Author Topic: CH341A Programmer  (Read 14540 times)

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 615
 • Gender: Male
Re: CH341A Programmer
« Reply #15 on 18.04.2018, Wednesday, 20:58:00 (Edited 18.04.2018, Wednesday, 23:29:44) »
@Zan
Можеби сум ги погрешно протумачил редоследот на сликите и изјавите.

@GigaWatt

Еве како ги пријавува кај мене двете варијанти:

Paralel port (кај мене преку овој порт го препознава програмерот) џампер 1-2

И како Serial port (драјверите се во ред но не го препознава програмерот) џампер 2-3Инаку според шемата џампер 2-3 на прави никаква врска, 3 никаде не оди :)Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: CH341A Programmer
« Reply #16 on 18.04.2018, Wednesday, 23:15:21 (Edited 14.06.2018, Thursday, 22:12:39) »
Можеби сум ги погрешно протумачил редоследот на сликите и изјавите.

Да, првата серија на слики е во модот во кој работи (LPT), а втората е во модот во кој не работи (COM) ;).

Paralel port (кај мене преку овој порт го препознава програмерот) џампер 1-2

И како Serial port (драјверите се во ред но не го препознава програмерот) џампер 2-3

Ете така, и кај мене е исто. Софтверот за програмирање го препознава програматорот кога работи во LPT мод, но не го препознава кога работи во COM мод ;). Ти претходно го имаше пишано обратното дека софтверот го препознава програматорот кога работи во COM мод, а не го препознава кога работи во LPT мод ;).

Без разлика, сега се разбравме ;). Софтверот го препознава програматорот кога програматорот е во LPT мод ;).

Инаку, и од сликите што ги стави се гледа, на ист начин ни ги чита и во LPT и во COM мод, така да, не ќе да е тоа проблемот :S.

Можно е навистина да е проблематичен програматорот :S.

Ај вака, пиши ми приватна порака, ќе се договориме каде да се најдеме, ако си од Скопје, да не фрлаш пари за џабе, ќе ти дадам да пробаш со мојот. Ако работи се како што треба (чита, запишува, нема проблем), значи да, најверојатно програматорот е проблематичен :S.

Проверив да видам што опции има во Operate --> Operate Option, ама нема кој знае што :S. Претходно немав чепкано таму бидејќи се работеше како што треба. Ај види дали е се вака подесено кај тебе?Инаку според шемата џампер 2-3 на прави никаква врска, 3 никаде не оди :)

Да, знам, и кај мене е слично. Ако е џамперот поставен меѓу двата назначени пина значи дека работи во LPT мод, изваден џампер значи дека работи во COM мод.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: CH341A Programmer
« Reply #17 on 18.04.2018, Wednesday, 23:35:38 »
И уште нешто што ми текна да пробаш... евентуално да пробаш да смениш верзија на драјвер... иако, и јас пробав, бидејќи само верзијата на COM драјверот е понова и никаква разлика не направи, софтверот пак не го детектира програматорот.

Code: [Select]
http://www.onetransistor.eu/2017/08/ch341a-mini-programmer-schematic.html
Code: [Select]
http://www.wch.cn/product/CH341.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 615
 • Gender: Male
Re: CH341A Programmer
« Reply #18 on 20.04.2018, Friday, 13:49:34 (Edited 20.04.2018, Friday, 15:43:13) »
Мистеријата зошто не работеше програмерот е разрешена. :)
Откако заклучив дека не е софтверски проблем (посебно драјвери) ја разгледав со лупа позадината на програмерот за да констатирам дали е во ред со лемовите, на едно место приметив дека калајот од едното ноже е разлиен на соседните два пина што се за програмирање на SMD eeprom, овде падна сомнежот дека можеби тука е проблемот зошто не работи како што треба програмерот.

Пред:Потоа:Истиот го прелемив без да има кратка врска со околните пинови, морам да истакнам дека кинескиот калај беше премногу крут (цврст) што морав малку повеќе да го загреам за да се растопи, сепак внимавав да не го прегреам за да не го растопам ZIF слотот.
И да, го уштекав програмерот и почна да си чита и верификува како што треба.Да, кинезите имат масовно производство на најразлични модули кои им се по багателна цена, но за жал контролата на квалитет понекогаш им е затаена и затоа во промет пуштат нетестирани модули кои со ваква ситна грешка не работат како што е предвидено, затоа секогаш прво детална проверка на изработката модулот па потоа пуштај го во функција.

