Author Topic: Некои од начините за заработка на пари  (Read 2124 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ја отворам темава за да видиме некој начин како може да се заработаат пари на некој одреден начин кој не вклучува криминал :), ова тема е повеќе за оние не вработените (ученици, студенти ..) ама слободно нека пишуваат и вработените. Претежно за вонредни работи е, не е нешто што се прави секојдневно.

еве неколку начини од мене (повеќето се за електроника)
1. да се пишува за некое одредено списание при што ви плаќаат за натпис ( како што правам јас )
2. да му направите некому некој склоп, ако некој не знае како да си направи нешто вие му нудите помош, ама па нема да е нај нај ефтино :)
3. цртање на плочи со печатено коло (PCB), со ова и јас се занимавав (последно врме послабо), цртав плочи од дадена шема и после ги наплаќав сликите само :)
4. Местење на електринчни инсталации по куќи/ станови, од ова се вадат убави пари, ама треба малку да се има знаење да не му ја запалите некому куќата.


Дај сега пишете вие нешто да споделиме знаење
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве јас како заработувам:

1. Преведување на стручни преводи од областа на Електрониката (а понекогаш и Механиката). Прилично добра сума на пари се вади (1500 карактери се сметаат како една полна страна, значи не се смента од една напишана страна, а за цената на една страна, се зависи од тоа колку е комлициран преводот, дали е на аматерско или акаедмско ниво ;)).

2. Сервисирање. Моментално, само од сервисирање на определени уреди се вадат многу пари (на пример, лаптопи). Поради таа причина и имам лемна станица на топол воздух. Кога на некој ќе му се расипе (хардверски) лаптоп стар 2 години, а го купил 30.000 денари, да видите како е спремен да даде и 5000 (некогаш повеќе, некогаш помалку, зависи од големината на кварот) денари за „ремонт“ или обично прелемување на SMD контакти (толо, ладно, топло, ладно и на крај, попуштаат :S, особено луѓе кои мораат да го покажат или подесат нивниот проект и на „отворено небо“, на пример архитекти или градежни инженери ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
супер идеи, но за тоа треба  и сериозни муштерии... за да не биде како еден што сакаше да му продадам предавател, јас му го нудев за само 1200 денари (во кутија со сите џекови) и тој цело лето ме давеше со прашања што како (го научив на куп работи) и одеднаш го снема и толку беше.... значи ем евтино му го нудев ем пеер си испадна :) Затоа пред се мора да најдеме сериозни луѓе.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
супер идеи, но за тоа треба  и сериозни муштерии... за да не биде како еден што сакаше да му продадам предавател, јас му го нудев за само 1200 денари (во кутија со сите џекови) и тој цело лето ме давеше со прашања што како (го научив на куп работи) и одеднаш го снема и толку беше.... значи ем евтино му го нудев ем пеер си испадна :) Затоа пред се мора да најдеме сериозни луѓе.

Види, еве на пример за преводите барем кога станува збор (зборувам за моите преводи). Јас не го предавам преводот додека не ми ги дадат парите на рака, и исклуиво со кеш работам и не во денари туку во евра. А после, им го праќам преводот или ако сакаат на USB им го давам, на CD, како сакаат ;). Значи златно правило (сум се изгорел и јас, затои и ти кажувам): не се даваат информации додека не ги видиш парите, а после може да правиме муабет ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
јас заработувам со правење на плочки,дали 2-во слојни или 1-но слојни си зимам од 100 денари па се до 400 денари.Во зависност од големината на плочката.Исто така и програмирам ПИЦови со развојниот систем,но почесто беспари.Во малоо знаат дека работам со електроника,па само 2 пати имам направено светла за на мотори.Еве сакам и јас да правам некое склопче за Емитер,ама за жал немам 18 години,односно не сум полнолетен :( :P

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
јас заработувам со правење на плочки,дали 2-во слојни или 1-но слојни си зимам од 100 денари па се до 400 денари.Во зависност од големината на плочката.Исто така и програмирам ПИЦови со развојниот систем,но почесто беспари.Во малоо знаат дека работам со електроника,па само 2 пати имам направено светла за на мотори.Еве сакам и јас да правам некое склопче за Емитер,ама за жал немам 18 години,односно не сум полнолетен :( :P

Можеш да одиш преку родител (старател), мислам дека така нема да има проблем, само што ќе стои името на родителот (старателот) како автор на текстот. Или можеш порано да си извадиш лична карта, мада процедурата е подолга, но во тој случај ќе можеш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male

Јас сум во 5 одбори, сеа не е ок, ама шо да се прајт... од секој по 3-4 000 зависи кога како арно ми е не се замара. Иначе електрониката ја работа од кеиф, не за кеш, па не наплатувам, инче чат-пат поправа по некое уредче или инсталација.
П.С. се зеза за одбориве  :D
Девил, ако не е тајна за кое списаније пишуваш?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
за Емитер почнав нешто така мали проектчиња да пишувам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
супер, така се почнуват  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а се исплати тоа да се работи, дали може да се живее од продавање на шемки или тешко?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тешко тоа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ako им продаваш на маршал филипс тхникс сони мони... само рачунај тамо работоат цел тим на еден проект..

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Јас сум студент,па и јас морам да се снаоѓам некако  :) ...веќе 2 и пол години местам разгласи до 25 киловати и плус некое базично осветлување.Имам домашна работилница каде што поправам аудио опрема и од кај мене нема излезено мртов пациент  :) значи кај мене се поправаат миксети,снагатори,еквилајзери,скретници,се прават пасивни скретници и плус кастм мејд засилувачи за душа ;) .Во последно се занимавам и со опремување на цели дискотеки со озвучување и осветлување така да горе-долу има работа  :D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
исто и јас работам електроника од мерак и тоа што премногу ја сакам, парите и не ми се толку битни...порано правев плочки на UV осветлувачот и добро ме плаќаа, на некој ке му направам некој проект и тоа е тоа ;) ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ама види и јас ја сакам електрониката и по цел ден се занимавам со тоа
значи ако знеш нешто убаво и плус да го сакаш зошто да не вадиш пари од него :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!