Author Topic: Кристал за Нинтендо  (Read 1330 times)

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 952
 • Gender: Male
Кристал за Нинтендо
« Opened on 05.03.2016, Saturday, 10:32:17 »
Колеги, да не знае некој колкава вредност е кристалот во старите нинтенда?? Најдов едно дома, сакам да го вратам во живот, ама како мал сум го „поправал“ па сега немам кристал...
Life is too short to remove USB safely ..

TeslaBt

 • Guest
Одг: Кристал за Нинтендо
« Reply #1 on 05.03.2016, Saturday, 11:04:07 »
Nintendo Entertainment System CPU   1.662607 MHz   38f

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 952
 • Gender: Male
Одг: Кристал за Нинтендо
« Reply #2 on 05.03.2016, Saturday, 12:18:35 »
Фала. Ќе го побарам...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6261
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Кристал за Нинтендо
« Reply #3 on 05.03.2016, Saturday, 12:35:07 »
Nintendo Entertainment System CPU   1.662607 MHz   38f
Не очекував дека има толку слаб CPU
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 952
 • Gender: Male
Одг: Кристал за Нинтендо
« Reply #4 on 05.03.2016, Saturday, 13:06:38 »
Јас па мислев дека е некоја цела бројка, 4 или 8 Mhz, ама ете.. Претпоставувам ради видео сигналот PAL мора да има некој ваков рефреш рејт..
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12249
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Одг: Кристал за Нинтендо
« Reply #5 on 05.03.2016, Saturday, 17:52:00 »
Не очекував дека има толку слаб CPU

Не мора да значи, можно е да има множител.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 369
 • Gender: Male
 • RF Guru
  • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Кристал за Нинтендо
« Reply #6 on 05.03.2016, Saturday, 19:17:47 »
Кристалот е 26,601 МHz. Има и делител на фреквенција со 6 и така се добиваат тие 4.43 мега за PAL.

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 952
 • Gender: Male
Одг: Кристал за Нинтендо
« Reply #7 on 05.03.2016, Saturday, 23:43:44 »
Значи како што разбрав сега да барам 26,601 мхз кристал а не 1.66....  ??? ???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline MilerovEfekt

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 176
Одг: Кристал за Нинтендо
« Reply #8 on 06.03.2016, Sunday, 02:01:55 »
Да