Author Topic: Диода 1N5408 многу грее  (Read 7170 times)

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 706
 • Gender: Male
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #30 on 25.03.2017, Saturday, 23:45:25 »
Еве, види ова можеби ќе ти збрка работа, бидејќи гледам нешто слично е според тоа ти што го бараш:

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=11348.0

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #31 on 26.03.2017, Sunday, 00:40:46 »
Не се пронаоѓам во таа тема.
Ми го треба истото од линкот што го постирав само да го напојувам 555 со 12v  и колку помал кондензатор и кој отпорник од тие 2 да биде колку помал за да протокот трае само секунда?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #32 on 26.03.2017, Sunday, 00:58:13 »
Code: [Select]
http://www.ohmslawcalculator.com/555-monostable-calculator
R1= 10k
R2= 100k
C=10mF

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #33 on 26.03.2017, Sunday, 18:55:38 (Edited 09.09.2019, Monday, 04:59:29) »
Значи компонентиве се следниве

Code: [Select]
http://www.loging.mk/1476/176845/0/ShowProduct/Kondenzator
Code: [Select]
http://www.loging.mk/1482/186764/0/ShowProduct/Otpornik_0_5W
Code: [Select]
http://www.loging.mk/1485/186228/0/ShowProduct/Otpornik_1W
Code: [Select]
http://www.loging.mk/1567/167472/0/ShowProduct/RC_Tajmer
Да се ориентирам според оваа шема ? И кој отпорник каде оди ?

MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 706
 • Gender: Male
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #34 on 26.03.2017, Sunday, 19:33:01 (Edited 28.03.2017, Tuesday, 01:37:50) »
Еве, мислам дека можеш и по оваа шема, но ќе оставам на поискусните. И би ти препорачал да не користиш SMD интегрално коло NE555, поради големината не за друго.  ;)


Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #35 on 26.03.2017, Sunday, 20:01:42 (Edited 26.03.2017, Sunday, 20:03:40) »
Читај постови 8) шемата на Атанас вреди, ведности пишав,спореди ги со калкулаторт за 555,дадов линк.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #36 on 27.03.2017, Monday, 01:36:40 »
Шемата на Атанас е супер браво  ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #37 on 27.03.2017, Monday, 08:15:28 »
И таа шема не ми е доволно јасна.
На R и C кои вредности се ?
Device што е уствари ?
Зошто има trigger button ?

Да ги скратиме проблемите, дали има некој од Скопје за денеска што ќе се нафати да ми направи 2 вакви и нормално ќе си платам за истите. Може делови ако сака да му донесам од Логин или пак ако веќе има негови може со нив да се заврши работа.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 706
 • Gender: Male
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #38 on 27.03.2017, Monday, 09:25:31 »
Спореди ја шемата јас што ти ја пратив со таа на калкулаторот и пресметај ги R и C на тој калкулатор.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #39 on 27.03.2017, Monday, 09:29:23 (Edited 27.03.2017, Monday, 09:31:58) »
Тие ги рачунаш од калкулатор тие ти се најбитни со нив го штелуваш времето да пушта напон во времетраење од една секунда штета што не сум слободен сум правел вакво нешто исконтактирај го Lordzi за вакви работи е пар екселанс топ човек и фер кога е прашање електрониката  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #40 on 27.03.2017, Monday, 10:27:01 »
Очигледно немаш многу работено електроника .По шемата на  калкулаторот  стави за R1=10к,  R2=100к  , С= 10 микро фаради електролит и ке добиеш 1,1 секунди да држи тајмерот. Тригерот ти е тастер за стартување,да започне одбројување. И оние диоди што ги ставаш се непотребни.

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 706
 • Gender: Male
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #41 on 27.03.2017, Monday, 12:00:38 (Edited 28.03.2017, Tuesday, 01:39:37) »
И, каде што пишува Device ( уред ) го поврзуваш потрошувачот ( излезот ). Бидејќи ова е моностабилен мултивибратор ти требаат вредности за R1 и C2, еве кратка пресметка од мене, имате и формула исто така ако сакате по формула да пресметувате.


Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #42 on 27.03.2017, Monday, 12:52:29 »
Токму така извршниот пин мислам дека сега му е појасно нешто во секој случај пошто е од Скопје мислам најблиско ќе му е Lordzi да му заврши работа  8) или ќе си проба сам  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #43 on 27.03.2017, Monday, 13:34:04 (Edited 09.09.2019, Monday, 05:00:38) »
Ајде сега ѕирнете ја сликава:Кај тригерот/копчето всушност ќе му го ставам мојот влезен напон 12v ? (пин2)
Кај device ќе го поврзам излезниот напон 12v ? (пин3)
Зошто ги има плус кондензаторите 220microF и 0.01microF ?

Попладнево одам до Логин да ги земам компонентиве и ќе тестирам.

Ако Lordzi се нафати да го направи ова, барај ме на 071/216-198.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Toma

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1480
 • Gender: Male
 • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #44 on 27.03.2017, Monday, 14:20:20 »
Според мене насловот на темава не кореспондира со вкупните коментари!
Една тема е   Диода 1N5408 многу грее.
Втора тема е Помош за Coming/Leaving Home System...
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!