Author Topic: Проблем со телевизор Daewoo LT32R1B, шасија T.MSD309.B21B  (Read 6401 times)

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Проблем со телевизор Daewoo LT32R1B, шасија T.MSD309.B21B
« Opened on 23.06.2015, Tuesday, 21:59:54 (Edited 23.06.2015, Tuesday, 22:30:36) »
Телевизорот има проблем што свети стендбај диодата и не се вклучува .Сите напони се ок,па пробав ја извадив флеш меморијата и го вклучив па светна диодата плаво како да е вклучен но немаше ништо не се вклучува.По вракањето на меморијата телевизорот се вклучи и си работеше нормално 3 недели додека не се појави истиот проблем.Барав dump за да го  update-увам но неможам да најдам.Дали некој би имал идеја што може да се направи?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сигурен си дека е моделот LT32R1B? Бидејќи на Google не вади ваков модел од Daewoo.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Да тој е моделот.Дури и за шасијата нема ништо ниту service manual,ниту firmware.  :(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За LT32R1 ми дава само Haier.

Code: [Select]
http://www.manualslib.com/products/Haier-Lt32r1-3004307.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
На задниот капак е наведен моделот кој што стои во наасловот .Мегутоа не ме ни чуди бидејки е кинеско губре. :)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со телевизор Daewoo LT32R1B, шасија T.MSD309.B21B
« Reply #5 on 23.06.2015, Tuesday, 23:34:30 (Edited 24.06.2015, Wednesday, 01:24:44) »
T.MSD309.B21B



BLAUPUNKT
TV Model: 32/56J-GB-1BHKUP-EU
VITYAS 32 LCD 821-5DC
Code: [Select]
http://monitor.espec.ws/section31/printview222443.html
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Главната плоча е таа,но нема service manual ни firmware.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
...ја извадив флеш меморијата и го вклучив па светна диодата плаво како да е вклучен но немаше ништо не се вклучува.По вракањето на меморијата телевизорот се вклучи и си работеше нормално 3 недели...
Исчитај ја содржината од стариот и вчитај ја во нов *Ееprom*!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И ако веќе ја исчиташ, не е лошо да ја ставиш на форумов ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Не е проблем тоа,проблемот е што неам програматор ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со телевизор Daewoo LT32R1B, шасија T.MSD309.B21B
« Reply #10 on 25.06.2015, Thursday, 22:13:18 (Edited 25.06.2015, Thursday, 23:36:21) »
А да кажеше барем за кој EEPROM се работи,или бар да го сликаше???? Или со клешти ли батка податоци да ти вадиме,едно по едно. :( Највеќе се нервирам кога ,не би рекол поради незнаење,ами поради нашата традиционална немарност,се пишува и пишува,а ништо конкретно.Им завидувам на Тома и Гига за смиреноста,ама лично јас се нервирам кога после сета дискусија ке наидам на *Не е проблем тоа,проблемот е што неам програматор* или некој сличен небулозен текст во стил *Главната плоча е таа,но нема service manual ни firmware.* Па сигурен сум дека не си ни побарал,бидејќи Тома само што * ја откри* плочата и моделот на ТВ. Се на се,Форумов е полн со барања некој да ги *среди* вашите ТВ апарати,ама пак повик да давате на почеток многу повеќе податоци.Добро е што Тома е во тек со сервисот,па навистина се труди и дава помош.Почитувајте го тоа! 8)

Споено мислење: [time]25 Јуни 2015, 21:32:05[/time]
Главната плоча е таа,но нема service manual ни firmware.

Code: [Select]
http://rma.blaupunkt-europe.com/download.php

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Батка,го пребарав цел гугл за да најдам нешто за плочата и најдов.Најдов дека е вградувана во blaupunkt тв,на еден руски форум најдов дека е вградувана и во некои си vityaz 32" тв,но никако не најдов за daewoo поточно како што вели гига не го ни има моделот на тв.Значи плочата како слика ја има на нет,но нема service manual.Во право си не наведов што eeprom користи,инаку е 25q32.На фб пишав на една страна за lcd led tv repairs  за случајот и еден ми пиша дека бил член на форумот remont-aud.net/ и дека таму има firmware за плочата ама за vityaz 32lcd821.Дали ке може ако можам да најдам eeprom тука во мк пошто некна звонев до алфа и ми кажаа дека немат,ако има некој програматор да го стави firmware-от па да пробам со друг.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Универзална Кинеска плоча е, се монтира на еден куп телевизори.

Има шема на elektrotanya, ама треба преку Google да ја бараш со ознаките на шасијата, не ја вади со Seach на elektrotanya, не знам зошто, можеби бидејќи има точки место цртички во името на шасијата.

Code: [Select]
http://elektrotanya.com/content_t.msd309.8b.pdf/download.html
И да, на remont-aud.net има dump од друг телевизор. Би требало да фати, ако успееш да ја симнеш. Ваљда нема да му пречи на муштеријата ако веќе не стои логото на Daewoo кога ќе се пушта телевизорот ;D.

Но, прво пробај го тоа што ти го пиша Toma, можно е EEPROM-от да зеза.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Пример за
VITYAS 32LCD821-5DC
Main Board-T.MSD309.B21B
Spi Flash - 25Q32
Важно е ова долу!
Panel - T315XW04 V.3
Ако панелот не е исти нема да работи телевизорот.

Затоа на повеќе форуми се бара да се пополни формулар
Пример како овој!


Quote
Producer/Proizvođač -
Model No/Oznake modela -
Chassis/Model šasije -
Main board/Matična ploča -
LVDS/TCON -
MCU/Procesor -
Scaler/Scaler -
Eeprom -
Flash -
Audio/Ton -
Tuner analog/digital -
Inverter/Backlight -
Lcd display/Panel -
Power supply(SMPS)-
Simboli: Microfarad µF Ohm Ω
Opis kvara i opis poduzetih radnji i merenja na aparatu -

Или како овој

Quote
LCD TV
PROIZVOĐAČ:
MODEL: (bez crtica i razmaka. Ovabezno punu oznaku kao "...XXEC")
MODEL DODATNO:
CHASSIS: (oznaka šasije)
MAINBOARD: (oznake na matičnoj ploči. za drugi red oznaka odvojite jednim razmakom)
PANEL: (cela oznaka na panelu, sa revizijom zajedno, kao "LK315T200 V.xx)
T-CON BOARD: (oznake sa revizijom zajedno)
INVERTER:
SMPS (mreža):
***************************************
SIMPTOMI: (ukratko)
OPIS KVARA i PREDUZETE RADNJE:(detaljno)

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,го пребарав цел гугл за да најдам нешто за плочата и најдов.Најдов дека е вградувана во blaupunkt тв,на еден руски форум најдов дека е вградувана и во некои си vityaz 32" тв,но никако не најдов за daewoo поточно како што вели гига не го ни има моделот на тв.Значи плочата како слика ја има на нет,но нема service manual.Во право си не наведов што eeprom користи,инаку е 25q32.На фб пишав на една страна за lcd led tv repairs  за случајот и еден ми пиша дека бил член на форумот remont-aud.net/ и дека таму има firmware за плочата ама за vityaz 32lcd821.Дали ке може ако можам да најдам eeprom тука во мк пошто некна звонев до алфа и ми кажаа дека немат,ако има некој програматор да го стави firmware-от па да пробам со друг.

 Добро,не можеше ли сето ова на почеток да го кажеш? И што не побара веднаш некој да ти помогне,да испрограмира  25q32? Тоа е она што недостасува,не само кај тебе...