Author Topic: Дронови (Мултикоптери) и авиончиња - општа дискусија  (Read 2613 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6250
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дронови (Мултикоптери) и авиончиња - општа дискусија
« Opened on 02.04.2017, Sunday, 22:43:32 (Edited 02.04.2017, Sunday, 23:08:07) »
Знам дека многу од вас сакаат кога тогаш да купат дрон или мало авионче за забава и домашна употреба или пак за професионална работа. Од еден од друг слушнав дека во скоро време летањето на дрон или авион ке биде во ингиренција под цивилна воздушна пловидба. Исто така ке има полагање на испит, издавање на дозволи и сл. Дали имате некоја информација нешто повеке за ова ?

Исто така, дали има можност за предлози или забелешки при изготвувањето на регулативата/правилникиот за летање ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Си ме преварил друже баш сакав за ова да прашувам и јас на форумов. Немам многу информации но и мене ме интересира ова. Што нема да измислат веќе само да кркаат парички 8) ;D ;D 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6250
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Исто така мене ме интересира дали ние или тие што ке летаат дронови ке имаат некаква комуникација меѓу себе или со сите останати ? На пример тие што летаат дрон да имаа рачни радио станици и да имаат одредена фрекфенција само за нив. На крај краева може и Zello да заврши работа :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 929
 • Gender: Male
Јас пред некое време летав дрон на Гази Баба, и ми дојдоа Алфи. Ме легитимираа и сакаа да ми го земат. Па се убедувавме еден саат дека нема камера, дека не снимам никого, дека не сакам да нападнам ништо (а мојот дрон уствари е со камера ама среќа не ми беше монтирана ;D ;D )
Па после ми бараа спецификации од дронот да видат колку далеку може да лета.
И ми рекоа дека имало некој закон за летање дронови да се распрашам во полиција.  :o :o :o
Life is too short to remove USB safely ..

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Добро си прошол добро е не те казниле и не ти го земале  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6250
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Јас пред некое време летав дрон на Гази Баба, и ми дојдоа Алфи. Ме легитимираа и сакаа да ми го земат. Па се убедувавме еден саат дека нема камера, дека не снимам никого, дека не сакам да нападнам ништо (а мојот дрон уствари е со камера ама среќа не ми беше монтирана ;D ;D )
Па после ми бараа спецификации од дронот да видат колку далеку може да лета.
И ми рекоа дека имало некој закон за летање дронови да се распрашам во полиција.  :o :o :o


Аууу до толку е строго ? А дали се распраша во врска со тој закон, ако знаеш нешто пиши ни тука.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Дронови (Мултикоптери) и авиончиња - општа дискусија
« Reply #6 on 05.04.2017, Wednesday, 20:13:35 (Edited 05.04.2017, Wednesday, 20:15:13) »
Во фајловите во attach може да прочитате повеќе за моменталната состојба со законот.
Инаку се лета на големо, со ризик, без ризик, со пријатели, врски, слободно, прописно, непрописно и т.н.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6250
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Фала ти многу  Steff_Maja, со задоволство ке ги прочитам документиве а после ке можам да дебатирам. Поздрав :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Многу добро одлично ги пролистав документиве
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6250
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Технологијата оди напред! Телеком доставуваше телефони со помош на дрон. Секоја чест одлична реклама!

http://youtube.com/watch?v=k59UmGQp-pk

Code: [Select]
https://youtube.com/watch?v=k59UmGQp-pk
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш