Author Topic: Диода 1N5408 многу грее  (Read 7172 times)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3012
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #15 on 21.03.2017, Tuesday, 23:38:24 »
Во стари ТВ и монитори често се наоѓаат ладилници за овие диоди...

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #16 on 22.03.2017, Wednesday, 08:50:47 »
Ладилников на сликава е всушност само залемен на анода, катода од диодата ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3012
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #17 on 22.03.2017, Wednesday, 09:49:45 »
Да, така се ладат овие диоди, или се лемат за поголема површина бакар на плочката или им се леми ваков ладилник...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12416
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #18 on 22.03.2017, Wednesday, 14:00:33 »
Како што кажав немам изобилство на стар материјал, па затоа се што правам поврзано со електроника купувам од одредени продавници.

Аман бе... некое старо неисправно напојување за PC не ти стои фазла ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #19 on 22.03.2017, Wednesday, 14:26:07 »
Е нема изгледа колегава   ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #20 on 22.03.2017, Wednesday, 21:27:14 (Edited 09.09.2019, Monday, 04:51:54) »
Денеска отидов до кај еден локален електроничар и ми ги даде следниве диоди BYW29-200. Најдов и алумински ладилник од напојување и ги заштрафив на него. Напонот од уредот не беше 12v како во упатството туку 9v. Еве слики како ги организирав и поврзав. Сега грее, ама не толку т.е. во нормала и плус многу побрзо се лади.

MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12416
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #21 on 22.03.2017, Wednesday, 23:49:00 »
Ајде, си го решил некако проблемот, добро е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #22 on 23.03.2017, Thursday, 07:38:52 »
Nice  ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #23 on 25.03.2017, Saturday, 18:03:04 »
Ајде форумџии уште еден проблем да решиме.

Сега ми треба некаков електронски уред кој што ќе има улога:
- му доаѓа напон 12v на влез
- го пушта напонот понатаму во времетраење од 1 секунда
- го стопира напонот понатаму се додека има 12v на влез
- се исклучува напон 12v на влез
- уредот се ресетира од блокирачки мод, за следен круг
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 706
 • Gender: Male
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #24 on 25.03.2017, Saturday, 18:14:33 »
Пробај со шемиве што се за тајмер со NE555 би требало да брка работа, но нека каже и некој поискусен. А иначе за на кое место би го користел уредот ?

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #25 on 25.03.2017, Saturday, 18:39:55 (Edited 28.03.2017, Tuesday, 01:40:44) »
За истиов уред. Ми треба побуден сигнал од 12v за да го активира уредот. Тој додека има 12v побуда се активира и свети и штом ќе изгуби останува да свети уште X секунди. Проблемот е што кај мене на автомобилот имам сигнал од 12v, ама не е краток туку трае 15 секунди, што значи мене уредот ми свети 15сек од побудниот напон и 15 сек од неговата функција, а немам потреба од толку туку малку да штедиме на акумулатор :D

Нешто вакво претпоставувам

Code: [Select]
http://www.learningaboutelectronics.com/Articles/555-timer-delay-before-turn-off-circuit.php
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #26 on 25.03.2017, Saturday, 19:43:24 (Edited 25.03.2017, Saturday, 19:46:28) »
Цитирам :  Ми треба побуден сигнал од 12v за да го активира уредот. Тој додека има 12v побуда се активира и свети и штом ќе изгуби останува да свети уште X секунди. Проблемот е што кај мене на автомобилот имам сигнал од 12v, ама не е краток туку трае 15 секунди, што значи мене уредот ми свети 15сек од побудниот напон и 15 сек од неговата функција, а немам потреба од толку туку малку да штедиме на акумулатор....

Подобро прво објасни како и за што го користиш уредов или конкретно како работи, што вели Атанас. Малку ги искомплицира работиве  и еве пример- не е доволно јасно зошто диоди ставаш во гранка,кога може на друг начин тоа да се реши.И ова горе објаснување не е многу добро срочено! Зошто треба побуден сигнал? Што тој активира? Значи објасни  ја целата ситиација, да нема дополнителни прашања.

И - кодирај линкови!!! ??? Овој пат јас ке ти помогнам..

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 827
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #27 on 25.03.2017, Saturday, 20:20:16 »
Ајде форумџии уште еден проблем да решиме.

Сега ми треба некаков електронски уред кој што ќе има улога:
- му доаѓа напон 12v на влез
- го пушта напонот понатаму во времетраење од 1 секунда
- го стопира напонот понатаму се додека има 12v на влез
- се исклучува напон 12v на влез
- уредот се ресетира од блокирачки мод, за следен круг
Микроконтролер??
Жан

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 489
 • Gender: Male
 • ак сакам.
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #28 on 25.03.2017, Saturday, 20:49:10 »
Микроконтролер??

лесно би се решило со 12F...

ама за олку едноставно дали вредит воопшто...можда некое коло за каснење да се смислит...плус логичка порта некоја...

мада шо дечково ако програмира....најлесно така ќе го реши :D

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #29 on 25.03.2017, Saturday, 21:33:35 (Edited 09.09.2019, Monday, 04:57:59) »
Се извинувам за кодирањето, ама сега линкот не е кликабилен.

Користам уред Coming/Leaving Home System кој има функција да ги пали светлата, позициите кога автомобилот ќе го отклучите на далечинско или заклучите.Шема за поврзување му е следната:

За да функционира уредов му требаат 12v напон како побуден сигнал за да се активира. Кога ќе се отклучи на далечинско да му прати 12v на кафеава жица и уредот се активира. Кога се активира тој ги пали светлата и светат се додека има 12v побуден напон. Кога напонот ќе го снема на кафеавата жица му се активира неговата функција да свети одреден временски период (од 10 до 40 сек). Сега јас сакам да го скратам тој побуден напон кој што кај мене трае 15 секунди бидејќи додека го има тој напон светат сијалиците и плус кога ке се исклучи напонот пак светат од неговата функција мин 10 сек. Сакам да го избегнам првото светење и да го намалам времетраењето на побудниот напон од 1 секунда, да изгледа како трепнуваат светла и потоа светат 10 секунди. Погледнете го видеото:Тоа го имав направено на претходниот автомобил Peugeot 206, ама всушност таму имав сигнал баш од 1 секунда бидејќи централната беше електрична. Сега имам Audi A4 каде што централната е на друг принцип т.е. со вакуум пумпа и активирање на неа оди преку негативниот пол. Затоа не можам да најдам никаде +12v во момент на отклучување туку секаде има константен напон. Вадам напон директно од пумпата кој што го има 15 секунди додека пумпата врти.
Диодите ги користам како заштита кога светлата ќе ги вклучам на ракета да не пушти напон кон уредот бидејќи него го поврзав директно на осигурувачите и има директен контакт ракета со уредот.
На следнава слика ќе се обидам да објаснам како е всушност поврзано.

MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680