Author Topic: Проблем со ТВ - Sony KDL-37S5500  (Read 878 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Проблем со ТВ - Sony KDL-37S5500
« Opened on 21.06.2016, Tuesday, 23:53:30 (Edited 22.06.2016, Wednesday, 12:20:56) »
Телевизорот имаше слика која како да има перде пред екранот (Боите беа како да се исперени).
Пробав со ваденје и ставанје на каблите на Т-con плочата не се промени ништо, сликата сеушпте беше иста.
Порачав нова T-con плоча, кога ја сменив плочата тв вклучува само позадинско светло и сигналната диода свети зелено,  трепка кога ги стискам копчинјата на далечинското или на тв.
Ја вратив назад старата плоча не се смени ништо тв нема слика, пробав и со друга плоча пак исто.
Имам друга главна плоча ја сменив, не се промени ништо тв го вклучува само позадинско светло и лед.
Main Board 1-878-999-22 A-1641-831-A.
PSU SONY PSC10270F  3H267W.
 Секоја помош е добродојдена.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со ТВ - Sony KDL-37S5500
« Reply #1 on 30.06.2016, Thursday, 15:33:19 (Edited 30.06.2016, Thursday, 15:37:12) »
За жал, шема никаде не можев да најдам од чудово. И во официјалниот service manual од Sony има само некој блок дијаграм од плочите и вика да се заменат модулите доколку има проблем, што веќе го имаш пробано, така да... тоа е тоа.

Не знам како изгледаат плочите, ама ако има некои test points (најчесто се обележани како TPx, со некоја бројка наместо "x"). Не е лошо да се направат некои мерења... барем на напоните кои ги дава на излез напојувачката секција. Можно е некој напон да е нестабилен (да има некаде некој сув кондензатор), па да има некоја заштита, да не може да се покрене firmware-от. Можно е и при менувањето на плочките некој од чиповите да се набил со статички електрицитет, па да ги кочи некои од компонентите (CPU, EEPROM, итн.), да не може системот да се подигне... можно е и нешто да се има зезнато од статичкиот електрицитет, да се сменил некој бит во firmware-от/ите (не знам како е изведено ТВ-то).

Стави слики од Main Board, T-Con и PSU, но од оригиналните (оние кои си биле во ТВ-то, не оние кои си ги менувал), па... ќе кршиме глава ;D. Пожелно е сликите да се со поголема резолуција и да се сликани баш со фото апарат (не со телефон), под добро светло, дневно или неонско (најчесто подобро се читаат ознките под „ладно“ светло).

EDIT: Најдов некоја шема од шасија EX2L-Basil (на KDL-37S5500 шасијата е EX2L). Не знам колку и дали е слична на EX2L. Стави слики, па ќе видиме ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Одг: Проблем со ТВ - Sony KDL-37S5500
« Reply #2 on 30.06.2016, Thursday, 16:30:17 (Edited 02.07.2016, Saturday, 18:24:12) »
Мерев напон на напојуванјето сите се воред освен 15в кој е 17в
слики





Сепак се ВРТИ !!!

TeslaBt

  • Guest
Одг: Проблем со ТВ - Sony KDL-37S5500
« Reply #3 on 01.07.2016, Friday, 16:49:57 »
А да не чепкал некој во Контраст Сатурација и слични сетинзи во телевизорот ? ???

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Одг: Проблем со ТВ - Sony KDL-37S5500
« Reply #4 on 02.07.2016, Saturday, 00:31:54 »
Излезе дека панелот е дефектен
тв оди во канта.
Сепак се ВРТИ !!!

TeslaBt

  • Guest
Одг: Проблем со ТВ - Sony KDL-37S5500
« Reply #5 on 02.07.2016, Saturday, 13:32:13 »
Излезе дека панелот е дефектен
тв оди во канта.
Ајде со здравје нов да си купиш.  ;D ;D ;D