Author Topic: Мотор од фрижидер  (Read 1959 times)

Offline stealek

 • Нов член
 • *
 • Posts: 10
 • Gender: Male
Одг: Мотор од фрижидер
« Reply #15 on 03.02.2011, Thursday, 02:12:01 »
motorot ima tri kontakti eden e zaednicki drugiot e raboten a tretiot e starten ,odnosno motorot e so dve namotki ,so unimer izmeri gi odporite , potoa najmaliot odpor koristi go kako start dodeka sredniot kako raboten

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6250
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Мотор од фрижидер
« Reply #16 on 03.02.2011, Thursday, 12:51:20 »
stealek бидејки си нов на форумот само да ти препорачам да го посетиш следниот линк: http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4.0 на кој се наоѓаат упатствата и правилата за користење на форумов.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline maci

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 58
Одг: Мотор од фрижидер
« Reply #17 on 08.06.2011, Wednesday, 11:20:11 »
може моторот да е зарибан.заглавен со тек на време ако не се користел и да има навлезено влага во него=крај.

Offline blizzard

 • Нов член
 • *
 • Posts: 28
Re: Мотор од фрижидер
« Reply #18 on 01.09.2019, Sunday, 10:30:59 (Edited 01.09.2019, Sunday, 12:29:20) »
„Bicikle,  дали ако на фрижидерот му има дојдено струја 380 волти од штекер, освен трагото можел да изгори и моротот? Мене ова ми се случи, едно 15 минути фрижидерот работеше ама поради високиот напон прикина, трафото сигурно е отидено, дали можда и моторот и како да проверам?

фала однапред

позз

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3541
 • Gender: Male
Re: Мотор од фрижидер
« Reply #19 on 01.09.2019, Sunday, 12:30:12 »
Значи трафото е од електрониката, мораш прво трафо да мениш, на винклер верувам дека ќе поминиш поефтио, со неколку стотки.
Моторот може да се провери т..е да го врзиш директно, и да видиш дали работи и дали троши струја колку што има наведено на него. Ова е рутинска проверка, би требало мајсторот лесно да ја изведе, и ако троши струја онолку колку што пишува на почетор, моторот е во добра кондиција. Е сега дали прегорел или не меѓувреме, не можам да кажам со сигурност, но ме чуди како не испаднале осигурачите. Доколку поминеш само со трафо, побарај од мајсторот да намести додатен осигурач, макар и топлив (50 денара е), чим си имаш работа со такви стручњаци :)
Пробај да побараш надокнада за оштета од евн, но за тоа како оди јас појма немам.

Offline blizzard

 • Нов член
 • *
 • Posts: 28
Re: Мотор од фрижидер
« Reply #20 on 01.09.2019, Sunday, 13:27:24 »
препорачај винклер за трафото.

220-240в влез, 16.5 со 13.5 излез...или ако некој има ново со тие спецификаици.

фала на одговорот!

Offline Toma

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1408
 • Gender: Male
 • Доблест и само доблест
Re: Мотор од фрижидер
« Reply #21 on 01.09.2019, Sunday, 14:26:21 »
220-240в влез, 16.5 со 13.5 излез...или ако некој има ново со тие спецификаици.

Таков, со тие податоци нема !
Ако некој знае а знае дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знае дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3541
 • Gender: Male
Re: Мотор од фрижидер
« Reply #22 on 01.09.2019, Sunday, 15:44:59 »
Ти кажаја, Китан од кисела вода.
Провери го прво моторот. Прати некоја слика, модел од фрижидерот... Такво теаво што дава 13,5 и 16,5 волти не пости, може да дава 0-13,5 и 0-16,5; -13,5-0-16,5 или 0-13,5-16,5 но исто така мора да има дефинирана моќост, а вака ти ништо не си кажал.
Сепак да не фрлаш пар џабе, прво провери го моторот т.е. компресорот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12019
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Мотор од фрижидер
« Reply #23 on 01.09.2019, Sunday, 15:52:27 »
@blizzard: Не мора во две различни теми да пишуваш, особено не некоја во која се дискутира за мотори за фрижиер, а ти бараш заменско трафо за контролната електроника.

Коментарите од оваа тема ќе се бришат бидејќи се апсолутно неповрзани со темата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."