Author Topic: Случајни муабети  (Read 313252 times)

Offline Mkdsime

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 81
Re: Случајни муабети
« Reply #7095 on 12.06.2019, Wednesday, 10:33:05 »
Да делот кај што седат нозете низок ми делува, пр. ако сакаш да се качиш на тротоар а тротоарот не е спуштен по работ за да се израмни со патот не би можел да се качиш без да се симнеш од скутерот.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11635
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7096 on 12.06.2019, Wednesday, 12:53:17 »
Епа pack-от ти е составена од 18650, најмалце една батерија е 150 денари без заштита, плус патарина плус пожелно е заштита плус царина ако ти се намерачат т.е. над 45 евра мислам беше обавезно царина, или пак шипинг ќе платиш. Рачунај сега дур дојдеш до 48 в ти требаат мин 16 high drain батерии, ако ги дуплираш може и со поефтини ќе поминиш, али ќе ти требаат Х*16 батерии...

Тоа е мој проблем, како јас ќе си се снајдам со батериите ;)... генерално, ми треба само конструкцијата и моторот ;).

Да делот кај што седат нозете низок ми делува, пр. ако сакаш да се качиш на тротоар а тротоарот не е спуштен по работ за да се израмни со патот не би можел да се качиш без да се симнеш од скутерот.

Сега забележав дека на овој модел на скутери, батериите им се долу, затоа се јавува тој проблем. Јас би го преправил малку и би ги ставил во друга позција, вертикално под седиштетот да бидат ;). Затоа и ми треба само шасијата, моторот и контролата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3313
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7097 on 12.06.2019, Wednesday, 13:33:03 (Edited 12.06.2019, Wednesday, 13:49:00) »
Тешко со користени батерии, башка и менаџер ти треба за батерии, или за секоја посебно. Да не речиш не сум ти кажал, инаку ти си знаеш :D Прашај во химачи, ваљда ќе има некој deal...

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5276
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #7098 on 12.06.2019, Wednesday, 14:27:21 (Edited 12.06.2019, Wednesday, 20:26:50) »
На ваквите мотори заменските батерии се SLA акумулатори, ако си правите ваши нарачајте си готов BMS зависно која струја и колку ќелии во серија ќе се, не вреди електрониката за тоа да се прави,

Еве јас си испринтав држач за 10 ќелии сериски повеќе вакви „единици“ со по 10 батерии ќе се поврзат паралелно за да се зголеми капацитетот

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Mkdsime

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 81
Re: Случајни муабети
« Reply #7099 on 12.06.2019, Wednesday, 20:21:00 »
Во една продавница за авто делови видов едно акумулаторче EXIDE околу 20AH со гел со цена од околу 5000 ден  :o јас помислив до кај 2000ден ќе биде :D Скапи ли се или грешно ми ја кажале цената?

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11635
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7100 on 12.06.2019, Wednesday, 20:27:49 »
Би требало цената да е грешна... не мислам дека се повеќе 2000 денари тие акмулаторчиња ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2845
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #7101 on 12.06.2019, Wednesday, 20:29:25 »
5000ден. е акумулатор за кола од 100Ah  :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3313
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7102 on 13.06.2019, Thursday, 01:28:16 »
Exide се преценети, и ако е стационарен нема да ме чуди.

Offline vladosh

 • Нов член
 • *
 • Posts: 19
Re: Случајни муабети
« Reply #7103 on 13.06.2019, Thursday, 09:13:13 »
да прашам дали знаете кај нас дали има некаде да се купи адаптер за напојување  AC 12V околу 1А ,гледав у логин немат изгледа или ја не најдов

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3313
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7104 on 13.06.2019, Thursday, 10:20:09 »
На пазар , бит пазар.

Offline vladosh

 • Нов член
 • *
 • Posts: 19
Re: Случајни муабети
« Reply #7105 on 13.06.2019, Thursday, 11:00:17 »
фала , у меѓувреме се премислив ..имам дома едно мало трафо за 15V мислам ќе заврше работа  ,ако не бит пазар ..

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2845
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #7106 on 13.06.2019, Thursday, 11:12:43 »
Exide се преценети, и ако е стационарен нема да ме чуди.

Не би рекол дека Exide се преценети, туку ние се навикнавме на ефтини шкарт акумулатори, разликата помеѓу Exide од 100Ah и на пр.Monbat  е 1000ден. (6000/5000ден) , но сепак според мене Exide на долг рок се поисплатливи, особено ако возиш дизел.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3313
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7107 on 13.06.2019, Thursday, 15:08:45 »
7к е ексајд од 100Ah го платив, ништо посебно, и тој цркна

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 2845
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #7108 on 13.06.2019, Thursday, 15:17:53 »
Јас кога прашував беше негде 6100ден. Иначе би требало да потрае барем 5-6 години, за разлика од другите кои траат точно една недела откако ќе им истече гаранцијата... :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 412
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7109 on 13.06.2019, Thursday, 15:36:33 (Edited 13.06.2019, Thursday, 20:55:34) »
7к е ексајд од 100Ah го платив, ништо посебно, и тој цркна
За колку време ти цркна?

Јас четврта година терам со Exide Premuim Carbon Boost и немам никакви проблеми ни во најладните денови во зимо.

Code: [Select]
http://exide.mk/home/shop/autobatteries/ea612/