Author Topic: Каков инструмент користите ?  (Read 22777 times)

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2844
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
И цената му е закон...  :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11634
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Баш ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline yu2myg

 • Нов член
 • *
 • Posts: 10
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #197 on 17.04.2019, Wednesday, 14:49:40 »
Имам и боље и скупље инструменте од Флуке.Има који су бољи а јефтинији а има их који су скупљи и лошији.Мада у суштини Флуке је прескуп унимер за оне који се баве хобијем.

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2844
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #198 on 17.04.2019, Wednesday, 15:19:22 »
Пиши кои се бољи а поефтини, да бараме такви... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 412
 • Gender: Male
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #199 on 17.04.2019, Wednesday, 17:46:30 »
Можеби ги зел на бувљак тие ефтините флуке.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11634
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #200 on 17.04.2019, Wednesday, 17:51:31 »
Пиши кои се бољи а поефтини, да бараме такви... ;)

Па мислам дека имав некаде во темава ставено клип од VC99 vs. еден куп Fluke инструменти... генерално земено, повеќето од нив ги изеде ;).

Ајде, еве го пак, да не не сте го виделе ;).Проблемите со хардверскиот дизајн што ги наведува дечково што го има снимено клипот, лесно се решаваат, особено тој за растојанието меѓу држачот за осигурувачот и мерната сонда - стави картонче, хартија или парче лискун и решен проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 412
 • Gender: Male
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #201 on 17.04.2019, Wednesday, 18:42:07 »
VC99 ми е одамна во план да го ставам во корпа, а еден ден и ќе ја платам корпата. :)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11634
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #202 on 17.04.2019, Wednesday, 19:09:10 »
Еве и јавно да пишам, немам време да правам рецензија на VC99. Имав намера, но немам време. Кога ќе имам, не знам. Ако некој е волен и сака, може да му го дадам, да го расклопи, слика, ова она, со сите салтанати нели, па ако сака и нека го користи додека не стигне неговиот, па откако ќе му стигне, нека ми го врати ;). Во моментов, немам некоја очајна потреба од него, имам два, тој ми е трет, а повеќе од еден и не користам, не мерам паралелно 10 работи, така да, како што пишав, ако има некој заинтересиран да направи рецензија на VC99, слободно може да го искористи мојот ;).

Ама, не праќам преку карго. Ако се договориме некако да го размениме, преку пријател, ова она, нема проблем, ако не, тоа е тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 446
 • Gender: Male
Re: Каков инструмент користите ?
« Reply #203 on 17.04.2019, Wednesday, 21:19:40 »
Според спецификациите по интернет Vici vc99 не е лош мултиметар колку се држи до нив тоа е друго.
Ке порачам деновиве еден па ако некој друг не постира искуство и слики од него ке направам јас некои тестови и споредба со другите инструменти што ги имам.
Имам Fluke 179, METRAHit 22S  uni-t ut60h и уште 2 пазарски инструменти.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11634
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Епа супер, тоа е одлично :). Јас искрено и немам некој инструмент кој би се сметал за репер (Voltcraft VC820, ама тој, генерално земено, е горе-долу иста класа како и Vici VC99), така да, споредбата со него и нема да беше баш најидеална :-\.

Само можам да потврдам дека за парите дефинитивно вреди. Си има недостатоци (мислам пред се на тоа дека работи на две батерии од 1.5V, а не една од 9V, што практично значи дека често ќе менуваш батерии :-\), но и тоа има решение ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 446
 • Gender: Male
Денес порачав VC99 од Aliexpress.
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?orderId=900117670121075&productId=1464667454Кога ке стигне ке направам споредба со тие што ги имам.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11634
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Од твојот профил на Aliexpress е адресата, не можеме да ја видиме ако немаме твои credentials ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 415
 • Gender: Male
METREL MD 9050 и MUSTEK my68

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
ЕВН  што инструменти  користи Диди??  И пиши марка - кој Роланд беше точно??

Offline krema

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 412
 • Gender: Male
@dr-mr
Колку го плати VC99 кај чика али? :)
Или дај правилен линк до унимерот.