Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 166940 times)

Offline Apostol_Cz

 • Нов член
 • *
 • Posts: 33
Чекај малку, ова нема врска со џојстик, ова на сликите е Camera Gimbal.

Да точно гимбал е едното, а другиот е за на кран. Има џојстик на гимбалот кој ја движи камерата по X i Y оска и е аналоген, односно ако малку го придвижиш поспоро се движи, а побрзо доколку е во крајна позиција.
Ама членост сака да ја управува камерата со џојстик. Е сега за да не го управува џојстикот 24/7, сака да направи финта што ќе го прави истото...
Да точно истото да се повтори. Овие џојстици ги имам и ми треба уред некаков, роботска рака...
Имам чувство дека сака да направи евтино камерче кое треба со помош на гимбалот да гледа лево-десно (ваљда за видео надзор). Шу знам дали е можно, како и да е нека е со среќа.
Не ми треба камерче, имам, ниту пак уреди кој ќе ја движат камерата, тоа имам, сакам тие уреди да ги автоматизирам, програмибилен уред кој ќе управува со џојстикот. Не ми е за безбедносна камера за надзор.
Имам чувство дека сака да направи евтино камерче кое треба со помош на гимбалот да гледа лево-десно (ваљда за видео надзор).

Дап, и јас баш сакав ова да го пишам :P :D.

@Apostol_Cz: Можеби е наједноставно да го имплементираш она што batka го пиша. Купи маус кој помни потези и преспои ги тастерите со тастерите на камерата, стави го во позиција да снима и остави го да снима, потоа, остави го да ги повторува потезите што си ги снимил ;).

Може да се изведе и со микроконтролер.

Исто така, имај на ум дека без граничници (крајна лева, крајна десна, горна позиција, итн.), по неколку вакви loop-а, камерата веќе нема да се враќа во првобитната поцијата. Ќе се измести од причината која ја пишав во мојот претходен post во темава поврзан со овој проблем: не е возможно идентично да се реплицираат движењата на електромоторот при повторувањето на loop-от (ова е возможно, но само кај степ мотори... а и кај нив може да се појави грешка). Некое движење ќе има (на пример) 15000 завртувања на електромоторот. Поради несовршеноста на системот (природата), во наредниот loop, истото движење ќе има 15037 завртувања (бројката е дадена како пример ;)), што значи дека камерата ќе биде позиционирана малку по на десно/лево/горе/долу во однос на претходниот loop. Остави ја камерата вака да тера неколку часа, може да ја начекаш и свртена наопаку ;D.

Генерално земено, затоа овој системи на „движечки камери“ е батален кај системите за надзор... многу механички проблеми со позиционирањето на камерите. Кога камерите за надзор беа скапи, да, овој систем беше исплатлив за имплементација, ама со цените на камерите во денешно време... повеќе се исплати да поставиш 3 камери отколку една да ја прави работата за 3 (како што порано се преферираше).

Мислев нешто со 2 степ мотори по X и Y оска , кои преку чател ќе го движат (џојстикот) во сите позиции по оските. Или како кај CNC машина механизмот. Или пак со оние linear actuator степери. Но тоа мислам дека е полесниот дел, потешкиот мислам дека е програмирањето, како што пишав во претходниот пост, да се движи до одредени точки лево, десно, да може да се задржува во одредени позиции, тоа мислев дека би можело да се изведе со некои тајмери, ( на пр. за да стигне до посакуваната лева позиција степ моторот по X оска 2 секудни да врти во лево...). А уште потешко мислам дека е јас да го придвижувам мануелно џојстиокот а уредот да го запомни тоа, како што постојат некое софистицирани роботски раце ( на пр ја фаќаш роботската рака додека е во MEMORY MODE, која држи лажица и го мешаш кафето неколку пати, тоа го помни и потоа роботот сам си меша :)). Но тоа мислам дека е комплицирано, поедноставно би било софтверски да се игра со вредности да речеме, степ X, 10 чекора во една насока, па 3 во друга, а на вториот чекор другиот степ мотор да почне да движи 5 чекора... Незнам дали ме разбирате, јас сум лаик за електроника. Благодарам како и да е на постовите

