Author Topic: Евтин стерео засилувач (2 х 40W)  (Read 2857 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па ако можеш нацртај (или објасни) како и што треба да се додаде за да може ова коло да работи во мостна врска, ако не ти е тешко ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
јас мислам дека е вака
Code: [Select]
http://mycaramplifiers.com/wp-content/uploads/2009/02/tda2030-bridge-amplifier.gif ама немам +-15V трафо и ова е 8оми а звучнико ми е 4оми јас мислам да напрам едно појачало со 60w трафо 10v вади ко ке се испрат 10V ќе излези 14v и таман ќе биди оти ова шема шо е погоре мислам дека е за асиметрично напојување ?

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Пресно нацртана шема:



Подобар квалитет може да се добие ако се користи NE5532 наместо TL082.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Браво ;). A зошто на инвертирачкиот влез повратната врска е изведена директно, без користење на отпорници (на горниот операциски засилувач), колку што знам таков тип на поврзување на операциски засилувачи не е препорачлив, функционира супер на терија, ама во праска не е препорачливо така да се врзува повратната врска кај операциските засилувачи... или грешам...?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Дирекната повратна врска се изведува кога сакаш операцискиот засилувач да не засилува. Имено таа операцискиот го прави бафер. Оваков тип на повратна врска се користи и не е непрепорачлива. Едноставно кога сакаш некој напон да го проследиш до потрошувач и притоа да не го уништош користиш бафер (тоа е и теоријата на бафер). Додека тука се користи за да имаат проближни карактеристики двата канала. За послеб кавлитет може и едниот канал да се врзе дирекно.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро, знам дека така се врзуваат бафер засилувачите изведени со операциски засилувачи, тоа јасно ми е ;). Не ми беше јасно зошто се изведува директно (мислев дека е непепорачливо да се изведува така повратна врска кај бафер засилувачите).

А зошто да не се изведат и двата канала исто, на пример или двата канали да имаат повратна врска изведена со исти отпорници (како што имаше наведено на шемата 4K7), или воопшто да немаат отпорници во повратната врска? Зошто само едниот канал има?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
епа вака ќе направам на даташето на интегралото
Code: [Select]
http://mycaramplifiers.com/wp-content/uploads/2009/02/tda2030-pdf-datasheet.pdf на првата страница има шема со асиметрично напојување јас мислам да ја направам таја шема со 60w трафо 10V ама дава 6 ампери незнам да не му се многу? И дали овај контензатор е 2200uF 25V
Code: [Select]
http://pic.mk/images/image0188.jpg и дали ќе чини овај да го ставам за појачалото а за напојувањето за филтрирање да му ставам контензатор од 4700uF 50V ?

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Добро, знам дека така се врзуваат бафер засилувачите изведени со операциски засилувачи, тоа јасно ми е ;). Не ми беше јасно зошто се изведува директно (мислев дека е непепорачливо да се изведува така повратна врска кај бафер засилувачите).

А зошто да не се изведат и двата канала исто, на пример или двата канали да имаат повратна врска изведена со исти отпорници (како што имаше наведено на шемата 4K7), или воопшто да немаат отпорници во повратната врска? Зошто само едниот канал има?

Ако се погледне подобро двата канала немаат иста врска. Едниот е врзан како бафер а другиот е инвертирачки засилувач со засилување 1. Имено при правење на мостна конфигурација треба на едниот засилувач да се донесе директен напон а на другиот да се донесе контрафазен (инвертиран) напон. Инверотр со операциски е оној долниот. Кај тој мора да има отпорници (види инвертор шема) и тие треба да бидат исти и поврзани како на сликата за да биде инвертор со засилување 1. А другиот е неинвертор со засилување 1 (бафер) и кај тој не се врзуваат отпорници за да има засилување 1.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако се погледне подобро двата канала немаат иста врска. Едниот е врзан како бафер а другиот е инвертирачки засилувач со засилување 1. Имено при правење на мостна конфигурација треба на едниот засилувач да се донесе директен напон а на другиот да се донесе контрафазен (инвертиран) напон. Инверотр со операциски е оној долниот. Кај тој мора да има отпорници (види инвертор шема) и тие треба да бидат исти и поврзани како на сликата за да биде инвертор со засилување 1. А другиот е неинвертор со засилување 1 (бафер) и кај тој не се врзуваат отпорници за да има засилување 1.

Фала за објаснувањето Борче ;D. Исто така јасно ми беше дека двата канала не се исти и дека едниот е чист бафер а другиот инвертирачки, само што не знаев дали може да се изеде инвертирачкиот засилувач со засилување 1 без отпорници, тоа не ми беше јасно. Повторно, фала што ми ја разјасни дилемата ;).

@tazzz

А трансформаторот вади 10V наизменичен напон или 10V еднонасочен напон (после исправување и пеглање)? Зашто ако воади 10V наизменичен напон, ќе може да се напојува TDA2030 со околу 14V еднонасочен напон бидејќи минимален работен напон на колото е 12V. Само да не паѓа напонот на секундарот од трансформаторот кога ќе се „оптерети“ секундарот, зашто ако паѓа и падне под 12V напонот, колото ќе гаси :S.

A за кондензаторот, мислам дека не би имал проблеми, со него ако го ставиш во конкретната апликација, значи да биде до кај 15V, 16V еднонасочниот напон кој треба кондензаторот да го „пегла“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
10V наизменичен напон вади трафото ама 60w e и 60w/10v=6 ампери а за ова појачало му требат 3ампери а за да паѓа напонот под 12 не ми се верва оти е доста моќно трафото оти така ова појачало само со едно интегрално можи да извај 20w со ова трафо пак има доволно моќност 40w останват а иначе овај контензатор ми е за на појачалото а со 4700uF 50v дали ќе биди доволно да се исрави напонот или да му ставам уште 3300uF 50v ?и дали овај контензатор
Code: [Select]
http://pic.mk/images/image0188.jpg е 2200uF 25v?

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
10V наизменичен напон вади трафото ама 60w e и 60w/10v=6 ампери а за ова појачало му требат 3ампери а за да паѓа напонот под 12 не ми се верва оти е доста моќно трафото оти така ова појачало само со едно интегрално можи да извај 20w со ова трафо пак има доволно моќност 40w останват а иначе овај контензатор ми е за на појачалото а со 4700uF 50v дали ќе биди доволно да се исрави напонот или да му ставам уште 3300uF 50v ?и дали овај контензатор
Code: [Select]
http://pic.mk/images/image0188.jpg е 2200uF 25v?

Да тој кондензатор од сликата е 2200u/25V. Моја препорака е дека си блиску до долната граница на напонот на напојување да ставиш поголема капацитивност (најмалку 4700 ако можеш и повеќе).

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
наместото од 2200uF да ставам поголем контензатор а на напојувањето доволно е 4700uF само да го ставам а пак на појачало да го ставам овај 2200uF и плус 3300uF дали ќе можи така? и дали ќе му сметат тие 6 ампери?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Моја препорака е дека си блиску до долната граница на напонот на напојување да ставиш поголема капацитивност (најмалку 4700 ако можеш и повеќе).

Се сложувам, барем 4700uF ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
а на напојувањето да му ставам такви контензатори или на појачалото онај шо е 2200uF да го ставам поголем?и дали се доволни оние со ги пишав погоре за на напојувањето?

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Тој што ти е на плочката од 2200 остави го. После грецот во филтерската секција стави 4700 и 3300 паралелно (па ако имаш уште некој додади).