Author Topic: Кој го измислил предметот Бизнис!??  (Read 2206 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Кој го измислил предметот Бизнис!??
« Reply #15 on 09.10.2010, Saturday, 14:15:23 (Edited 09.10.2010, Saturday, 14:17:56) »
И керка ми е трета година,смер прехрамбен и не го сака предметот Бизнис ;) :D Јас вака резонирам : ако сакаме во Европа,мораме да го научиме Бизнисот! Точно е дека нас ни фалат добри занаетчии и од година ,како што смераат, ке има и двегодишни училишта со цел повекето да научат занает.Тоа е добро,ако сакаш потоа студирај! :-\ Проблемот е праксата.Повекето од Вас поставуваат чудни прашања (чест на исклучоци!),што ме наведува дека многу малку литература читате! Порано беше пострашно(ке кажам во мое време! ;D ;D ;D!),кога немаше Интернет,кога во ЈУ техничката литература беше на српски или хрватски.Затоа ,еве точно на вчерашен ден,далечната 1992 година,малкумина ентузијасти во  НТ -Велес направивме напори даиздадеме една Работна тетратка за 8-мо одделение и да започнеме со воведување на електрониката во осмолетките.Имаше 5 вежби + 2 додатни( за оние кои одат на натпревари) и сите беа замислени да се работат на една универзална печатена плочка.
Започнавме уплашено,ама тетратката доживеа 12 изданија! Учебникот за 8-мо од мојот драг ментор Крсте Василевски е работен по терк на вежбите и нашата програма. Ова нека не е фалба,ама многумина (гледам и Гига ВАт! :o) се уште ја користат! Зборот ми беше дека цел живот треба да учите,макар и Бизнис.Без да го знаете Бизнисот нема пари,без пари нема Електроника!!!
Сега ке ставам како дополнение нешто за Бизнисот,може да го употребите и како проект..... ;) :D
Мотивацијата сум ја ставил двапати,затоа ке повторам и ке ви обезбедам помош за проект кој треба да го изработите!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Луѓе, убави мислења прочитав продолжете така, развијте некоја добра дискусија ( да не ме сватите погрешно само ), само одбегнувајте да мешата политички партии д апосочувате против личности ( за групи не важи ) и некој така работи кој можат да наштетат, не само нас и вам ќе ви штетат после

продолжете сега со дискусијата

Инаку сале е во право, учебникот по бизнис е составен од повеќе книги ( најчесто српски ) па преведени во една .. а учебникот е на толкав голем и бил за сите стручни струки, од техничко до медицинско школо па и економско и стопанско ( патен сообраќај ), па и земјоделско и тн...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
готово утре започнувам штрајк дека овој предмет ми е најглуп!
Ем тоа во четвртокот испрашуваа и добија 10 единици,мене не ме испрашаа!! ;D ;D 8)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
мене ме стана некни ама пошто е прост предмето и лесен за учење си знаев и не ми пиша кец :)
плус ми пиша :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
мене ме стана некни ама пошто е прост предмето и лесен за учење си знаев и не ми пиша кец :)
плус ми пиша :)

Зависи и професорот колку бара...  :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
секогаш иде вака на прво место електроника,на второ место учење,на трето место искачање женски итн.!! ;D ;D
Бизнис на крај! :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се е бизнис! ;) :D ;D Учете,па после ке има и женски,и електроника и делови....

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Ја на школо кој бизнис им го правам!
Сите ќе ми побараат плочки и јас за 40 денари им ги изработувам! ;) ;D ;D ;D ;D 8)
Бизнисмен прав сум!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тапа бизнисмен си ти..јас делови им купував...деловите сум ги платил (пример) 50 денари, јас им земав по 100 денари... :D и секогаш имав пари тогаш...не сега па пари за леб немам (не ме сваќајте буквално...)  8)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ама јас плочките дома ги имам собрано старине излитени плочки,зимам Астрата и ги подмладувам за 20 минути гланцање! ;) ;D ;D Кога ми нарачуваат јас одма правам во серија 10 плочки минимум! :o

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кога сме кај плочки - имам едно педесетина плочки 5х3 см тајмер со 555 .. ако му требаат за во школо некому! Цена - оставам на вас. :D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
чекај малку!Изработени се плочките или не!? Исто така на нив е залемено 555-та?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не,само направени и избушени 5Х3 см - 20 ден парче(ситоштампа).555 е посебна тема.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ааа,посебно се плочките а посебно 555-те!
Колку пари за 555-те,ми требаат 100 парчиња!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За 100 парчиња-900 денари ;)