Author Topic: Таблет Firefly 9 Model:B9010  (Read 1299 times)

Offline avalox7

 • Нов член
 • *
 • Posts: 15
Таблет Firefly 9 Model:B9010
« Opened on 14.08.2020, Friday, 15:00:43 (Edited 21.08.2020, Friday, 15:49:25) »
Здраво таблетот ми е од 2014 година.До пред 15 минути работеше нормално и симнував апликација од play store,потоа закочи и се појави целосна црна слика.Го отворив таблетот еве слика подолу,ненамерно го скршив копчето за намалување и зголемувањр на звукот,и повторно го затворив,сега е приклучен на полнење и свети црвено дека се полни.Дали знае некој доколку не се вклучи по неколку минути во што може да биде проблемот?

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3883
 • Gender: Male
Re: Таблет Firefly 9 Model:B9010
« Reply #1 on 14.08.2020, Friday, 18:12:19 »
Најверојатно нема хаедверска поддршка за апликавијата . Пробај фактори ресет.

Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 712
 • Gender: Male
Re: Таблет Firefly 9 Model:B9010
« Reply #2 on 14.08.2020, Friday, 20:28:10 »
Како мислиш се појави црна слика? се исклучи дисплејот, не се гледа ништо на дисплејот или пак апликацијата што ја симна  презентира само црн екран црна слика?
Пробај да влезеш во  recovery mode па од таму да направиш hard reset, factory reset.
За влегување во recovery mode најчеста комбинација е копчето за вклучување(power on) и копчето за зголемување на гласот(volume up), двете копчиња треба да се претиснат заедно и држат додека не излезе слика од андроид (зелената андроид фигура) потоа со притискање само на копчето за стратување (power on) 2  3 секунди ке се појави менито(recovery mode) со копчињата за глас се избира која опција ја сакаш и со копчето за стартување се потврдува таа опција.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline avalox7

 • Нов член
 • *
 • Posts: 15
Re: Таблет Firefly 9 Model:B9010
« Reply #3 on 15.08.2020, Saturday, 10:36:42 »
Фала ви,се вклучи со hard reset.