Фала на сите на сугестиите за решавање на овој проблем, посебно на @GigaWatt.


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: CH341A Programmer
« Reply #19 on 20.04.2018, Friday, 15:18:34 »
Баш ми е мило што си го средил проблемот ;). Многу блиску ги ставиле SMD вдодовите до лемната точка :S. Се препокиваат со silk screen-от... тоа не е добар дизајн :S.

Сега работи и со најновата верзија (1.30)? И дали ти работи и auto detect опцијата?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 615
 • Gender: Male
Re: CH341A Programmer
« Reply #20 on 20.04.2018, Friday, 15:28:43 (Edited 20.04.2018, Friday, 15:34:12) »
Quote
Многу блиску ги ставиле SMD вдодовите до лемната точка :S. Се препокиваат со silk screen-от... тоа не е добар дизајн :S.
Штеделе на место.

Ги пробав сите верзии што ги симнав во меѓувреме, сите работат.
Да, работи и верзијата 1.30, работи и auto detect, исфрла некоја минорна грешка (на auto detect) но сепак работи. :)
Принтскринот е од v1.30.

Наредно е да си доземам уште една штипка :D


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: CH341A Programmer
« Reply #21 on 20.04.2018, Friday, 15:45:03 »
Да, да, на тоа мислев, штеделе :S.

Гледам има излезено нова верзија, 1.33. Уште пред некое време е излезена, ама немаше крак од неа. Ако направиле и ако ја најдем, ќе пишам, па кој ја сака, нека пише приватна порака ;).

Баш ме интересира дали ќе работи и auto detect како што треба со оваа поновава верзија ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: CH341A Programmer
« Reply #22 on 13.06.2018, Wednesday, 00:27:22 »
Само да потврдам, detect опцијата работи како што треба со верзија 1.29 од софтверот :). Пробано со MX25L8005M2C-15G.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 615
 • Gender: Male
Re: CH341A Programmer
« Reply #23 on 13.06.2018, Wednesday, 00:38:06 »
Тоа е добра вест.

Инаку во меѓувреме нарачав и една штипка за програмеров, дојде релативно брзо но сеуште не сум ја пробал, се надевам дека работи. :)


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: CH341A Programmer
« Reply #24 on 14.06.2018, Thursday, 11:21:38 »
Дај провери како е се залемено, очигледно баксуз си за такви работи ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 615
 • Gender: Male
Re: CH341A Programmer
« Reply #25 on 14.06.2018, Thursday, 14:30:41 (Edited 14.06.2018, Thursday, 15:53:19) »
Хехе,
Прва прилика кога ќе наидам на SMD ќе проверам. Визуелно прегледав и изгледа дека е се во ред. :)Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: CH341A Programmer
« Reply #26 on 14.06.2018, Thursday, 17:38:03 (Edited 14.06.2018, Thursday, 22:44:40) »
Еве и корегиран English.ini language file за софтерот за програматорот ;)... бидејќи тој кој стига заедно со него е Кинеско-Англиски ::) :D.

Само ископирајте го во Languages фолдерот во оној директориум во кој ви се наоѓа софтверот и пребришете го оригиналниот ;). Евентуално, ако сакате да го задржите оригиналниот, сменето го името на English.ini во English.ini.bak пред да го ископирате корегираниот фајл ;).