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Проблемот со новиве форумџии е што дури на крај кажуваат што всушност сакаат. Ти бараш всушност ЦНЦ машина! Ардуино+два степмотори со електроника комплет, механика и програм = едно 300 до 500 ЕУ мислам дека ке оди. Е сега барај некој за ова цена да се нафати да ти го изработи или купи си готов сет за ЦНЦ машина од Али експрес, најдобро.

Offline Apostol_Cz

 • Нов член
 • *
 • Posts: 33
Најверојатно тоа ќе заврши работа, CNC машина. Тоа со маусот не ми беше јасно како би го поврзал со џојстикот. Се извинувам што не се изразив добро, толку е моето познавање од електрониката, незнам на друг начин како да објаснам и да прашам дали може да се автоматизира џојстик. Да се направи уред кој ќе го движи џојстикот и ќе биде програмибилен.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12383
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Како што пиша batka, само со степ мотори, нема како на друг начин да си сигурен дека пак ќе се врати камерата во првобитната позиција во loop-от.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Apostol_Cz

 • Нов член
 • *
 • Posts: 33
Благодарам на постовите, секако ми помогнавте со советите. Сепак решен сум да го направам ова.

Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 630
 • Gender: Male
Нема многу информации на видеото но можеби како иде или контакт со типот од видеото.

 нешто од google
Code: [Select]
https://www.google.com/search?client=opera&q=stepper+motor+gimbal+controller&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Apostol_Cz

 • Нов член
 • *
 • Posts: 33
Ова е за стабилизатор, ова го имам. Ми треба Уред кој ќе го движи џојстикот на стабилизаторот.

Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 630
 • Gender: Male
Re: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1897 on 16.08.2019, Friday, 13:28:21 (Edited 16.08.2019, Friday, 14:35:19) »
Дали и како влијаат пукнатините на отпорникототпорникот е 100 ома 250 вати.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3777
 • Gender: Male
ќе се забрза оксидацијата на жицата. Термоотпорен силикон или тенок слој глина (т.е. разредена со вода) или гипс ќе го решат проблемот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12383
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Јас знам лакче за нокти да ставам понекогаш... зависи од расположение :P :D.

Намачкај го со лак, било каков, ќе тера ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3777
 • Gender: Male
Си тестирал на поголеми отпорници? оти милсам дека ќе се јагленоса/запали...

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12383
 • Gender: Male
 • Не фалширам
На волку големи, не... мада и јас оние кои сум ги монтирал, скоро секогаш биле наддимензионирани, така да, не ни грееле нешто значително многу.

Ако е релативно солидно наддимензиониран за местото на кое треба да се монтира, не мислам дека ќе прави некоја разлика бидејќи ќе грее малку (ќе може да се допре со рака кога ќе биде во работа).

А ако толку ви е страв и/или знаете дека ќе грее, за волку голем отпорник барем лесно е :D. Земи си 5kg радикол (околу 100 денари е) и обложи го цел, LOL :D. „Боље од гипс“ ;D ;D ;D. Плус, ќе ти остане едно чудо и ќе си го искористиш да пополниш некоја дупка по дома ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3777
 • Gender: Male
хахах е видиш на радикол не ми текна :D
Да не греел немало ни порцеланот да пукне, да ако е над димензиониран нема да има гајле, уствари тогап и оксидацијата е драстично намалена, па не мора да се секираш многу т.е. да го лепиш...  :)

Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 630
 • Gender: Male
Отпорникот е изваден незнам од каде. Не е пукнат порцеланот само слојот врз жицата.
Прашањето ми беше дали тоа ќе има влијание врз нормалната работа на отопрникот како варирање на отпорот зголемено греење?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3011
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Не би требало да има.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio