Author Topic: Зголемување на излези  (Read 1563 times)

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Зголемување на излези
« Opened on 08.11.2010, Monday, 18:41:31 (Edited 18.11.2010, Thursday, 11:15:28) »
Здарво на сите дали може некој да ми посочи некое интегрирано коло со кое би се зголемил
бреојот на излези на микроконтролерот однапред фала :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Зголемувашње на излези
« Reply #1 on 08.11.2010, Monday, 18:44:08 »
со шифт регистри!74HC164! 74HC595!

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Зголемувашње на излези
« Reply #2 on 08.11.2010, Monday, 18:48:52 »
а дали има расение за влезовите

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Зголемувашње на излези
« Reply #3 on 08.11.2010, Monday, 18:51:28 »
што?не те сфакам!

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Зголемувашње на излези
« Reply #4 on 08.11.2010, Monday, 18:53:53 »
дали може на ваков или сличен начин да се зголемат влезовите на еден микроконтролер

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Зголемувашње на излези
« Reply #5 on 08.11.2010, Monday, 18:57:34 »
да!Може ако се поврзат со едно за такт сигнал коло,стави му 74HC00!И поврзи ги сериски останатите пинови!

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Зголемувашње на излези
« Reply #6 on 08.11.2010, Monday, 19:02:55 »
и би ти бил благодарен ако можеш да ми појасниш накратко за работата на  74VHC164
во смисла како се одбира кој излез во кое време да се уклучи

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Зголемувашње на излези
« Reply #7 on 08.11.2010, Monday, 19:06:01 (Edited 18.11.2010, Thursday, 13:51:40) »
вака,се си работи програмата од ПИКот тој одлучува кога да се пушти!Не сум сега дома затоа ќе ти поставам шема една да ја видиш како се поврзува со микроконтролер!Кога ќе се ставам од дома по ПП или овде ќе ти објаснам поопширно!


Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Зголемувашње на излези
« Reply #8 on 08.11.2010, Monday, 19:11:16 »
ок ке чекам

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Зголемувашње на излези
« Reply #9 on 09.11.2010, Tuesday, 09:57:43 »
Има два типа на шифт регистри влезен и излезен со влезниот се зголемуваат влезните порти на микроконтролерот а со излезниот излезните порти на микроконтролерот.Шифт регистерот со микроконтролерот е поврзан преку три пина (data clock latch) комуницира сериски преку двата пина data clock а пинот latch служи за префрлање на податоците од меморискиот регистер во излезниот регистер.Како се одвива комуникацијата микроконтролерот прака податок hex code тој податок се сместува во меморискиот регистар со пракање на логичка 1 на пинот latch од меморскиот регистар податокот преминува во излезниот регистар со што се активира една порта со промена на clock от  податочите од шифт регистарит се поместуваат од десно на лево  Со еден шифт регистер искористуваш од микроконтролерот 3 пина а добиваш 8 ако сакаш да добиеш повеке излезни пинови може да ги поврзеш шифт регистрите сериски еве некој шеми како се поврзуваат
Code: [Select]
http://www.kronosrobotics.com/an137/DAN137.shtml

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Зголемувашње на излези
« Reply #10 on 09.11.2010, Tuesday, 17:08:52 »
Гоце фала за одговоро ама мене ова некако ми изгледа многу сложено јас сум само почетник во оваа област дали постои несто поедноставно во смисла со конбинација од три или четири излезни пинови
да добиваш појке излези например со логиски кола  ::)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Зголемувашње на излези
« Reply #11 on 10.11.2010, Wednesday, 13:38:18 »
а Гоце може да ставиш една програма за ЛЕД преку шифт регистриве т.е. програма во Бејзик!
Гладиатор: Гоце мене многу ми помогна и затоа побарај помош од него :D во врска со Бејзикот,за програмирање на микроконтролери!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Зголемувашње на излези
« Reply #12 on 10.11.2010, Wednesday, 13:55:25 »
а Гоце може да ставиш една програма за ЛЕД преку шифт регистриве т.е. програма во Бејзик!
Гладиатор: Гоце мене многу ми помогна и затоа побарај помош од него :D во врска со Бејзикот,за програмирање на микроконтролери!

Ќе направам со влезен и излезен шифт регистер ке поставам и шема како се поврзуваат

Гоце фала за одговоро ама мене ова некако ми изгледа многу сложено јас сум само почетник во оваа област дали постои несто поедноставно во смисла со конбинација од три или четири излезни пинови
да добиваш појке излези например со логиски кола  ::)

Во суштина и шифт регистрите се логичги кола и со нив ке ти биде наједноставно  а може и со логички кола да се направи истото

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Зголемување на излези
« Reply #13 on 18.11.2010, Thursday, 11:17:14 »
Зголемување на излези (ако не ти требаат многу брзи излези) може да се направи со коло-декодер (на пример 74154) при што на секој од излезите ќе ставиш кондензатор од 100nF и ќе ги „рефрешираш“ излезите на секои 0.1 секунда и ќе добиеш 16 независни излези од само 4 излези на микроконтролерот. Без кондензатори ќе имаш 16 излези но зависни (он може да биде само еден во едно време).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: Зголемување на излези
« Reply #14 on 18.11.2010, Thursday, 13:11:22 »
Наједноставно решение е со шифт регистри. Декодерите што ги спомена борче се уште посложени. Ја за оваа намена користам Port Expanedr на I2C. Тој може да биде влезен, излезен, да генерира прекин на настан, да одлучува, се на се многу добро коло кое не е за почетници. А и било кој муктиплексирани излези неможат да бидат брзи како дирекни излези.