Author Topic: Диода 1N5408 многу грее  (Read 7193 times)

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #60 on 28.03.2017, Tuesday, 23:36:37 »
Стеф сега на батка одговори му ја вол хер генерал хахах се потруди он доста сакав да го предложам тоа годинава со Тодоров еден другар исто како претседателот на НТ се презива ќе сме посматрачи на НТ натпреварите и баш многу често сум го гледал ова решение батка што го кажува. 8) Ако сега нешто пак те збунува напиши слободно  8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #61 on 29.03.2017, Wednesday, 21:52:39 (Edited 09.09.2019, Monday, 04:45:14) »
ЛЕД ја користев како за проверка дали го имам ефектот, за да не мерам со унимер.
Бидејќи не сум стручен електроника мене не ми помагаат описи како „реле“. Не знам што конкретно да барам, модел, број ....
Дали според објаснувањето пак ќе треба рачно да се клика на тригерот ?? Ако да, тогаш не е тоа што го барам.

Еве моментално што пробував и што успеав да направам.
Го сменив отпорникот со 47kohm и кондензаторот со 10mikroF и добивам 1 секунда напон на LED.Слики од залемени 2 такви бидејќи ќе имам 2 посебни влеза.

Видео како функционира (првиот пат лошо ја пипнав жицата, затоа само трепна)

Code: [Select]
https://www.mediafire.com/?pq7opyzffxsd957
Ги тестирав директно и на автомобилот и функционира баш така како што сакам. Утре ќе ги монтирам уредно  па ќе видам што ќе излезе како финиш.

Споено мислење: 31.03.2017, Friday, 08:21:40
Монтирано на автомобил и се заврши работата.
Благодарам на сите за трудот.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 706
 • Gender: Male
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #62 on 31.03.2017, Friday, 19:35:26 »
Супер што се решила работата.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #63 on 31.03.2017, Friday, 22:17:02 »
Што би се рекло она спава нека спава
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш