Author Topic: Препорачајте сајт со шеми за мобилни телефони  (Read 765 times)

Offline RadioLjubitel

 • Нов член
 • *
 • Posts: 8
  • Македонски форум за електроника
Дали имате на ум некој сајт каде има шеми и фотографии од матични плочи за мобилни ?

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3239
 • Gender: Male
за кој конкретно.. генерално на гугл бараме такви работи или торенти евентуално.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11517
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Индијциве по блогови и форуми знаат да ставаат такви работи, ама нема некој конкретен сајт, барем јас колку што знам... освен GSM-Forum, ама не знам колку е уште активен.

Code: [Select]
http://forum.gsmhosting.com/vbb/
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline RadioLjubitel

 • Нов член
 • *
 • Posts: 8
  • Македонски форум за електроника
Фала Гига за сајтот. bicikle, повеке од радозналост ми беше да видам за неколку телефони. Иначе ми треба да декодирам неколку алкател телефони ама се нискобуџетни и не се исплати за сите да давам пари на сервис да ми ги декодираат па мислев ако најдам некој генератор океј ако не здравје.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11517
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Генератори најверојатно нема да најдеш бидејќи доаѓаат како посебни алатки со голем дел од софтверите за сервисирање, а голем дел и од софтверите за сервисирање веќе не одат на база на keygenning (генерирање на клуч за отклучување), туку врз база на patching (прескокнување на проверката за клуч) или decrypting (наоѓање на клучот и директно декриптирање на софтверот во телефонот), а за секоја од овие опции ти треба хардверот кој го нудат овие компании, како и USB Dongle за да може софтверот со кој се контролира хардверот да работи.

Често знаеја на GSM-Forum сервисери да отворат теми во кои нудеа генерирање на клучеви за отклучување на мобилниот телефон за првите, на пример, 50 луѓе кои ќе пишат во темата. Ова беше промотивно, за реклама на нивниот сервис пред се. Може да пробаш да отвориш тема таму, можно е да те посочат кон некоја тема каде некој нудел такво нешто за моделот/моделите кои сакаш да ги декодираш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline RadioLjubitel

 • Нов член
 • *
 • Posts: 8
  • Македонски форум за електроника
Често знаеја на GSM-Forum сервисери да отворат теми во кои нудеа генерирање на клучеви за отклучување на мобилниот телефон за првите, на пример, 50 луѓе кои ќе пишат во темата. Ова беше промотивно, за реклама на нивниот сервис пред се. Може да пробаш да отвориш тема таму, можно е да те посочат кон некоја тема каде некој нудел такво нешто за моделот/моделите кои сакаш да ги декодираш ;).

На времето имав пишано тамо кај нив, IMEI број, оператор и не знам уште кој параметар бараа... но не добив никаква помош од нив, односно никаков одговор ниту во темата ниту преку приватна порака. Не сум ни задоволен многу од нив оти еден телефон ми расипаа и на крај го фрлив, ни се извинија ни надокнадија штета. Никот на тој му беше чуден и одвратен, нешто како некро фил или така нешто.

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 437
 • Gender: Male
Јас мислам дека GigaWatt мисли  за 
Code: [Select]
http://forum.gsmhosting.com/vbb/ таму отвараат теми за бесплатни кодови и слично како што е таа тема 
Code: [Select]
http://forum.gsmhosting.com/vbb/f88/all-free-alcatel-code-request-phone-modems-v6-2199973/
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11517
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Побарај и на ebay, Кинезиве декодираат, за долар или два ќе ти пратат код за декодирање ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."