Author Topic: Изработка на DIY осцилоскоп  (Read 4734 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Home made осцилоскопи
« Reply #45 on 01.06.2011, Wednesday, 15:25:08 »
Микроконтролерот на дигикеј е негде 15$...

Јас го најдов и за $3.85, едно парче, плус shipping, некаде околу $6 или $7 ќе фати, ама не се исплати. За максимална фреквенција од 40KHz, не се исплати :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Home made осцилоскопи
« Reply #46 on 01.06.2011, Wednesday, 15:31:26 »
А во телевизори до колку MAX достигнува фрекфренција,на разни степени,околу видео процесорот,хоризонтала,вертикала?Да знам да барам некој поасален осцилоскоп ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Home made осцилоскопи
« Reply #47 on 01.06.2011, Wednesday, 15:55:00 »
А во телевизори до колку MAX достигнува фрекфренција,на разни степени,околу видео процесорот,хоризонтала,вертикала?Да знам да барам некој поасален осцилоскоп ;D

Телевизор ќе прикаже се што ќе му донесеш на видео влез, а ако сакаш да расклопуваш телевизор и на отклонските намотки да ставаш сигнали, тоа е веќе друга работа, максималната фреквенција што може да ја прикаже зависи од телевизор до телевизор, од екран до екран, не е кај сите иста.

Сум ја анализирал „ситуацијава“ со home made осцилоскопиве веќе некое време, во принцип, во моментов, нема начин да се прикажат виски фреквенции со sample-ување на сигналот, едноставно A/D конверторите немаат толкава разолуција, барем не онеи кои може да се купат по пониска цена. Наједноставно е да се направи некое коло кое директно ќе го конвертира сигналот во видео сигнал (А/V) кој може да се прикаже на TV. Притоа, може евентуално да се додадат некои додатни функции, како на пример вертикални и хоризнтални линии, за мерење на фреквенцијата и периората, како и максимална и минимална вредноста, но тоа да бидат само како „додатни опции залепени“ за оригиналната слика, значи да нема resampling на сигналот и да нема A/D конверзија, едноставно, тоа што се мери да се прикаже како A/V сигнал на екранот, ништо повеќе од тоа. Не знам дали е озводливо ова, принципот на работа на осцилоскопите со катодни цевки не е баш ваков, па затоа и се сомневам дека е. Спеак, имам видено купечки осцилоскопи со A/V излез и евентуално PC интерфејс, така да, според ова, би требало да биде можно ;). Но тоа значи само resampling на сликата, а не на целиот сигнал ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Home made осцилоскопи
« Reply #48 on 01.06.2011, Wednesday, 20:06:20 »
И јас ги проучував едно време овие хоум мејд осцилоскопи, и како што кажа Гига, ако сакаш директно на отклонскиот систем од телевизор да донесеш сигнал, некаде околу 30 kHz може да ти биде максималната фреквенција. Тоа е поради индуктивноста на отклонските намотки кои би го пригушиле секој сигнал со поголема фреквенција.
Кај фабричките осцилоскопи (со цевка) млазот се отклонува по електростатски пат наместо по електромагнетен (немаат намотки, имаат друг систем) и затоа можат да постигнат брз одзив и да мерат поголеми фреквенции. :)

Исто така, во желбата да дојдам до осцилоскоп, едно време ми дојде идеја да го направам од TV картица за компјутер, со што сигналот би се прикажувал на компјутерот. Теоретски има некоја можност, бидејќи таа картица има видео влез кој е со опсег од 5-6 Mhz, па на тој видео влез би се приклучил сигналот кој ќе се мери, секако преку одреден интерфејс за заштита, ограничување на напонот и сл.. Ги проучував чиповите кои вршат А/Д конверзија на картицата (се викаа BTxxx некако, незнам) и испадна дека не се чисто А/Д конвертори, него, го конвертираат сигналот само додека трае видеото, па потоа прекинуваат додека траат синхроимпулсите па берст сигналот го семплираат... така да се откажав од тоа. (а башка и требаше многу програмирање да знам..)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Home made осцилоскопи
« Reply #49 on 01.06.2011, Wednesday, 20:10:28 (Edited 01.06.2011, Wednesday, 20:12:02) »
прочитајте мислењата од првите 3 страни има нешто што би можело да ви помогне

и јас се занимавав со ова сам да си правам осцилоскоп ама видов дека не се исплаќа и си купив за 30E половен тектроникс 2х15МХз од кој сум задоволен :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Home made осцилоскопи
« Reply #50 on 01.06.2011, Wednesday, 20:23:19 »
прочитајте мислењата од првите 3 страни има нешто што би можело да ви помогне

и јас се занимавав со ова сам да си правам осцилоскоп ама видов дека не се исплаќа и си купив за 30E половен тектроникс 2х15МХз од кој сум задоволен :)
Епа ти го зема ама надвор од земјава ;D.А тука во Македонија не верувам дека ќе се најде таков осцилоскоп за 30-50евра...Ама како и да е сепак по исплатливо е да се купи...

