Author Topic: RF засилувач со засилување до 6W со 2SC1971 и 14W со 2SC1972  (Read 2970 times)

Offline ShAdOw

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 880
 • Gender: Male
RF засилувач со засилување до 6W со 2SC1971 и 14W со 2SC1972
« Opened on 18.01.2011, Tuesday, 13:47:43 (Edited 18.01.2011, Tuesday, 16:05:31) »
RF засилувач со 2SC1971 (влез 600mW, излез 6W) или 2SC1972 (влез 1.5W, излез 14W до 20W).

Направен:


Шема:


Монтажна:


Плочка:


Извор:
Code: [Select]
http://www.te1.com.br/2010/12/amplificador-de-rf-banda-larga-de-ate-20watts/

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6261
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Пиши во насловот дека засилува 6W со 2SC1971 и 14W со 2SC1972
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: RF засилувач со засилување до 6W со 2SC1971 и 14W со 2SC1972
« Reply #2 on 19.04.2016, Tuesday, 21:48:49 (Edited 20.04.2016, Wednesday, 01:24:10) »
Еј колеги разбирате шпански на линков колкав треба да биде дијаметарот на жицата дебелината нејзина за намотките како што гледам на сликана 1 милиметар е или 0.8 да ми пообјасните ако разбирате околу намотките и тае со феритно јадро дијаметар должина и со  која дебелина на жица се мотаат
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 257
 • Gender: Male
Браво за вас многу ќеф ми правите што го оживеавте или бар ме потсетивте на тие денови кога правевме предаватели  ;)

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: RF засилувач со засилување до 6W со 2SC1971 и 14W со 2SC1972
« Reply #4 on 19.04.2016, Tuesday, 23:02:59 (Edited 19.04.2016, Tuesday, 23:48:09) »
E да ако знаете околу калемиве да ми кажете ќе ви бидам благодарен да пробам да направам некој ги имам дома и 2SC1971 и 2SC1972. Инаку за 15 минути постирам комплетен предавател во нова тема моја лична изработка мојот пулен 8) ;) ;D.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 257
 • Gender: Male
RF засилувач со 2SC1971 (влез 600mW, излез 6W) или 2SC1972 (влез 1.5W, излез 14W до 20W).

Направен:


Шема:


Монтажна:


Плочка:


Извор:
Code: [Select]
http://www.te1.com.br/2010/12/amplificador-de-rf-banda-larga-de-ate-20watts/

Со што предавател го  користиш овој засилувач со ПЛЛ или класичен.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: RF засилувач со засилување до 6W со 2SC1971 и 14W со 2SC1972
« Reply #6 on 20.04.2016, Wednesday, 12:36:57 (Edited 20.04.2016, Wednesday, 13:41:49) »
Димче да не отварам нова тема го имам транзисторов 2SC1971 имам и тримери и тоа и  големи појаки разни од сите вредности што мислиш за ВФ појачалово сакам да чујам твое мислење и околу калеми да не знае некој не разбирам  на линкот баш се се разбира само калемине околу нив дијаметар на кој се мотаат него и која дебелина на жица треба должина на калемот.Ај шпансково што не се разбира не се разбира али ова што сега ќе го постирам ако знаете околу калемите да пишете и воопшто сакам ваше мислење и од сите вас ентузијасти во оваа област правел ли некој вакво нешто. Благодарам однапред кога ќе бидам послободен ќе ја направам плочкава имам кутија ќе го оклопам но што е со калемиве еј ај шпанскиве али и овие на линков што не дадат јасно што е што 8) која дебелина на жица на колкав дијаметар се мотаат број на навивки димензија 8).
Code: [Select]
http://www.freeradio.org/documents/6watrev2.pdfА еве го и видеото интересно
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=JA_U1eA6jRAЕве уште еден линк од шемата дадено али што им значи  ова кај калемите #18 #14 некој AWG стандард ако ги разбира некој калeмите нeка напише. Благодарам
Code: [Select]
http://www.hllye.com/news/fm-transmitter/C1941-Amplifier-6W-circuit.html
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Е,мој НСУ ,сакаш предаватели да правиш ,а стандардите не ги знаеш  8)

Code: [Select]
http://24volt.eu/eng_awg_mm.php

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: RF засилувач со засилување до 6W со 2SC1971 и 14W со 2SC1972
« Reply #8 on 20.04.2016, Wednesday, 17:45:20 (Edited 20.04.2016, Wednesday, 18:46:34) »
Е ете ги стандардите батка фала имам направено повеќе предаватели повеќе али се испробани шеми на пример од dazaro3 каналот на youtube ги имам сите направено од емитер двата појаки предаватели што им се ставени ги имам направено работат перфект имам и штелувано се како иде редот.  Ете вчера и отворив тема од мојот пулен ќе отворам уште теми. Сум правел доста предаватели сум читал доста книги за нив но наши српски ќе го спомнам доктор Божо Метзгер еј не ми текна таму да проверам. Али и стандардиве во средно не ни ги спомна никој баш никогаш знаев дека има стандарди еднаш во една фирма на пракса ја имаше истава табела ја препишав но мистериозно ја изгубив. И не ми текна батко google да го прашам но еве ти одма ми постираше. Батка не замерувај се сум правел готови шеми од списанија и вие што сте постирале по форумов но таму се е јасно убаво кажанона македонски српски .А сега со стандардов ја знам дебелината на жицата фала ви ама ставарно не се разбирам многу 1Т 2Т 5Т се turns една навивка две навивки 5 навивки дијаметар на жица имам  број на навивки имам е сега она .25 DIA што ми кажува тоа ли е дијаметарот пречникот на калемот на колкаво тело да се мота тоа ми фали само тоа .25 е 25 милиметри или 2,5 милиметри стварно незнам затоа прашувам.Во нашиве шеми не сум видел вака за калемите да пишува не сум сретнал еј а па шпансково ;D ;D.  Извинете што на вас ова можеби смешно ви изгледа но стварно странскиве ознаки не ги знаев за жиците уште ако сакате и дијаметарот на калемот да ми го кажете за да имам се што ми е потребно кога ќе го изработувам калемот ќе ви бидам благодарен а во спротивно ќе научам нешто ново. Kе го оклопиме во една кутија калемите ги има распоредот за да не си влијаат на плочката како треба да стојат. Имам мика кондензатори со истите вредности професионални тримери имам точно 470 пико фаради како на шемата NTK кондензатори со лискун што се одлични најдобри за ВФ техника мислам.Иуште  ова ме збуни што значи ова R1 - 56 ohm resistor with ferrite bead over lead at the base end of Q1 L2 на шемата е 1 микро хенри со феритно јадро да не се мисли на  јадрото од таа намотка не на отпорникот како што можам да видам на видеото тој става отпорник од 56 оми обичен така и би требало нормално со појака ватажа добро тоа на шемата  L2 е ВФ пригушница имам таква професионална како во предавателот во претходната тема тие четирите вф пригушници што се помеѓу степените. Тоа се вика VK200 професионална ВФ пригушница од радио станици 1 микро хенри е но она околу отпорникот R1 каков е тој отпорник со ferrite bead over lead да не значи тоа дека треба врз отпорникот да се мота калемот како во многу професионални степени незнам или пак само обичен отпорник.Ќе ставиме обичен отпорник а калемот е со јадро нормално така е и на шемата во 3 линк  и на видеото тој користи обичен отпорник само нормално вели да се пази на распоредот на калемите да не си влијаат има некоја грешка на плочката L1 и L2  треба да се спротивни да не си влијаат лесно е тоа ќе го средиме.Видеото многу помага нормално при штелување на излезот ќе поврземе лажна антена 50 омска. Не е проблем друго се ќе најдеме ќе направиме но околу дијаметарот на калемите ако знаете .25 DIA тоа го кажува ли дијаметарот на колкаво јадро да се мотаат ако е така колку е.Сите информации ги имам само дијаметарот на калемите неможам да го дешифрирам колку е. Сум правел доста ВФ појачала но во шемите кој што сум правел си пишува убаво се. Но со 2SC1971 не сум правел до сега па сакав да пробам. Сум правел излез со MRF212 тој е 10 вати транзисторот е округол од оние со 4 ножички го побудува 2SC730 излезниот транзистор во предавателот во другата тема што го постирав. Но да не одолговлекувам за шемава конкретно што дискутираме што значи тоа .25 DIA тоа го кажува ли дијаметарот на калемите на колкаво јадро треба да се мотаат ако некој го знае ова нека ми каже ќе му бидам многу благодарен. Па ајде ќе го постирам и овде на форумов. Батка уште еднаш не замерувај :-[ :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Прво во овие шеми заборави ги милиметрите и сантиметрите .Овде се рачуна во инчи. 1 инч=2,53 см - 1/4 `` е четвртина инч или 2,53/4

