Author Topic: 12V DC to 5V DC USB  (Read 587 times)

Offline roliver

 • Нов член
 • *
 • Posts: 21
12V DC to 5V DC USB
« Opened on 16.11.2020, Monday, 08:14:16 (Edited 16.11.2020, Monday, 08:54:10) »
Имам клима, истата има WIFI модул, но кога измерив напон на УСБ излезе дека е 12,1 волти.
На кој наедноставен начин да го намалам 12 на 5 волти (мислев со коло 7805). Дали треба да има и ладилник на 7805 (ќе има само ВИФИ модул - за кои пишува максимум 300ma).
Или со зенерка 5в и еден отпорник 1К - ова ми изгледа како наједноставно

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3883
 • Gender: Male
Re: 12V DC to 5V DC USB
« Reply #1 on 16.11.2020, Monday, 09:51:00 »
Филмој да не гледаш на климата ? :) 2,1w зенерка ќе ти треба, можда сепак 7805 со мало ладилниче.
Само зошто бо давало 12в, да не е нешто друго проблемот ?

Offline roliver

 • Нов член
 • *
 • Posts: 21
Re: 12V DC to 5V DC USB
« Reply #2 on 16.11.2020, Monday, 10:17:36 »
Климата е нова, пред 2 дена монтирана. Има некој проблем најверојатно (како клима работи коректно) со УСБ т.е. вифи поддршката.
Нема да гледам филмови туку ќе  ја контролирам од далечина преку мобилен. Чудно е како е стандарно УСБ, а има 12 волти и вифито нормално не работи.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3104
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: 12V DC to 5V DC USB
« Reply #3 on 16.11.2020, Monday, 10:55:00 »
За да намалиш од 12V на 5V при 300mA ќе ти треба пристоен ладилник за 7805.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 657
 • Gender: Male
Re: 12V DC to 5V DC USB
« Reply #4 on 16.11.2020, Monday, 19:23:02 »
Пробај да му дадеш товар дали ќе остане 12v или ќе падне на 5v!


Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3883
 • Gender: Male
Re: 12V DC to 5V DC USB
« Reply #5 on 16.11.2020, Monday, 21:56:41 »
При што треба да остане отпорникот, најверојатно некој 1-5к, ако е до тоа, ако не 7805

Offline roliver

 • Нов член
 • *
 • Posts: 21
Re: 12V DC to 5V DC USB
« Reply #6 on 17.11.2020, Tuesday, 15:19:13 »
Сепак се работи за кинеска верзија која само го користи УСБ портот а работи на 12В. Broadlink BL1205-P WIFI modul. По се изгледа неработи модулот. Откако го растурив вифи модулот излезе дека сепак 12 волти му било работен напон. Штета што не работи ама тоа е кај нас, и општо за квалитетот на кинеските прозиводи. Видливо во модулот нема ништо спорно

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12652
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: 12V DC to 5V DC USB
« Reply #7 on 17.11.2020, Tuesday, 16:06:16 »
Не ми е јасно зошто си го растурал ако е нова климата... однеси го модулот на сервис, ќе ти дадат нов модул.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline roliver

 • Нов член
 • *
 • Posts: 21
Re: 12V DC to 5V DC USB
« Reply #8 on 17.11.2020, Tuesday, 16:09:33 »
Модулот е во пластично куќиште и лесно се растура (како усб стикце) нема никаква заштита ни лепенка ни ништо, а внатре има лепенка но таа не е воопшто оштетена. Ќе одам во продавницата каде е купена, ако нешто постигнам, чисто се сомневам...

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12652
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: 12V DC to 5V DC USB
« Reply #9 on 17.11.2020, Tuesday, 20:04:36 »
Имаш основ да земеш нов, ганц нов е, однеси гаранциски лист. Треба да ти го заменат.

Ако не, може да направиш како што направи еден другар кога не сакаа да му ги вратат парите за еден лаптоп по една недела. Отиди во продавница, од кај и да си го купил, пробај таму да го замениш за нов, ако треба и карај се, ако ништо не постигнеш, почни да се шеташ низ продавница и разгледувај што гледаат муштерии. Кога ќе загледаат нешто, отиди таму као демек и ти си заинтересиран и почни да им збориш колку е тапа „тоа и тоа“, си земал и одма се расипало. По третиот или четвртиот муштерија, ти гарантирам, некој од продавницата ќе дојде и ќе ти рече да го разгледате проблемот што го имате со твојот уред ;). И јас така еднаш направив, функционира, никој не сака лоша реклама ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 657
 • Gender: Male
Re: 12V DC to 5V DC USB
« Reply #10 on 17.11.2020, Tuesday, 20:42:08 »
Климата ти е екстремно нова (3-4 дена), иди и ич не му ја мисли, ако почнат да ти мрчат кажи им дека си запознат со законот за потрошувачи и дека ги имаш сите права за да ти го заменат нефункционалниот дел од климата (и нека ти го повикат шефот на продавницата).


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12652
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: 12V DC to 5V DC USB
« Reply #11 on 17.11.2020, Tuesday, 22:37:47 »
Тоа со шефот не функционира секогаш... сум го викал и сум се жалел, мува не го лазело.

Али ова што го наведов, 100% функционира... и најбрзо е. Додека отидам во агенција за заштита на потрошувачи, дур се жалам, тантара пантара, ехееее, гаранцијата може да ми истече :P :D.

Се разбира, само во случај да се дрски и да не сакаат да те услужат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline roliver

 • Нов член
 • *
 • Posts: 21
Re: 12V DC to 5V DC USB
« Reply #12 on 17.12.2020, Thursday, 15:35:15 »
Конечно добиен нов модул и истиот работи како што треба. Главниот сервисер во МК сеуште тврдеше дека не сум знаел да го конфигурирам модулот - ама новиот модул проработи од „прва“. Скоро секогаш се исти сите сервисери, божем ние „обичните“ корисници не знаеме. Голема благодарност до продавачот (Прилеп) кој го изваде вифи модулот од експонат климата, а голем минус до главниот сервис во Скопје, кој еден месец не успеа да набави вифи модул од Хрватска иако е под гаранција.
Може клуч на темата.

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 657
 • Gender: Male
Re: 12V DC to 5V DC USB
« Reply #13 on 17.12.2020, Thursday, 21:36:57 »
Едно гајле помалку. :)


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12652
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: 12V DC to 5V DC USB
« Reply #14 on 18.12.2020, Friday, 10:04:41 »
Со среќа да си ја користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."