Author Topic: Canon a 410  (Read 1657 times)

Offline Otpor

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 160
 • Gender: Male
Canon a 410
« Opened on 22.04.2017, Saturday, 20:32:57 »
Здраво колеги  ;)

Ми треба мала помош ....Канончево го имам 12 год. ,до сега вадеше стакло слики ама во последно сликиве ги дава со линии...дали е оптиката или е нешто до електрониката,односно дали има чаре или да го спремам за фото замка....
Оти ова апаративе не ги одбирам многу па затоа ве барам за мислење  


 
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3692
 • Gender: Male
Одг: Canon a 410
« Reply #1 on 22.04.2017, Saturday, 21:28:53 »
Мислам сензорот т.е. баш камерата. Мали се шансите да е некој флет кабел или конектор.
Не можам да ти гарантирам 100% дека е тоа али по моја лохика на така ми дои раборава.   

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12249
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Canon a 410
« Reply #2 on 23.04.2017, Sunday, 03:08:49 »
И мене ми изгледа како да е сензорот. Можно е и софтвер да е, нешто да обработува што не треба, ама некако по веројатно ми е да е сензорот. Види ако има нешто software update, пробај да го update-уваш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Otpor

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 160
 • Gender: Male
Одг: Canon a 410
« Reply #3 on 23.04.2017, Sunday, 22:46:35 »
Ништо од апдејтот,сензорот е ....го има на Али ама не се исплати и цената и чекањето
Ќе оди на викендица за фото склопка
Како и дае фала за советите  :)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12249
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Canon a 410
« Reply #4 on 24.04.2017, Monday, 02:58:40 »
Имаш сега Кинески фото апарати no name со Li-Ion-ски батерии за смешни пари ;).

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/371637040267
И ова е скапо. Еве ти камера HD Ready со 16MP фото апарат за 15 долари ;).

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/322487899969
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 952
 • Gender: Male
Одг: Canon a 410
« Reply #5 on 29.04.2017, Saturday, 07:40:07 »
Ништо од апдејтот,сензорот е ....го има на Али ама не се исплати и цената и чекањето
Ќе оди на викендица за фото склопка
Како и дае фала за советите  :)


Дај кажи што може да се направи, и јас имам еден апарат дома расипан е механизмот за зумирање, иначе електрониката е ОК.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Otpor

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 160
 • Gender: Male
Одг: Canon a 410
« Reply #6 on 29.04.2017, Saturday, 09:28:44 (Edited 29.04.2017, Saturday, 09:37:36) »
Можи да на мојов апарат се намести твојот сензор..тоа е наједноставно.А да ја поправаш механиката на зумот или пак електрониката или пак можеби моторчето нема шанси,едноставно не се исплати,за друго да не правиме муабет  ;).Мислам ако е исто како моево Канонче,ако не..... ???
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12249
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Canon a 410
« Reply #7 on 30.04.2017, Sunday, 02:58:53 »
Дај кажи што може да се направи, и јас имам еден апарат дома расипан е механизмот за зумирање, иначе електрониката е ОК.

Си го носел на плажа а ;D?

Нов механизам, нема друго решение... без разлика дали е оштетен механизмот од песок или од пад. Ги има не ebay, се наоѓаат ;). Расклопувањето им е многу тешко, а да ги склопиш пак назад... треба да погодиш се на место и по правилен распоред, леќи, шрафчиња... еднаш имам расклопено... не успеав да го склопам пак назад ;D. А и да го склопиш, сигурно за нијанса ќе бидат изместени центрите на леќите и најверојатно нема да може да фокусира како што треба.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Canon a 410
« Reply #8 on 01.05.2017, Monday, 13:48:21 »
Quote
Мислам ако е исто како моево Канонче,ако не..... Молам?
А па кај сите исто е Отпор сите се со механизам ептен неможе сум отворил неколку апарати толку им е зумот ако отиде ако отиде сензорот тоа е  8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 952
 • Gender: Male
Одг: Canon a 410
« Reply #9 on 05.05.2017, Friday, 19:44:49 »
Дај кажи што може да се направи, и јас имам еден апарат дома расипан е механизмот за зумирање, иначе електрониката е ОК.

Си го носел на плажа а ;D?

...

Абе со деца краставици кога садиш...   :)
имам мало дете, го начекал апаратот и најверојатно пробувал да го сопре објективот кога излегува (кога ке го уклучиш апаратот), и тоа е тоа  :'( :'(  го сопре засекогаш

Иначе и јас пробував да го направам, ама што викаш тоа деловите ептен ситни се, мали запчаничиња, и штрафчиња минијатурни... нема шанси да ги погодиш

@Otpor
Не ми е Canon, Nikon ми е апартот    :) :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12249
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Canon a 410
« Reply #10 on 05.05.2017, Friday, 23:49:32 (Edited 05.05.2017, Friday, 23:51:23) »
@Otpor
Не ми е Canon, Nikon ми е апартот    :) :)

Аиии, уште поскап ;D.

Ништо, само Кинезиве ако те спасат со заменски објектив.

Обично песок знае да се заглави, тоа ми беше муабетот со плажата ;). Ситни камченца во механизмот и... и отиде преносот :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."