Author Topic: Mи треба електроника за скутер Kymco Agility  (Read 2438 times)

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Mи треба електроника за скутер Kymco Agility
« Opened on 05.09.2018, Wednesday, 21:40:38 (Edited 10.09.2018, Monday, 01:10:09) »
Mи треба електроника за скутер  Кимко агилити, 4 тактен, за 50 или подобро 150 кубика со конектор 4+2.
Дали некој знае каде има дуќан да се купи во Македонија? Сакам да направам добро дело и да му го направам скутерчето на комшичево!

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5296
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Малку доцна ја гледам темава, ако сеуште бараш имаш во Велес прилично добро снабдена продавница за (кинески) мотори

Code: [Select]
http://motoparts.com.mk
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Да, ама тоа што барам , за Кимко - нема!!

Offline Toma

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1480
 • Gender: Male
 • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
kymco agility electrical parts.
Code: [Select]
https://www.google.com/search?client=opera&biw=1125&bih=803&tbm=isch&sa=1&ei=R8uTW4-9GIXorgSQjJHQDQ&q=kymco+agility++electrical+parts&oq=kymco+agility++electrical+parts&gs_l=img.12...89915.89915.0.92504.1.1.0.0.0.0.118.118.0j1.1.0....0...1c.1.64.img..0.0.0....0.UXxwvgPtbPE#imgrc=CLrLZuxYLEoCzM:
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Ми беше целта да најдам дел ( комплетна електроника во кутија) за скутерчето (по можност нова!), ама ако нема ке гледам да ставиме и половна( ќе се најде!).Момчево нема родител и проблем му е да одвои 3000 ден. за нова електроника, а оди на училиште со скутерчето. Добро дете е и сакам да му помогнам, барем ова што можам. Фала ви за инормациите.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12416
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Може да ставиш слика од старата? За да знаеме што се бара, бидејќи мене конкретно не ми е јасно што е точно тоа што го бара. Најчеста слика што ја вади на Google е Voltage Regulator (алансер ???, анласер ???, не ми текнува како беше правилно), ама не верувам дека е тоа она што му треба, туку всушност најверојатно ова му треба.

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/142834655866
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/332690958105
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5296
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Re: Mи треба електроника за скутер Kymco Agility
« Reply #6 on 10.09.2018, Monday, 14:21:15 (Edited 10.09.2018, Monday, 14:36:23) »
значи ако ти треба CDI може било која ама да е за кубикажата за моторот, од искуство ова :D

Code: [Select]
http://motoparts.com.mk/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=tpflypage.tpl&product_id=125&category_id=5296
ова е тоа што ти одговара
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Re: Mи треба електроника за скутер Kymco Agility
« Reply #7 on 10.09.2018, Monday, 16:19:23 (Edited 11.09.2018, Tuesday, 03:00:46) »
Да, тоа е Гига, еве како изгледа оригинал.Најдов половно за 25 ЕУ ,ке оди и така.. Фала за информаиите за сите!!


Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5296
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
batka, види го линкот, многу се 25E за такво нешто и тоа посебно половно
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 574
 • Gender: Male
На линкот е 5.5 евра ново, голема разлика.


Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Луѓе бре, разбирам, ама месец дена треба да се чека ;) ;)... Македонија нема време за чекање, треба да се оди на школо ( околу 2,5 км од дома) :P... Тоа е поентата. 8)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12416
 • Gender: Male
 • Не фалширам
значи ако ти треба CDI може било која ама да е за кубикажата за моторот, од искуство ова :D

Code: [Select]
http://motoparts.com.mk/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=tpflypage.tpl&product_id=125&category_id=5296
ова е тоа што ти одговара

batka, линкот од Devil е до Македонска страна, motoparts.com.mk, го имаат на лагер, 350 денари, најверојатно ќе чекаш максимум 2 или 3 дена за достава :).

Осавен тоа, 2.5km и не се баш нешто многу, јас секој ден одев 4km во една насока и назад кога студирав... а сега одам 3km во една насока и назад секој ден до работа и назад.

Муабетов ме потсеќа кога бевме во Струга со жена ми кога баравме еден клуб и кога ни рекоа „ееее, тоа е мноооогу далеку“... за на крај да излезе дека е на 1km од местото на кое прашавме каде е ::).

Како за кого ;), за голем дел од Скопјаните ни 5km во една насока и назад не се многу ;). Еднаш имам одено од Ѓорче 2 (на крајот, практично излез на Скопје) до бензинската во Ченто. Добро пешачење... добри 3 часа пешки ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5296
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Продавницата се наоѓа во Велес, мислам дека истиот ден ќе можеш да си подигниш она што ќе го нарачаш
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Делот го нема во Велес и не можат веднаш да го набават :P :P! Она што Девил го постираше не одговара. Ако за чекање беше ,од Али ке го нарачав. Во ред е сега, благодарам.