Author Topic: Проблем со треперење на светло на скутер  (Read 1617 times)

Offline borisq10

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 229
 • Gender: Male
Како што кажува самиот наслов, имам ппроблем со треперење на светлоно на ниски обороти.
Се работи за скутер Generic Xor 50, додека скутерот е во мирување на ниски обороти сите светна на самиот скутер треперат, од кога ке добие обороти сите светла се стабилизираат и си светат нормално.
Ме интересира до што може да е проблемот?
Се мислам дали е реглерот проблем. OEM реглер што го има е 98801B09F000 четри пински.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3012
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Во право си, смени го реглерот и би требало проблемот да исчезне.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3800
 • Gender: Male
И акумулаторот проверка.

Offline borisq10

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 229
 • Gender: Male
Акомулаторот е во ред, пошто пред една недела го купив.
Зборев со еден пријател кој што има ист скутер, истото го прави и кај него, нај веројатно така се правени самите скутери.
Сеуште не сум го проверил реглерот но после од кога ке си одам од работа ке го проверам и мислам дека ке излезе дека е се во ред со него.
Како можам да го решам овој проблемот?
Некој ми велат да ставам кондензатор и диода.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12416
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Некој ми велат да ставам кондензатор и диода.

Да, би требало да се реши со голем кондензатор и диода ;). Пробај со 3300uF/35V, ако пак трепери, пробај со 6800uF/35V ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3800
 • Gender: Male
Gw 5+A троши сијалицата, рачунај 6-700рпм има во idle (лер-гас) скутерот, динамото е или на радилица или нека има х2 рпм од радилицата, значи 25hz max, значи сепам е подобро со некој 10.000 микро или 2х6800 уште поарно, а има и dc set up кај али, ама не сум загледал што цени се.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12416
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Мислиш DC Step Up/Down конвертори? Да, има и со тоа би требало трајно да се реши проблемот ;). Што и да му донесеш на влез, на излез да дава фиксна вредност од 12V ;). Е сега, има и еден проблем со тоа... ќе треба да е прилично моќен Step Up/Down конверторот бидејќи 5A по сијалица и не е баш така мала вредност и во тој случај, да, како што спомна, најверојатно е подобро да проба со 10.000uF или 2x6800uF. Можеби е добра опција да ги смени сите светилки со LED и така да проба со Step Up/Down конвертор бидејќи помалку струја ќе трошат, па не мора да фрла многу пари за моќен конвертор ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3012
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Многу ја раширивте работата, кондензатори, конвертори, лед-светла и сл., да требаше сите ќе ги ставаа... ;)
Проблемот се решава со ставање друг КВАЛИТЕТЕН реглер.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3800
 • Gender: Male
Во поновите ставаат, ледот е со башка стабилизатор.  Квалитетен реглер е скап, дури и на старо, а и треба физички да пасува, кај некои го дува перката за да се лади. Може и динамото внатре да е така дизајнирано па џабе ќе мењаш реглер... Со кондензатори е најефтино.

Offline borisq10

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 229
 • Gender: Male
Прашав неколку луѓе што го имаат истиот скутер, истото се дешава и кај нив. Инаку на скутерот имам секаде ставено лед светло, предните ми се H4, но немав H4 лед, имав H7 и ги наместив кекако. Друго решение ми е од самиот ракбуратор да ја појачам гаста да работи на поголеми обороти и тоа е тоа. Ми треба мн малку да ги показам оборотите и се си е ок. :)
А доколку има некое решение за ова да пробам. :)

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3800
 • Gender: Male
Кондензатор ....

Offline Toma

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1480
 • Gender: Male
 • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: borisq10
...Друго решение ми е од самиот ракбуратор карбуратор да ја појачам гаста да работи на поголеми обороти вртежи и тоа е тоа. Ми треба мн малку да ги показам покачам оборотите вртежите и се си е ок...
Според мене решение е да ги зголемиш минималните вртежи во минута и да си го решиш проблемот (кој во принцип и не е проблем...).
Патем треба да имаш упатство и инструмент кој ги мери rpm-1. И уште нешто, кога го користиш скутерот со најмал број на вртежи на мин ?!, скоро никогаш.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3800
 • Gender: Male
Према светлото ќе штелува. Не го користиш, ама на семафори во гужва си знае да појави разлика во потрошувачка....А и не пријатно е да ти трепка безвеза....

Offline Toma

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1480
 • Gender: Male
 • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: bicikle
знае да појави разлика во потрошувачка....А и не пријатно е да ти трепка безвеза....
Колку во проценти би била зголемена потрошувачката на гориво?!
Па неме да трепка без веза ако е зголемен напонот преку минималниот број на вртежи!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3800
 • Gender: Male
Бензискиот агрегат е само 3-4 kW, па 200w би се осетиле, исто и 200 рпм+ би се осетиле, двотактните машини не се баш нај економични, да го возиш на пример во 7-8 попладне, нема да смени многу, ама рачунај во 4-5 во сета гужва кај што еден семафор го врвиш од 2 пати, гужва во сообраќај, чекаш во место предпоставувам дека сигурно ќе има разлика. На крај, треба да се проба секако ако испадне дека троши значајно може да се вратат обртаите.