што сакаат да експериментираат со таква работа...јас не се замарам со тоа колку ке согори водородот или што ке се добие при согорување и не пишувам тука...ова како што знам е форум за електроника, некој ако побара помош за електроника или некој совет дајте му го, не е форум за советување и филозофирање...ако сакате дајте некое евро повеќе, земете кола една, ставете и ХХО келии и направете некое испитување дали стварно помалце троши а повеќе иде, ставете резултати тука и после да се дискутира за тоа, а не така на памет да тропате...

и извинете за оф топиков...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
луѓе ако толку неверувате дека ХХО-то би ви помогнало да заштедите или што и да треба да се добие од тоа, не се замарајте со тоа и оставете ја темава на раат за тие што сакаат да експериментираат со таква работа...јас не се замарам со тоа колку ке согори водородот или што ке се добие при согорување и не пишувам тука...ова како што знам е форум за електроника, некој ако побара помош за електроника или некој совет дајте му го, не е форум за советување и филозофирање...ако сакате дајте некое евро повеќе, земете кола една, ставете и ХХО келии и направете некое испитување дали стварно помалце троши а повеќе иде, ставете резултати тука и после да се дискутира за тоа, а не така на памет да тропате...

и извинете за оф топиков...

Јас мислам дека секој треба да си го каже мислењето, затоа е и форумов, за дискусија. Моето мислење е дека ова нема логика да работи, можеби некој ќе ме послуша и нема да фрла џабе пари и да експериментира..
Но, еве чим сакате веќе нема да се мешам во дискусијава..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не, не дека не треба да се мешаш или така нешто, кажи си ти мислењето никој неможе да ти го забрани тоа...ама тука само се убедувате дали вреди да се прави дали не вреди да се прави :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
оставете ја темава на раат за тие што сакаат да експериментираат со таква работа...јас не се замарам со тоа колку ке согори водородот или што ке се добие при согорување и не пишувам тука...ова како што знам е форум за електроника, некој ако побара помош за електроника или некој совет дајте му го, не е форум за советување и филозофирање...

Неможе никој на никого да забрани да пишува (совети или да филозофира) во оваа или во било која тема на форумов!

а не така на памет да тропате...

Никој не тропа на памет, секој има право да си го каже своето мислење.

Bojan, Angelari веќе го наместил овој систем (XXO) во неговата кола и затоа се води оваа дискусија.

Токму така. Со тоа што добиваш поголема сила помалку стискаш на гас, помалку вбризгуваш гориво а добиваш иста сила како претходно. Значи ако стискаш исто на гаста како порано нема да имаш заштеда туку само поголема сила, старт и сл. Сега треба да се најдеш дали сакаш заштеда, јас кај мене ја возам низ град со многу мало притискање на педалата, не се ку..цам на старт и др.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
колку што знам секој дизел што е во добра "здравствена состојба" можеш дфа го возиш без туража до 3 брзина(30-40). барем кај мене  е така.

Offline gringo

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Сеуште никаде не прочитав дали некој ги има купено челичните плочки, од каде и колку пари. Ако знае некој нека пише. Благодарам однапред

Offline mic

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Случајно го изгуглав овој форум,барајки електронски делови,точно поради оваа работа.И ете се зачленив и ја прочитав целата тема.)
Мешате две различни работи.
Возење чисто на ххо е тешко остварлива работа,која јавно ја постигнале малку луге,но се е измислено и испробано, функционира.Но зошто не се користи е обемно прашање,размислете од што најмногу пари зема секоја влада во светот?Од горивата,затоа и новите коли трошат како коли од пред 30-40 години,појаки се и побрзи но кому му треба тоа,а на пазарот нема возило што би трошело  2-3 литри(спачек трошел 5 литри пред колку години).Ова е и одговор на прашањето што погоре беше поставено,зошто мерцедес или друг не прави такви коли.Инжињери на форд пред 30год,направиле пикап  што со денови работел во фабриката без гориво,но таму и останал,не видел бел ден.Андреја Пухарич,подоцна Хенри,70-те години Америка ја прошетал возејки на вода.
Накратко,овој процес не е електролиза,туку прецизно додавање енергија на молекулата на вода,под одредени услови,при што тој се дели на два атоми водород и еден атом кислород.Целиот процес е во резонанција.
Патентите и работата на Стенли Маер е како прекопирана од Пухарич(барем јас колку сум прочитал).
Ова контрола врз енергенсите и енергијата е секаде присутна.Уште Никола Тесла измислил уред кој напојувал автомобил,црпејки енергија од околината(ариал системи,побарајте Хенри Мореј),Но кога го виделе неговите спонзори тоа,веднаш ги прекинале парите за истражување.Забегав.
Друга работа е додаванје ххо гас во мотор со внатрешно согорување(бензин и дизел),кој го подобрува,појачува согорувањето,па затоа овие уреди се викаат бустери(од англискиот) или појачивачи.те ххо генератори во кои со класична електролиза на електродите се добива водород и кислород.Овие уреди се едноставни за изработка но колку се ефикасни е дискутабилно,бидејки на секој мотор различно реагираат па нема универзално решение.Најголема заштеда имало кај дизелите до 40%,бензин до 30%,најмалку кај плинот15%,што и има логика бидејки пропанбутанот најдобро согорува во моторот.
Наводно заштеда се остварувало после 1500 км,до тогаш моторот се чисти од гарежот по клиповите,вентилите,кариките.Мотор кој користи ххо е чист одвнатре.
Сега да прашам нешто,зошто и се зачленив овде.
Дали некој може да ми изработи пулсен модулатор,и колку би чинел.
Има полно шеми ,еве оваа на пример

Да надополнам ,да не е реклама кој го интересира на пп ке му пишам каде купив 316лим во Скопје.поздрав и да не измислуваме веке измислени работи,хе,хе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Добредојде mic :)
Генераторот може да ти го изработи било кој и не е проблем, само прашање е дали шемата е исправна бидејки ние електроничарите мака мачиме со тоа, која шема од интернет е испаравна а која не. Сме изработиле секакви шеми, дел работат без проблем, дел работат ама не сме задоволни и дел од шемите воопшто не проработеле.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline mic

  • Нов член
  • *
  • Posts: 8
Добредојде mic :)

Добро Ве најдов.

Споено мислење: [time]16 Јануари 2012, 20:37:43[/time]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5594.0
Овие две теми се со иста содржина подобро да се спојат во една.