Овој корегиран Англиски фајл е работен на 1.30 верзијата од софтверот, но најверојатно ќе работи и со постари и понови верзии ;).Code: [Select]
http://app.box.com/s/ld2yd9o98o7ql458rvxs6fengwn93wnn
Code: [Select]
http://www.asuswebstorage.com/navigate/s/CE32DD87E4EB4E7ABC079F8967824507W
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 615
 • Gender: Male
Re: CH341A Programmer
« Reply #27 on 14.06.2018, Thursday, 18:47:23 »
Фала, сега ќе чекаме и на v1.33 :D


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: CH341A Programmer
« Reply #28 on 14.06.2018, Thursday, 22:47:08 »
Ја имам 1.31, ама некракувана :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: CH341A Programmer
« Reply #29 on 27.09.2019, Friday, 02:32:11 (Edited 29.09.2019, Sunday, 03:32:06) »
Забележав дека Кинескиов софтвер за програмирање има проблем. Имено, flash-ови до кај 8MByte-и (64MBit-и, 25x64 серии) ги чита како што треба, но ако е поголем од тоа (на пример, 16MByte-и, 25x128 серии), само до 8MByte-и чита како што треба. Над тоа... глупости. Еднаш едно ќе исчита, друг пат друго... секогаш различно :-\. Пробав и со понова верзија 1.34 (ја имам, ПП кој сака да ја добие ;)), но истиот проблем :-\. Се до 8MByte-и, ОК... ама, над тоа... глупости :-\. Добро, не баш глупости, некои работи ги чита исто (проверено со binary/hex compare, HxD има ваква опција), но тоа беа само ASCII делови кои беа идентично исчитани во неколкуте обиди (правев по неколку исчитувања, две, три, четири, со исти опции).

Не мислам дека е проблемот во некое подесување бидејќи пробав со најразлични подесувања, секој пат се јавуваше истиот проблем. Исто така, пробав и со различни верзии на ревизии на flash-овите (со различни крајни ознаки од оние дефинирани на чипот), повторно, истиот проблем.

Ова е изгледа некој bug кој не е корегиран ни во 1.34, но интересен момент е тоа што бесплатната 1.40 верзија ги чита овие поголеми flash-ови како што треба :). Бесплатната 1.40 верзија нема некои напредни опции кои ги има платената, како на пример избор на чип по ознака и detect опција (има само избор на серија на чипови, на пример 25 flash и колку MByte-и/MBit-и е flash-от и толку), но при секое исчитување, секој пат врати назад ист резултат, т.е. немаше разлика меѓу неколкуте различни исчитувања кои ги правев со 1.40 free верзијата.

Всушност, барајќи решение за проблемов, налетав и на кракуваната 1.34 верзија, но и на еден друг програматор, Ch341Programmer. Името е многу слично, но станува збор за различен софтвер ;). Го има пишувано некој Русин (можете да го исконтактирате ако сакате, има оставено mail во About ;)) и практично ги има сите опции кои ги има и Кинеската верзија на програмот, но е бесплатен :). Е сега иако е бесплатен, има и недостатоци... на пример многу „џиџан“ е, барем според мене :P :D. Еве screenshot ;).Освен што е „џиџан“, згора на тоа и прилично звучен е ;D. Отиди над копче со маусот, звук, кликни некаде, звук, избери нешто, друг звук ::)... така да, јас едноставно си го mute-ирав преку Windows Mixer-от и така терам ;D. Кога првично ќе го пуштите, на Руски е, но јазик се менува преку Language менито, има Англиски и Руски и потоа си ги зачувува подесувањата во registry и секој пат кога ќе го подигнете, ќе биде исто подесен како и последен пат кога сте го користеле :).

Има помалку опции во однос на Кинескиот софтвер, но поедноставен е за користење од страна на почетници ;).

Инаку, проверив дали правилно исчитува мемории над 8MByte-и и да, ги чита како што треба :). Исчитан беше ист чип со бесплатната 1.40 верзија на CH341A Programmer и Ch341Programmer 1.1.1.32, бинарно беа споредени, немаше разлика меѓу исчитаните фајлови ;).

Програмата можете да ја симнете од attachment или од следните линкови ;).

Code: [Select]
https://cloud.mail.ru/public/4yvD/3y2eYkWdX
Code: [Select]
https://www.asuswebstorage.com/navigate/a/#/s/95E31154E4DB4BE9BD60C18F3C53077BY
Code: [Select]
https://app.box.com/s/otgxqymtncyk5iugmarup506dljx6iym
Се разбира, ги користи истите драјвери како и Кинескиот CH341A Programmer, така да, ако ги имате инсталирано, ќе си работи се како што треба :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."