Author Topic: Лајт шоу 3x600W  (Read 17135 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #105 on 20.01.2013, Sunday, 13:14:35 »
Зависи колку ќе го оптовариш, колку сијалици ќе ставиш... можеш да пресметаш... ако ставиш малце појак осигурач поарно е да е брз, додека ако е блиску до пресметаната вредност подобар е да е тром. Во основа двата ќе прегорат ако има некој дефект...

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #106 on 20.01.2013, Sunday, 21:02:44 »
Скоро при крај сум, ми останаја уште тријаците и краткоспојникот. Е сега имам едно прашање.
Еден (ист) вод ми оди на R10, C10 i C8. Кога ќе размислам логично, нема потреба од краткоспојник. Ете и слика шо сакам да кажам  :)

Корегирајте ме ако грешам  ;) ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #107 on 21.01.2013, Monday, 04:21:15 »
А калемот L1 ;D? Го заборави ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #108 on 21.01.2013, Monday, 12:19:36 »
А калемот L1 ;D? Го заборави ;D.

хаха..не е забораен, туку прашање е дали да го клам?
пошто мене во самото цртање на шемата ми е C8 дирекно приклучен, незнам дали ме сваќаш шо сакам да кажам?
си велам поарно да му клам 10 ватен отпорник 15кила, и да не клавам калем.
незнам дали прочита првите страни имат пишано дека служи за филтрирање, и дека можи со краткоспојник да се замени.....
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #109 on 21.01.2013, Monday, 12:30:32 »
Да, знам дека е за фитрирање. Во принцип, да, во право си, не мора да го има во колото, но пожелно е ;). Не знаев дека сакаш и шемата да ја преправиш, затоа и пишав ;). Само не те сватив што поточно сакаш да направиш со 10W-ен отпорник со вредност од 15K :D?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #110 on 21.01.2013, Monday, 12:34:04 »
на шемата си има регуларно 15к отпорник, ама 2 ватен. Е сеа мене филмо ми е на негово место да клам јас 10 ватен, и нема да греј.
јас велев за калемот шо имат пишано да се замени со краткоспојник, дали ќе има потреба јас да клавам *додатен*, од причина шо јас го имам на некој начин вметнато во цртаната шема во спринт.
сеа мислам дека поубо ме свати  ::)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #111 on 21.01.2013, Monday, 19:46:04 »
нема потреба, ама незна што ти е толку филм да не ставаш... може да ти прај сметњи лајт шоуто..

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #112 on 21.01.2013, Monday, 22:07:05 »
филмот ми е таков заради шемата која ја имам нацртано. во цртаната шема во спринт јас имам клаено на некој начин краткоспојник, види ја сликата шо ја имам клаено од погоре  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #113 on 21.01.2013, Monday, 23:09:18 »
каква функција има микорфонот ?? да не е случајно како некој звучен прекинувач или ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #114 on 21.01.2013, Monday, 23:11:39 »
од звучни бранови звукот го претвара во електричен сигнал, обратната функција од звучникот :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #115 on 21.01.2013, Monday, 23:17:14 »
Фала колега :D Ке пробам да го направам па ке ставам некоја слика од сето тоа  :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #116 on 22.01.2013, Tuesday, 01:54:40 »
филмот ми е таков заради шемата која ја имам нацртано. во цртаната шема во спринт јас имам клаено на некој начин краткоспојник, види ја сликата шо ја имам клаено од погоре  ;)

Тоа е само еден голем ground plane, не знам дали може да се еквивалентира со калем. Би требало да имаш намотки (водот да се движи цик-цак).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #117 on 22.01.2013, Tuesday, 20:52:21 »
А некако да се изостави микрофончето, да го зема сигналот од компјутер пример, да се модифицира шемата, некој да дај некој ум ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #118 on 22.01.2013, Tuesday, 21:16:59 »
има други такви шеми, но би ти предложил да го направиш со микрофон дека ако го поврзуваш дирекно на компјутер може да го цркнеш компјутерот ако имаш некоја утка при правењето на шемата...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Лајт шоу 3x600W
« Reply #119 on 22.01.2013, Tuesday, 21:42:55 »
филмот ми е таков заради шемата која ја имам нацртано. во цртаната шема во спринт јас имам клаено на некој начин краткоспојник, види ја сликата шо ја имам клаено од погоре  ;)

Тоа е само еден голем ground plane, не знам дали може да се еквивалентира со калем. Би требало да имаш намотки (водот да се движи цик-цак).

Досега во постојте шо читав сегде има краткоспојник, и им работи. ќе го пробам вака, во серија со уредот ќе поставам сијалица, ќе си кажи ако има нешто  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!