Author Topic: Отпади  (Read 28462 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #60 on 17.12.2010, Friday, 23:33:51 »
сега пред да падне снегот ја чистеа т.е. се што беше внатре исфрлаа.
Па сега изгледа ќе ја рушат,може ќе градат нешто :o

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Отпади
« Reply #61 on 18.12.2010, Saturday, 16:11:38 »
ја сега бев на одпад...си земав кулерче едно мало, лед дисплејче од стар компјутер (199 може да пишува на него) па плочка една од радио ли некое, незнам што е...ама како и да е има преклопници, реле едно, држач за осугирач и се тоа за 50 денари...а 50 денари е реле да купиш од продавница :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Отпади
« Reply #62 on 18.12.2010, Saturday, 16:12:54 »
на кој отпад?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #63 on 18.12.2010, Saturday, 16:13:58 »
на кој отпад?
Тој кај него,у ѓорче што е ваљда ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Отпади
« Reply #64 on 18.12.2010, Saturday, 20:34:14 »
во геге е, и си земав и паралелен и сериски конектор од компјутер еден (значи само конекторите) и џампери се изнасобрав од таму :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #65 on 18.12.2010, Saturday, 20:39:02 »
во геге е, и си земав и паралелен и сериски конектор од компјутер еден (значи само конекторите) и џампери се изнасобрав од таму :D
Не прави да ми течат лиги :D ;D.Мора да дојдам да го посетам отпадот,да поеб*ме некое иљадарче таму хах :D.Кузне дали за 1000 ќе може да донесам се ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Отпади
« Reply #66 on 18.12.2010, Saturday, 20:55:31 »
нема да ги потрошиш сите...и знајте...таму се оди на среќа, не гарантирам дека нешто интересно ке најдете...и треба да побарате малце да расчепкате низ тоа железата...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #67 on 09.01.2011, Sunday, 19:32:38 (Edited 09.01.2011, Sunday, 19:53:11) »
еве можеби на некој ке му се најде некогаш


Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #68 on 10.01.2011, Monday, 03:16:29 »
јас на цигански пазар купив машина за правење конфети за 30 ден :D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Отпади
« Reply #69 on 10.01.2011, Monday, 10:03:23 »
Порано „најснабден“ отпад беше југосуровина, пред навожњакот на влезот во шутка, ама одамна го затворија :P. Исто така многу добри работи порано имаше во еден отпад, не знам како се викаше, од трианглата кај пругата во маџари се вртеше накај новиот кванташки, ама не се вртеше лево како што иде улицата накај кванташкиот туку десно по едно земјано патче и таму негде имаше отпад, кога бев пред многу години беше преполн со електроника, имаше некои пултови, изгледа од МТВ, милион кутии со некои напојувања во кои имаше по еден џиновски трансформатор и ладилник со 10-на 2N3772 на него (ова знам бидејќи успеав да земам два такви ладилници ;D) плус милион други работи. Се сеќавам дека другарот за 600ден. зема изолациско трафо 220/110 со вариак во него, двајцата едвај го дигнавме :o.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Отпади
« Reply #70 on 10.01.2011, Monday, 10:41:00 »
ne se plasete ke ima se poveke i poveke otpad, bidejki site fabriki vo svetot ne se zatvoreni i stalno isfrlaat elektronika do beskraj,ednas pred nekolku godini eden moj prijatel sto ima data firma mi dade cel kamion so elektronika 7 toni ama zedov samo eden osciloskop eprom programeri i uste nesto drugo ostanatoto se frli na otpad,ne bese konkurentna elektronika ama za amateri bese delux.
Z33MK

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #71 on 03.02.2011, Thursday, 11:30:48 »
чим сме кај отпадиве, да ве прашам, кај можам да најдам отпад за голф низ скопјево ?

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #72 on 03.02.2011, Thursday, 12:32:42 »
ако ти требаат делови за голф можеш да најдеш на бувљак дека имам еден човек со камионче продава секакви делови за коли и би требало да најдеш ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Отпади
« Reply #73 on 22.02.2011, Tuesday, 18:11:10 »
и после ке ми кажете дека ништо немало на отпадот бе...незнаете да барате, ја што си купив денеска :D



има и уште некои помали плочки со по некое реленце или конекторче на нив...

иначе ова е земано за 1Кг бакар, негде 320-330 денари...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Отпади
« Reply #74 on 22.02.2011, Tuesday, 18:43:15 »
а што е тоа најдоле во десниот ќош?
Нешто метално,вентилатор да не е?