Author Topic: Диода 1N5408 многу грее  (Read 7169 times)

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Диода 1N5408 многу грее
« Opened on 19.03.2017, Sunday, 12:05:24 »
Ја користам диодава за заштита во една насока да не ми врати напон т.е. 12v.
Проблемот е кога напонот оди преку диодата во нормална насока таа многу загрева и не може да се држи ниту со прст. а сето тоа за време од околу 30 секунди. Мислам дека ако ја оставам приклучена повеќе време ќе изгори.
Дали ова е во ред или треба да барам некоја појака диода бидејќи оваа пишува дека е до 3A, а јас го користам нејзиниот максимум бидејќи потрошувачот (светла на автомобил) ми се 35w - 12v ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #1 on 19.03.2017, Sunday, 14:28:51 »
Тука е максимум 3А х 12V = 36 W, значи можно е диодата да е пробиена или *начарана*.Замени ја со 6 А .Ако немаш диода 6А ,најди грец од некое старо РС и употреби еден сегмент ,како диода.

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 827
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #2 on 19.03.2017, Sunday, 15:33:53 »
... или две диоди паралелно.
Жан

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #3 on 19.03.2017, Sunday, 18:08:18 (Edited 20.03.2017, Monday, 09:19:12) »
Ваква диода ќе заврши работа ?

Code: [Select]
http://www.loging.mk/1354/163783/0/ShowProduct/Dioda
Грец тешко дека ќе најдам, а за дупли диоди ќе ми излезе исто пари како и комплетно други да си земам, а сепак поуредно ќе е со по една диода бидејќи имам 4.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #4 on 19.03.2017, Sunday, 20:14:07 »
Добро да ако е јак грецот немора паралелно но сепак и може појако ќе е како во Гац што им беше таа серијата па ги тргнаа гревовите 35амперски а внатре пет диоди паралелно 1N4007 така по четири нели  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #5 on 19.03.2017, Sunday, 22:17:04 »
Најди еден грец и врзи го како  на сликата. Веројатно  имаш некое фрлено РС напојување дома. ;D

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12416
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #6 on 20.03.2017, Monday, 09:21:41 »
Земи од секундар на SMPS напојување за PC една двојна шотки диода, може во паралела да ги врзеш и двете диоди. Тие се по 6A една минимум, во паралела тераат по 12A минимум ;).

Стави таква една и терај си работа ;), не мора ни ладење да и ставаш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #7 on 21.03.2017, Tuesday, 19:23:53 (Edited 09.09.2019, Monday, 04:47:45) »
Како што кажав немам изобилство на стар материјал, па затоа се што правам поврзано со електроника купувам од одредени продавници.
Конкретно таа што ја спомнав диодата од 6А ја нема во Логин и земав други PK MUR460 што се 4А.
На сликата може да видите како ми се поврзани. Жолта и портокалова ми се +12v и треба да праќаат низ диодите на сивите жици. Сивите жици исто така можат да пуштат +12v па затоа ги користам диодите да не пушти кон обоените жици и плус сивите не треба да се во краток спој една со друга
Иако ги ставив тие појаки диоди, проблемот остана ист, а мерев и струја и излезе дека се 1.5А+0.4А на една жица и на друга исто 1.5А+0.4А. Ако низ диодата поминува 1.5А, а нејзина моќност е до 4А зошто тогаш толку грее ?

MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #8 on 21.03.2017, Tuesday, 19:31:28 »
Не кажа што возило имаш. Ама мери и напон кој доаѓа на диодите.Да не имаш проблеми со реглер и да се ствара поголем напон од 12 В на сијалиците.Дали ти прегорува бргу сијалица? Пробај и смени ги сијалиците.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #9 on 21.03.2017, Tuesday, 19:39:03 »
Според ова што го кажа со струјата не смее да грее диодата тогаш сигурно е до напонот што вели батка сигурно па диодите се од Логинг инструментот во рака и паралелно измери напон на диодите одма другар. И ќе знаеш провери стварно реглерот ова што го кажа батка е прв знак ако ти горат често сијалицате сигурно е реглерот нема што друго ако нечини реглерот сигурно поголем ќе биде напонот на диодите вака се проверува провери другар  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #10 on 21.03.2017, Tuesday, 19:45:05 »
Дали правилно си мерел струја,мислам да не ти се погрешни резултатите,подрачје..??

Offline Steff_Maja

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 232
 • Gender: Male
  • FaceBook
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #11 on 21.03.2017, Tuesday, 20:08:16 »
 Значи уредот што пушта напон не е фабрички реглер од автомобил туку ова е уред за coming leaving home систем (отклучи и заклучи на централна да ги пали светлата). Напонот според упатството треба да е 12v а јас до сега ниту еднаш не го измерив. Утре ќе го проверам и тоа. Струјата ја мерев со унимер вклучен на max10a  и со контакти пред и после диода.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3012
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #12 on 21.03.2017, Tuesday, 20:30:55 (Edited 21.03.2017, Tuesday, 20:33:32) »
Што те чуди, според графиците во даташитот MUR460 при 1,5А DC дисипира скоро 1W, што на тоа мало пластично пакување добро се осеќа... Претходно спомна сијалици од 36W, при 12V тоа е струја од 3А, или дисипација од скоро 2W...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline didy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 421
 • Gender: Male
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #13 on 21.03.2017, Tuesday, 21:40:16 »
мора да има и ладење, најди некоја алуминска или бакарна плочка да се ладат диодите

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Одг: Диода 1N5408 многу грее
« Reply #14 on 21.03.2017, Tuesday, 22:31:19 (Edited 21.03.2017, Tuesday, 22:34:31) »
Е така си е што велите без ладење ништо еве сега еден рефлектор пред некој ден гледавме 150 ватен со по три лед диоди од 50 вати огромни прв пат во живот такви сум видел. И целите беа заштрафени на огромно масивно алуминиумско куќиште целиот рефлектор поточно беше од алуминиум служеше како еден огромен ладилник големо ладење им требаше искрено првпат гледав такви лед диоди толкави. А и со грецовиве што велите сум имал лошо искуство шест ампери од Гац а на два ампера веќе е оган без ладилник. Па и оние што често ги спомнувам лажните што беа 35 амперски се излажав еднаш за едно појачало на другар ми требаше 12 ампери тие чуреа веќе на 12 нормално ова се вредности без ладилник кога веќе ќе им ставиш ладилник друго е али на пластично куќиште бре ладилник уште неможам тоа да го сватам другари. Ај на метално може некако нешто.Али и со ладилник тешко дека ќе тераа 35 ампера лажните а има квалитетни од Rohs од Логинг што терале со ладилник без проблем. Еднаш кај еден мајстор од железница ако одам пак ќе ви сликам ако можам 1000 амперски диоди човекот имаше неколку 1000 амперски диоди од железница од горбачовка електричните возови што ни беа едини пред двата кинески да ги земат од 1985 горбачовките за Гевгелија што тераа и експресните за до граница кога идеш за Солун на пример пред да те превземат комшиите на граница. ;D ;D ;D Диодите беа масивни се штрафеа на шина подебели од шините со роцангла и една сајла алуминиумска за плусот а негативниот крај директно на шасија. 8) ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш