Author Topic: Модификација на кондензатори  (Read 5446 times)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2918
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Модификација на кондензатори
« Opened on 18.03.2015, Wednesday, 12:05:18 (Edited 14.04.2018, Saturday, 19:22:39) »
Можда некој памти, пред некое време ставив на форум еден линк од некој тип што модифицира кондензатори:
Code: [Select]
http://studiozey.com/woodencapacitor/index.htmlНе навлегувајќи во смислата на целата оваа работа, на барање на еден член на форумов направив некоја верзија од овие кондензатори залиени со восок. Употребените кондензатори се некои руски, квалитетни од старата школа, но според членот се покажале како микрофонични, па затоа ќе одат во обвивка од восок ;).

Ова е едниот од нив, изваден од металната обвивка и залиен со тенок слој восок:

А ова е финалниот производ, откако се целосно залиени внатре со восок и вишокот отстранет.
Инаку ќе бидат вградени на влезот од еден MOSFET-засилувач, а за тоа како ќе звучат ќе ни каже членот понатаму, доколку сака... ;)People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1823
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
Интересно... ќе кажеш дали има разлика во звукот.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3616
 • Gender: Male
Не верувам дека ќе има разлика, освен ако не е восокот меѓу ќелиите ама ај  нема зошто да не пробаш. башка восокот може да истече ако подззагрее малце засилувачот. Многу пологично решение ми се виде заземјување на кондензаторот т.е. на оклопот од кондензаторот, или умасување. На истите може да им додадеш бакарана/алуминиумска обвифка и да е заземјиш. Т.е. треба да ги обвиткаш со алуминиумска фолија или да им намоташ бакарна жица чии краеви се имасени.
Искрено не сум пробал али би требало да е функционално, барем така пишуваат повеќе аудиофили....

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2918
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Не се мои, како што ми кажаа, така ги направив... ;)
Иначе овој восокот изгледа дека има и малце прополис, ако не друго барем убаво мирисаат... :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Многу поодамна имаше напори одредени *аудиофили* да прават вакви з......ции ,само за да докажат нешто што не се докажува.Цела работа има смисла ако сакате засилувачот да го направите *цветна градина* со рачно изработени детали.Уште во бивша ЈУ се појавија * автори* кои, како што еднаш пишував, продаваа и премаз од сахарска песок за звучници и *специјални* копчиња обработени од костен од Фрушка Гора и миени во вода од Охридско езеро! ;D Имав прилика и да видам некои мерења,како наводно шумот се намалил за 0,0000003% откога се извршила промената.Најбитно во целава приказна е кондензаторите да се *од мајка* квалитетни.Потоа е се до оклоувањето и умасувањето на уредот. Постојат дури книги со теорија и практични совети за умасување и оклопување на околу 400 страни.Тоа вреди да се прочита,а оваквите модификации се само нечија пуста желба за различност и перфекција.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3616
 • Gender: Male
И тие 0.000003% по мое мислење се премногу... Да беше премачување звучна кутија со восок може ќе беа таман, барем логика има. Постарите членови сигурно се сведоци на нишките кондензатори кои што едната нога им е фабрички споена со негативниот пол.. да не дрндам зошто. Секако дека треба да се квалитетни кндензаторите од мајка инаку џабе и умасување и не знам ти што. За подобра динамика се користат мулти секторни кондензатори но истото може да го направите со паралелно врзување на 10 кондензатири од по 0,47 мико што значи времето на одзив би било 10 пати пократко, т.е. ќе се полни празни 10 пати побрзо...додуша може и со 100 од 0,047 или 1000 од 0,0047 ама е апсурдно...  потсетете се на триаголникот ќе ви стане јасно зошто. Триаголникот што го опишува односто на напон/струја низ кондензаторот не бермудски....  :)

Offline slidermc

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 595
 • Gender: Male
Ова се апсолутни глупости.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3616
 • Gender: Male
Во глобала да, и умасувањето и паралелзацијата нема да мени бог знае что, барем на уво.... едино ако сте приметиле кога звони моб. близу засилувачот  се слуша на звучки... такви ефекти може ќе се намалат, мада ако е цела кутија добро оклопена у заземјена не би требало да има вакви ситуации. Заоа реков дека не сум умасувал никад кондензатори...

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2918
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Одг: Модификација на кондензатори
« Reply #8 on 18.03.2015, Wednesday, 20:30:49 (Edited 18.03.2015, Wednesday, 20:33:00) »
Иначе, додатен бонус е што прополисот во восокот ќе го штити влезот на засилувачот од вируси и бактерии... ;) 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline KiloVolt

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 764
 • Gender: Male
 • Високонапонски Фанатик
Кажи им LordZi, шеф е тој што плаќа... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2918
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Така е, ако каже муштеријата и розеви ѕвончиња ќе им закачам... ;) :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Порано имав идеа да ги *пакувам* кондензаторите и отпорите во специјален цемент направен од џгурата на Велешката топилница.Има цел рид од џгурата позади топилницата.Ем,ке трошам бесплатен материјал,ем скапо ке ги продавам.Во џгурата има голем процент на олово и цинк,па ке беа *убаво* оклопени. :D :D :D :D Но нешто ме примрзе и така остана идеата. ;) ;D 8)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12110
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Многу поодамна имаше напори одредени *аудиофили* да прават вакви з......ции ,само за да докажат нешто што не се докажува.Цела работа има смисла ако сакате засилувачот да го направите *цветна градина* со рачно изработени детали.

Хахахахахаха ;D ;D ;D... цветна градина... хахахахахахаха, ме изнасмеа ;D ;D ;D.

Постојат дури книги со теорија и практични совети за умасување и оклопување на околу 400 страни.Тоа вреди да се прочита,а оваквите модификации се само нечија пуста желба за различност и перфекција.

Апсолутно се сложувам ;).

Иначе, додатен бонус е што прополисот во восокот ќе го штити влезот на засилувачот од вируси и бактерии... ;) 8)

Хахахахахахаха ;D ;D ;D... абе дај не ме смејте, цркнав ;D. Сега и антивирусни програми да не треба да почнеме да користиме кај засилувачите, хахахахахахахаах ;D ;D ;D.

Засилувачот ми фати вирус, хахахахахахаах ;D ;D ;D. Леле, што убаво се изнасмеав ;D ;D ;D. Полиј го со сирупче за кашлица, ќе му помине, хахахахахахаха ;D ;D ;D.

Така е, ако каже муштеријата и розеви ѕвончиња ќе им закачам... ;) :D

Леле, готово ;D ;D ;D... умрев, не можам ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D, хистерија ме фати, хахахахахахаахах ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2918
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Колега, молим те, уозбили се, ова се сериозни теми, влијание на прополисот на звукот од засилувачите и слично... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3616
 • Gender: Male
И обавезно да позиционирам амплифаерот према фекн шуи, подобро да се лади и поарно да пејт  :)