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6261
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
nsu, не се лути ама ако може по кратки постови, ем ти си се измачил со пишување, ем ние другите кога ке видиме се мислиме дали да почнеме со читање.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: RF засилувач со засилување до 6W со 2SC1971 и 14W со 2SC1972
« Reply #11 on 20.04.2016, Wednesday, 22:48:14 (Edited 20.04.2016, Wednesday, 23:41:58) »
E фала ти многу батка легендо има сега смисла и така е значи 2,53/4=0,632cm=6,32mm на 6,2mm бургија ќе ја мотам. Еј батка се е топ сфатив и со отпорникот и со пригушницата што е фрката е сега само едно нешто ме мачи намотката L4 вели   L4 - 7/10" # 14, hairpin каде е бројот на навивки 7/10 инч една десетина од инчот е 2,53/10=0,253x7=1,771cm=17,71mm што е многу голем дијаметар а плус нема број на навивки turns и плус што е ова hairpin кога на google ќе укуцам hairpin inductor  ми го дава ова некој барал на англиски форум помош за ВФ појачалово и прашал за намотката L4 каква е оваа намотка hairpin знаете ли.Еве на линков долу нешто се објаснуваат на форумов англиски
Code: [Select]
http://forum.allaboutcircuits.com/threads/what-is-a-7-10-14-hairpin-inductor.55435/Еве уште нешто на google што јавува уште неколку објаснувања за истата шема за ВФ појачалото со текст подобри се
Code: [Select]
http://www.freeradio.org/documents/amp6wassembley.html
Code: [Select]
http://www.cc362.com/article/64108902.htmlИ овде го има исто има и други добри ВФ појачала
Code: [Select]
http://www.mydigit.cn/simple/?t491453.htmlИ овде има нешто околу него
Code: [Select]
http://rfhaiti.com/2sc-1971/Еј или L2 - 1 uh inductor, blue lumpy item(што подразбираат под blue lumpy item). Но од електричната шема може да се види дека се работи за намотка од 1 микро хенри со феритно јадро како што реков има функција на ВФ пригушница и VK200 професионалната пригушница која е цела во феритно јадро и е 1 микрохенри ќе заврши работа.

Но L4 е проблемот каква е таа hairpin намотка ни бројот на навивки не е даден од првиот линк колку што можам да сфатам е како плетенка изгледа но незнам сепак претпоставувам 8). L4 - 7/10" # 14, hairpin.  hairpin inductor what ??? ??? ??? ??? ???

 

 
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Hairpin loop  е петља,омча или по македонски јамка  ;D ;D.Значи не класичен калем,ами калем во вид на полукруг,елипса или половина правоаголник.Има посебни формули за пресметка и се оснесуваат за високи фреквенции.

Code: [Select]
http://www.dj0ip.de/vertical-antennas/hairpin-match/
http://www.lpkf.com/applications/rapid-pcb-prototyping/design-articles/microstrip-filter-and-coupler-circuits.htm
[url]https://www.cst.de/Applications/Article/Five-Section-Microstrip-Hairpin-Filter[/url]

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Thankyou mister batka со линковиве ми заврши работа првпат слушам за вакво нешто многу научив денес
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш