Author Topic: Извор за напојување 1-20V 2A  (Read 3756 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Извор за напојување 1-20V 2A
« Reply #30 on 02.11.2010, Tuesday, 08:49:26 »
Има едни мали ,ефтини инструментчиња,не ги сакаат многу затоа што работат на 12В батерии(помали од 1,5ВАА) и кога ќе отиде батеријата тешко (и скапо ;D) се наоѓаат.Е,внатре дисплејот е со флет кабелче ,а плочката е 6х3 см. Како измислени за ваква намена.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Извор за напојување 1-20V 2A
« Reply #31 on 02.11.2010, Tuesday, 09:40:46 »
а кај може такви да се најдат ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Извор за напојување 1-20V 2A
« Reply #32 on 02.11.2010, Tuesday, 12:44:19 »
Има едни мали ,ефтини инструментчиња,не ги сакаат многу затоа што работат на 12В батерии(помали од 1,5ВАА) и кога ќе отиде батеријата тешко (и скапо ;D) се наоѓаат.Е,внатре дисплејот е со флет кабелче ,а плочката е 6х3 см. Како измислени за ваква намена.

Е ова е веќе друг муабет ;), јас мислев дека сеуште се продаваат оние погабаритнине, вака веќе се исплати да се купат а не сам да ги градиш ;). Само каква боја се да знам како да ги барам ;).

а кај може такви да се најдат ?

На пазар во Скопје, ако одам утре или задутре на пазар, ќе побарам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мали, жолти ,не знам точна фирма ,ама имам еден на лагер ;D ;D ;D ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Извор за напојување 1-20V 2A
« Reply #34 on 06.11.2010, Saturday, 07:59:19 »
Ај сликни го да го видиме...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Одг: Извор за напојување 1-20V 2A
« Reply #35 on 07.04.2011, Thursday, 14:30:26 »
кај ги наоѓате оние капачките за Потенциометри ???
Let's make things better.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Извор за напојување 1-20V 2A
« Reply #36 on 07.04.2011, Thursday, 14:34:12 »
кај ги наоѓате оние капачките за Потенциометри ???

Јас барем од стари уреди имам извадено еден тон, но има и да се купат, во Loging имаш, но цените се малку „соленки“, мада морам да признаам дека се со релативно солиден квалитет и можеш секакви да најдеш, од шарени, до само црни, само бели, само црвени, итн.

Има и во BT, ама не се толку „fancy“ како тие од Lognig ;D. За ГАЦ не знам, кој купува почесто од гац, нека ти каже ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Извор за напојување 1-20V 2A
« Reply #37 on 07.04.2011, Thursday, 14:34:40 »
ги има во сите продавници за електроника...кажи им капаче за потенциометар и ке ти дадат :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Извор за напојување 1-20V 2A
« Reply #38 on 17.11.2011, Thursday, 16:54:17 (Edited 17.11.2011, Thursday, 17:27:34) »
Здраво јас сум нов член на форумов и сакам да прашам нешто,ја направив шемата  со ЛМ317 пуштам на влезот 12В,а на излезот ми дава максимално 11.1В ,а кога ке му пуштам на влез 24В на излез ми дава 23.4 некој ако сака да ми казе во што е проблемот благодарам однапред.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Извор за напојување 1-20V 2A
« Reply #39 on 17.11.2011, Thursday, 19:39:32 »
Мали, жолти ,не знам точна фирма ,ама имам еден на лагер ;D ;D ;D ;D

batka ај ако сакаш сликај го инструментчето, да видеме какво да бараме и колку пари е отприлика?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Извор за напојување 1-20V 2A
« Reply #40 on 17.11.2011, Thursday, 20:34:12 »
Здраво јас сум нов член на форумов и сакам да прашам нешто,ја направив шемата  со ЛМ317 пуштам на влезот 12В,а на излезот ми дава максимално 11.1В ,а кога ке му пуштам на влез 24В на излез ми дава 23.4 некој ако сака да ми казе во што е проблемот благодарам однапред.

епа има пад на напонот поради елементите, не е физички можно да се добие поголем напон од тој кој го дава на влез во склопот, се добива некој напон ама тоа е само некој пик и ј анема цела моќност, туку нешто „привидно“ само
за да на излез имаш поголем напон треба појако трафо, ама и вака си на критична граница
LM317 мислам дека крепат до 25-26V максимално

пребарај го форумов има многу други шеми со кој може да се добиваат и поголеми напони, но за нормална работа ова е повеќе од доволно, најчесто ќе ти треба некој напон од 5 или 12В и многу ретко 3В
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Извор за напојување 1-20V 2A
« Reply #41 on 17.11.2011, Thursday, 21:12:52 »
Не сум во можност да сликам ,ама во Велес на пазар можат да се најдат неколку модели( жолти ,црни не е битна бојата!) а цената е 150-250 ден зависи од тоа колку сте надарени да се ценкате! ;D