Author Topic: Регулирано напојување од Elektor 04/1999  (Read 1662 times)

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 706
 • Gender: Male

Ајде луѓе, дајте ми сила да си го направам моето прво стабилизрано напојување ;D ;D ;D.

(Не се шегувам, прво ќе ми биде ::).)

@GigaWatt И јас сеуште немам никакво стабилизирано/регулирано напојување, па и јас сакам да го направам баш ова пред се бидејќи не е толку сложено и големо како тие претходно што ги спомна во постовите.  :D

Прочитај го текстот, се ти е убаво објаснето таму, вака како што е максимален излезен напон е до 40V, струја до 2.5A, по потреба може да се подесат со тримерите.

Упс, извинете, не видов дека имате прикачено .zip фајл од документацијата на напојувањето. Ќе ја погледнам.   :)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12416
 • Gender: Male
 • Не фалширам
За кое и да се решиш, би ти препорачал уште во старт да си направиш две напојувања, да имаш опција и за симетричен напон, за правење и сервисирање аудио уреди тоа е must have... ;)

Епа затоа и сакав ова да го правам... не е големо и комлицирано, а бидејќи ќе ми биде прво, не би сакал да се нафатам на некој проект кој ќе ми одземе премногу време или ако заглавам, да не барам каде е проблемот како мува без глава, туку, ако се помалку компоненти во прашање, полесно ќе може да се реши проблемот ;).

Освен тоа, кутијата во која планирам да ги сместам ќе биде од ATX... е сега, ако e само едно, најверојатно ќе можам да го сместам и ладилникот внатре, но ако се две, ладилниците со излезните транзистори ќе мораат да одат надвор.

А како излезни транзистори, може било какви моќни NPN да се искористат, така?

Хммм... сега баш ја разгледав шемата. Најверојатно ќе може да се додаде диода која ќе реагира кога ќе се вклучи струјното ограничување ;).

@GigaWatt И јас сеуште немам никакво стабилизирано/регулирано напојување, па и јас сакам да го направам баш ова пред се бидејќи не е толку сложено и големо како тие претходно што ги спомна во постовите.  :D

Ајде, заедно сме појаки ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3012
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Регулирано напојување од Elektor 04/1999
« Reply #17 on 10.08.2019, Saturday, 00:08:30 (Edited 10.08.2019, Saturday, 10:36:35) »
А како излезни транзистори, може било какви моќни NPN да се искористат, така?

Така, само треба да пазиш на максималниот работен напон, на пр. обичниот BD249 е до 45V, BD249A до 70V,  BD249C до 115V итн...
Значи, гледаш што имаш во фурдата и ако одговара го ставаш, за поголема струја х2 во паралела. Ако ти требаат имам оригинални 2N3772 на RCA ама се во TO3 пакување ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 656
 • Gender: Male
Re: Регулирано напојување од Elektor 04/1999
« Reply #18 on 10.08.2019, Saturday, 00:27:07 (Edited 10.08.2019, Saturday, 03:48:52) »
Пред неколку денa ми стигнаа 2 дигитални напојувања без трансформатор (контрола и регулација) како од линкот
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/3/32823641051.htmlСамо уште да најдам време да ги соберам и тестирам.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12416
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Овие се SMPS... не дека не им верувам, ама аналогниве, барем за општа намена, се имаат покажано како посупериорни во однос SMPS-от, затоа и не сум нарачувал вакви модули. За дигитални уреди се многу практични, бидејќи на дигиталните уреди, најчесто не им пречи високофреквентниот шум, но кај аналогни уреди... знаат да прават проблеми :-\.

Во секој случај, за дигитални уреди се многу подобри и имаат подобра стабилност на излезен напон, во случај да се оптовари rail-от ;).

Ако ти требаат имам оригинални 2N3772 на RCA ама се во TO3 пакување ;).

Фала, ќе имам во предвид ;). Баш имам еден или два големи ладилници со машински избушени дупки за TO-3 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 656
 • Gender: Male
Не е SMPS кое 220в ги конвертира/регулира во 0в-50в,тоа е дигитална контрола и step down конвертор/регулатор на влез се носат 60в кои потоа се регулират од 0в до 50в.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3012
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Пред неколку денa ми стигнаа 2 дигитални напојувања без трансформатор (контрола и регулација) како од линкот
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/3/32823641051.htmlСамо уште да најдам време да ги соберам и тестирам.

На времето Дејв од EEVblog ги тестираше баш за овие регулатори и откри дека создааваат многу шум и сметњи, едниот мислам дека и му стигна фабрички неисправен или му прегоре за време на тестот, не се сеќавам.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12416
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Не е SMPS кое 220в ги конвертира/регулира во 0в-50в,тоа е дигитална контрола и step down конвертор/регулатор на влез се носат 60в кои потоа се регулират од 0в до 50в.

Пак на крај се сведува на SMPS, ама само на секундар. Такво е колото L296P. Switching regulator, ама само на секундар. И step-up и step-down колата се switching regulators ;).

Во секој случај, пробај ги, ако имаш осцилоскоп измери шум, да видиме дали се добри, колку ги бива, итн.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 656
 • Gender: Male
Кога ке имам време ке ги соберам и ке ги тестирам
Па ке видам што ке излезе
Сепак се ВРТИ !!!

Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 656
 • Gender: Male
@GigaWatt
За кое напојување се одлучи, дали го направи?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12416
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Не, сеуште ниедно не сум направил :-\. Уште финишираме со реновирањево по дома, сега се на ред оние фините работи, лустери, штекери, конектори, тантара пантара :P :D.

А и ми останаа многу шасии од телевизори кои ги расклопив за да направам простор по дома... за не ми изгледа домот на склад де :P :D. Можно е да треба некоја од нив прво да расклопам за да ослободам простор за работа :-\.

Кога ќе го фатам (а да, имам намера да го направам ;)), ќе пишам ;). Инаку, да, го пикосав ова ;). Само што најверојатно ќе има поголема излезна струја и поголем број на излезни транзистори, а и плочката ќе ја преработам, не ми одговара ваква каква што е. Електролитите, исправувачките диоди и излезните транзистори сакам да бидат off board. Не знам какви ќе начекам низ дома и затоа не сакам да бидам врзан со димензии ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."