Author Topic: Модуларни Синтисајзери и модули  (Read 12257 times)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Мене ништо не ми дава на линкот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 615
 • Gender: Male
И јас го отворив за да видам, но тапа. :)


Offline vladosh

 • Нов член
 • *
 • Posts: 33
не знам оти таков линкот ,ја шо постирав мислам дека беше поинаку ,еве пак :
Code: [Select]
https://web.archive.org/web/20141015023021/http://www.musicsynthesizer.com/MIC/mic.html

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 816
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Аиии забегани модули, штета што нема целосни шеми...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Да, штета :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline vladosh

 • Нов член
 • *
 • Posts: 33
У суштина овие се модули во модул ,на пример еден модул составен од компаратор ,две лфо-а ,две семпл и холд ,ноиз и лаг ,за сите тие поединечни модули има познати шеми ,интересно ми е како се организирани ,некој елементи се исфрлени непотребни влезови излези ,со цел да се добие една нова функција инстант ,вака модулот завзема многу повеќе електроника а многу помалку простор како панел ,можам да замислам синтисајзерот да ти е составен од вакви инстант елементи ..јако ,не сум сретнал на друго место некој вака да работи ,додека сум тука да споделам уште една снимкаа од пред месец дена ,подолга
Code: [Select]
http://electro-music.com/forum/phpbb-files/11_04_2020_ump3_350.mp3

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 816
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Па реално, да би имало модули од кинезиве, ич не се думам, земај склопувај реди, и поефтино и по-практично. Треба ептен да сум некој со државна работа 8-4 пон-петок за да имам време во разумно време да склопам разумен инструмент, оти вака и самио кажа, доживотно хоби е хахахаах. Ама па после хардкор елитистите ќе плукаат, ти ваков, мрзи сте денеска, чекате на готово, ех во мое време... ::)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline vladosh

 • Нов член
 • *
 • Posts: 33
Така е ,секој си има приоритети ,едно друго ..обврски , треба навистина да го сакаш ова па да жртвуваш и пари и време ,секој си е на своето со приоритетите ,иначе околу тоа колку чини вака сам да си изработиш - мислам дека и не е којзнае колку скапо ,јас и плочки и делови од кај нас земам ,некој посебни делови не треба ,од али од тајда ,коа имам нарачка за некој само јаа менувам малку рутината оти треба повеќе да се купи наеднаш ,само со ова короната не ми се мисле кога ќе има некоја нарачка пак ,здравје ..ако не ти е најважно ова најарно не ни почнувај ,јас се заразив со ова ххаха ,така да нема дека ..  ;D

Offline cdpw

 • Нов член
 • *
 • Posts: 1
Случајно налетав на темава, глеам има и други шо се по модуларни сајзери во МК.
VCV Rack имате чепкано? Голем избор има на модули што се бесплатни, интересни patches се прават.

Offline vladosh

 • Нов член
 • *
 • Posts: 33
Re: Модуларни Синтисајзери и модули
« Reply #54 on 31.12.2020, Thursday, 11:59:51 (Edited 01.01.2021, Friday, 22:57:58) »
за VCV не знам шо да кажам , го пробав и толку ,откако заглавив со модуларните софтвер ногу не ме интересира ,еве до кај стасав со мојот сајзер ,празната кутија е за 2021 нешто да се надополни ,ако не се изјалови работа планирам фреквенц шифтер ,арп фејзер ,хипстер хаос генератор ...ќе видеме ,се извинувам ако нешто не сум ја постирал сликата како треба форумов има многу правила а јас редко објавувам тука ,слободно да ме поправете ,убави празници и поубава нова година  :)