Author Topic: Случајни муабети  (Read 327447 times)

Offline Mkdsime

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 100
Re: Случајни муабети
« Reply #7125 on 21.06.2019, Friday, 17:24:36 (Edited 21.06.2019, Friday, 23:10:50) »
Толку околу 5кг се трансформаторите а и зависи од моќноста и намотките дали се од бакар или алуминиум.


Еве електричен скутер од оглас на фб.
150евра без полнач, германски бил друго инфо нема.
Code: [Select]
https://www.facebook.com/groups/kupiprodajsk/permalink/2356332694421202/?sale_post_id=2356332694421202&ref=messenger_banner

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3541
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7126 on 21.06.2019, Friday, 17:40:09 »
Има и за 50 ама ако нема батерија не вреди... башка понач е 50-че, рачунај оваие сигурно се пола киловат полначите. Инаку ќе ги сликнам   моите ако најдеш идентичен ќе напрајме некако.

Offline Mkdsime

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 100
Re: Случајни муабети
« Reply #7127 on 21.06.2019, Friday, 18:06:31 (Edited 21.06.2019, Friday, 23:17:45) »
Ако се литиумски има ефтини BMS на ebay, но не ми се верува затоа што скутеров стар ми стои по кочниците гледам, не се со дискови туку се како од постара кола што се задните кочници со полукружни гуртни, имам јас точак со такви кочници стар околу 30год. на него пишува W.Germany.

edit (да не пишувам нов пост):
Еве најдов еден онлајн ист ми изгледа, 2004 год. произведен.
Code: [Select]
https://www.shpock.com/en-gb/i/V40hPO5bnpV7i0W8/elektro-roller-city-bug-yt923

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12018
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7128 on 08.07.2019, Monday, 13:39:42 »
Можно е да имаше мал проблем со форумов вчера вечерта и сабајлево, да ви се појавуваше registration agreement без OK копче и било што друго ако кликнете, пак да ве носи на registration agreement. Веќе нема да го појавува тоа ;).

Тестирам нов update на скриптата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 453
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7129 on 08.07.2019, Monday, 15:18:26 »
Јас си помислив дека е до тука и нема враќање, ајде да видеме што ќе биде подобро во иднина. :)
Секоја чест за твојот труд и време околу одржувањето на форумот.
Респекат :)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12018
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7130 on 08.07.2019, Monday, 16:22:12 »
Нема проблем ;). Се додека има членови кои сакаат форумот да биде активен, ќе го одржувам ;). Не дека сме многу, но сепак, лани кога беа целите премрежја со domain-от, hosting-от, итн., на FB страната имаше членови кои прашуваа кога пак ќе биде активен форумот. Искрен да бидам, да не бевте вие, можеби и немаше пак да го подигнам. Благодарам и до вас што ова место ви стана како домашно катче :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 559
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7131 on 08.07.2019, Monday, 16:31:45 »
Кога би купувале компјутер ( за секаква намена) сега дали би избрале AMD или INTEL.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline krema

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 453
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7132 on 08.07.2019, Monday, 16:56:53 »
AMD,
е сега не ги познавам многу „рајзен“, но за помалку пари се добива ист или поголем скор од Intel кој што е далеку поскап.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12018
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7133 on 09.07.2019, Tuesday, 00:23:49 (Edited 09.07.2019, Tuesday, 00:48:13) »
Моментално AMD. Многу повеќе ќе добиеш за истата сума на пари во однос на Intel конфигурација (јадра, барем 4 до 6 повеќе, cache исто така, наместо 1 или 1.5MB по јадро, сигурно ќе добиеш 1.5 до 2MB по јадро ;)). Со Threadripper-ите им го rip-уваа задникот на Intel :P :D.

И чисто информативно, ако се плашиш дека греат како порано AMD процесорите, тој проблем е одамна надминат ;). Ладилно тело ти треба скоро исто колку и за Intel, можеби нешто поголемо, ама далеку од тоа дека треба пола железара дома да ја донесеш за да можеш да ладиш AMD процесор ;) :P :D.

Да не праам муабет што x64 е на AMD архитектура... Intel гадно се зае*аа кога ја промовираа IA64 8).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12018
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7134 on 14.07.2019, Sunday, 03:01:45 »
Мало потсетување за оние кои помнат ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2912
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #7135 on 14.07.2019, Sunday, 09:38:07 »
На времето најснабдени беа... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 938
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7136 on 14.07.2019, Sunday, 10:09:17 »
Не памтам кога биле на ул.Питу Гули.. Јас ги памтам кога беа во МНТ доле.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12018
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7137 on 14.07.2019, Sunday, 13:09:54 »
На времето најснабдени беа... ;)

Да ;).

Не памтам кога биле на ул.Питу Гули.. Јас ги памтам кога беа во МНТ доле.

Да де, ама нели се смета тоа место за ул. Питу Гули ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 412
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7138 on 16.07.2019, Tuesday, 16:02:59 »
Да не знај некој од кај можи да се најди/купи гума слична на онаа како од РЕК шо е, само ете да е помека и со помала дебелина пример горе долу ?

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5286
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #7139 on 16.07.2019, Tuesday, 18:58:26 »
Да парашаш во техногума скопје дали имаат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!