Author Topic: Случајни муабети  (Read 448038 times)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12511
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7665 on 06.10.2020, Tuesday, 17:04:58 »
Случајно ти се скрши или намерно го скрши за да провериш?

ПС: Нели имаше една тема за fake Кинески делови?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3046
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #7666 on 06.10.2020, Tuesday, 17:54:39 »
На нет ја најдов сликата, не е моја... ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12511
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7667 on 07.10.2020, Wednesday, 14:21:52 »
Дека е црна масата, затоа претпоставував дека ти си се зезнал со отпорниците :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5302
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #7668 on 07.10.2020, Wednesday, 19:00:48 (Edited 08.10.2020, Thursday, 13:03:05) »
Еве слика од 5W жичан и керамички метал филм, керамичкиот е скршен

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12511
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7669 on 08.10.2020, Thursday, 13:03:41 »
Тој во средина, чисто се сомневам дека ќе издржи 5W. 3W, можеби, ама 5W, нема шанси.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5302
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #7670 on 08.10.2020, Thursday, 18:28:01 »
тестиран ми е на 24V влечи 0,24А (100оми) во период од неколку часа, се загрева но не ми се случило да прегрее и да се оштети до степен да не може повторно да се користи 
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12511
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7671 on 09.10.2020, Friday, 11:23:52 »
Па ти малку и си го надоптоварил, 5.76W :P :D.

Добро, во секој случај, за повеќе од 3W моќност низ него, не би го користел. Општо, животниот век им се намалува драстично ако го работиш на максимална моќност. Затоа и старите уреди тераа по 100 години... немаше компоненти на граница во нив :-\.

Еве, прост пример, блендер купивме некој си кинески, за бебушов дома. Работеше неколку месеци, почна искри да фрла. Не ми е за 600-те денари, не дека е некоја пара (плус нешто поени имавме, 900 денари за трошење од картичка, па земавме тоа и маус еден мислам, така да, практично гага ни излезе), ама си викам, ај да видам што му е. Го отварам, што да видам... внатре мотор за еднонасочен напон, ама за 220-240V еднонасочен, не за 300-350V :-\. И, многу нормално, под товар, кога блендираш, некоја намтока отишла во краток спој и фрла искри. Го оптоварив на максимум со вариакот, летнаa неколку контактори и толку беше :P :D.

Беше под гаранција, ама за 600 денари, искрено не ми се идеше до сервис :P :D. А и нема да го примат на сервис (или ќе го примат, ама само ќе пишат исправен и ќе го вратат назад ::)) бидејќи под товар само флаше искри, кога блендираш. Нема сигурно таму да им носам и вангли со зеленчук да им покажам како фрла искри ;D.

Така да, наравучение, ако ви е блендерот под гаранција а фрла искри, во серија со него еден 4, 5A-ски електромагнетен осигурувач и држи на копчето за Turbo дур не цркне и тек после на сервис ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3845
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7672 on 10.10.2020, Saturday, 21:30:03 »
Т3шко дека ќе ти дадат гаранција. А од блендер имам направено грвирка ( ќе ја сликнм деновиве), па мака нема, а платен беше околу 1000-че на попуст. Некоја безвеза марка е.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12511
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7673 on 11.10.2020, Sunday, 18:16:32 »
Т3шко дека ќе ти дадат гаранција.

Не, отворан, нема шанси ;D. Ама ако е неотворан а фрла искри, шибни го на максимум и остај го така и нека црке и после ќе ти важи гаранцијата :P ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."