Author Topic: Случајни муабети  (Read 318027 times)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11797
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7050 on 13.05.2019, Monday, 14:00:55 »
Како и во што ги чувате и организирате вашите жици,премостувачки жици?

Ова е корисно за работа со breadboards, ама генерално земено, многу ретко користам breadboards, така да, користам парчиња жички ставени во една кутија од кондури и по потреба, сечкам и лемам :P.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 654
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7051 on 15.05.2019, Wednesday, 18:15:13 »
Сакам да прашам дали некој знае како се подесуваат ментешиња што се местат за отворање на врата од плакар? Имам проблем со вратите од плакарот, ментешињата се нешто изместени и вратите не сакаат да се затвораат правилно, односно се поклопуваат една врз друга, а бидејќи под нив има и фиоки, со самото отворање има триење и кант траката од фиоките се оштетува. Дали некој знае како можам ова да го решам? Двете врати се држат со по 4 ментешиња на секоја, значи се вкупно 8 или по 4 на секоја врата.

Online bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3410
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7052 on 15.05.2019, Wednesday, 18:16:40 »
Имаат ментешитенштрафчиња на ними

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 654
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7053 on 15.05.2019, Wednesday, 18:18:44 »
Да, имаат. Пробав да ги вртам и да сфатам што се случува, но никако не можам да ги наместам точно.

Online bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3410
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7054 on 15.05.2019, Wednesday, 20:53:35 »
горните затегни ги би требало да ги повлечат Еден се врти лесно со федерче е.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11797
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7055 on 15.05.2019, Wednesday, 23:59:19 »
Треба да ги стегнеш тие горните, изгледа попуштени се. Пробај едните стегај ги, другите попуштај ги, види дали ќе се корегира ситуацијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline tanatos

 • Нов член
 • *
 • Posts: 27
 • Gender: Male
 • Menace
Re: Случајни муабети
« Reply #7056 on 22.05.2019, Wednesday, 18:45:22 »
Некој искуство со хилта Макита HR 2470 ?

Online Mkdsime

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 95
Re: Случајни муабети
« Reply #7057 on 22.05.2019, Wednesday, 19:58:29 »
Не те разбирам какво искуство. За купување ли си, на ново,старо. Иначе со тој модел немам никакво искуство.

Offline tanatos

 • Нов член
 • *
 • Posts: 27
 • Gender: Male
 • Menace
Re: Случајни муабети
« Reply #7058 on 22.05.2019, Wednesday, 21:05:12 »
Ја меркам да ја купам на ново, па акој некој има работено со тој модел добро би било да сподели искуство, позитивно, негативно, сеедно.

Online bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3410
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7059 on 22.05.2019, Wednesday, 22:32:51 »
Со хилта не, ама генерало макита се ок, све ми се погодило. Исто и hilti се ок

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11797
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7060 on 23.05.2019, Thursday, 02:26:26 »
Со Makita, општо, нема промашај ;). Имам дома бормашина и шмишајбна Makita, немам на што да се пожалам ;).

Види само по тоа што носат мајстори кога ќе дојдат дома да ти работат ;). Друго освен Makita, немам видено да носат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3410
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #7061 on 23.05.2019, Thursday, 03:54:44 »
И мактек како фирма ќерка на макита. Ако е  за една употреба раидер, ингко се малу подобри а ефтини.

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5282
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #7062 on 23.05.2019, Thursday, 14:12:43 (Edited 23.05.2019, Thursday, 23:26:43) »
Да не речите дека ништо не работиме XD
Еве некоја слика од последниот проект за странци што ми беше, UG95 за GSM комуникација и L96 за GPS, Atmega328 микроконтролер, батери менаџмент систем, напојувања за модулите, ситна електроника 0402, 4 слојна плоча, составено во кинаЗа програмирање оставени се 6 точки на ќошот од плочата, 1,27mm pp, може да се користи кабел но ќе треба цело време да се одлемува прелемува, за да се избегне тоа направив мал држач за плочата со две оски на кои се движи држач со pogo пинови на кои ќе бидат поврзани конекциите од програматорот.Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11797
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #7063 on 23.05.2019, Thursday, 23:27:40 »
И за што се користи чудово?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5282
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #7064 on 24.05.2019, Friday, 11:54:17 »
нешто како паметен часовник ќе биди за следење на луѓе, оригинално е наменет за стари луѓе
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!