Иначе GigaWatt и MarkoMK не се разбравме ;D,не е до вас,јас погрешно се изразив ;D.Мислев пример ако сакам да сервисирам телевизори до колку максимум достигнуваат фрекфренции во телевизорот,без разлика каде,дали околу видео процесорот,хоризонтала,вертикала било каде,да знам до колку KHz или MHz осцилоскоп ќе ми треба ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #51 on 01.06.2011, Wednesday, 20:29:38 »
зависно од процесор до процесор, начесто кај неговиот осцилатор има од 10 до 20MHz сигнал, ова е највисока фреквенција која ќе ја најдеш во еден телевизор, зборувам за старите со катодна цевка, друго е до 50-80kHz, пак зависи од модел до модел, зависно од осцилаторот од напојувањето на која фреквенција работи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #52 on 01.06.2011, Wednesday, 20:29:55 »
Па највисоки фреквенции имаш во тјунерот - 800 Mzh може да биде сигналот кој се прима. Ама колку што знам, тој дел ретко се расипува и ако прегори го менуваат со нов (за ова не сум сигурен баш нека ме корегира некој). Инаку после тјунерот натака, од 6 Mhz немаш поголем сигнал така да осцилоскоп до 10 Mhz би ти бил доволен.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Изработка на DIY осцилоскоп
« Reply #53 on 01.06.2011, Wednesday, 21:40:37 »
Па највисоки фреквенции имаш во тјунерот - 800 Mzh може да биде сигналот кој се прима. Ама колку што знам, тој дел ретко се расипува и ако прегори го менуваат со нов (за ова не сум сигурен баш нека ме корегира некој). Инаку после тјунерот натака, од 6 Mhz немаш поголем сигнал така да осцилоскоп до 10 Mhz би ти бил доволен.

Да да, баш така е, да сервисираш тјунер е мактрпна и неисплатлива работа, никој не го прави тоа, нов можеш да купиш за 10-тина евра, што е далеку од скапо. Затоа, реално гледано, осцилоскоп што може да прикаже фреквенции до кај 10MHz е повеќе од доволно за TV сервисирање ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Eве уште еден DIY осцилоскоп кој мери до 5MHz,само што бајааааги е комплициран(и скап) ;D :o

Code: [Select]
http://www.eosystems.ro/eoscope/eoscope_en.htm
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
го видов овој ЛЦД осцилоскоп кај ЛордЗи(незнам дали е тој,но сличен е).Со микроконтролер од серијата PIC18F.Еве линк од каде е.
Code: [Select]
http://www.micro-examples.com/public/microex-navig/doc/078-lcdscope.html

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
го видов овој ЛЦД осцилоскоп кај ЛордЗи(незнам дали е тој,но сличен е).Со микроконтролер од серијата PIC18F.Еве линк од каде е.
Code: [Select]
http://www.micro-examples.com/public/microex-navig/doc/078-lcdscope.html
Eпа овој осцилоскоп го правеше LordZi ама не го биваше,јас баш го видов само шараат некои букви низ лцд екранот...А и го симулирав истото го даваше...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
го видов овој ЛЦД осцилоскоп кај ЛордЗи(незнам дали е тој,но сличен е).Со микроконтролер од серијата PIC18F.Еве линк од каде е.
Code: [Select]
http://www.micro-examples.com/public/microex-navig/doc/078-lcdscope.html
Eпа овој осцилоскоп го правеше LordZi ама не го биваше,јас баш го видов само шараат некои букви низ лцд екранот...А и го симулирав истото го даваше...
а ти го имаш направено?Дај ако имаш микроконтролер,дај трампа да правиме :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
го видов овој ЛЦД осцилоскоп кај ЛордЗи(незнам дали е тој,но сличен е).Со микроконтролер од серијата PIC18F.Еве линк од каде е.
Code: [Select]
http://www.micro-examples.com/public/microex-navig/doc/078-lcdscope.html
Eпа овој осцилоскоп го правеше LordZi ама не го биваше,јас баш го видов само шараат некои букви низ лцд екранот...А и го симулирав истото го даваше...
а ти го имаш направено?Дај ако имаш микроконтролер,дај трампа да правиме :D
Јас го немам...Чекам да стигнат,ама би требало за брзо време да стигнат ;D.Незнам зошто да го правиш кога не работи :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
дознав што е финтата,односно зашто не ви работи.