Author Topic: Случајни муабети  (Read 313204 times)

Online Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 719
Re: Случајни муабети
« Reply #6780 on 01.01.2019, Tuesday, 22:24:56 »
Барав но неможам ништо да најдам, еве го и моделот Dell P2212Hb, доколку некој може да најде нешто фала му :D

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11634
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6781 on 02.01.2019, Wednesday, 11:12:40 »
Отвори го дисплејот, пиши модел на дисплејот на ebay или aliexpress, ќе надеш сигурно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 648
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6782 on 05.01.2019, Saturday, 11:37:14 »
Дали на форумот има опција која што по e-mail известува кога некој има дадено одговор на некоја тема после твојот пост? На пример после овој пост доколку некој одговори, јас да добијам e-mail дека има одговор. Постои ли тоа?

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 446
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6783 on 05.01.2019, Saturday, 12:04:57 »
Имаш опции за известување во профилот.
(Profile notifications) Избери за што сакаш да бидеш известуван.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11634
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6784 on 05.01.2019, Saturday, 20:27:57 »
Да, има, dr-mr ти објасни ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3217
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #6785 on 10.01.2019, Thursday, 21:22:39 »
Знаете некој што би поправал сони 1???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11634
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6786 on 11.01.2019, Friday, 04:33:17 »
Што му е? Ако е ласерот, треба нов да нарачуваш, а најверојатно веќе само online може да се најдат (можно е и да ги нема на старо веќе кај нас).

А зошто емулатор не искористиш? Sony PS 1 е целосно емулиран, нема игра која не работи со емулатор ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3313
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6787 on 11.01.2019, Friday, 12:13:29 (Edited 11.01.2019, Friday, 16:25:34) »
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?spm=a2g0s.9042647.6.2.36864c4dYRJ4gW&orderId=96185475499420&productId=1914605685кинеска работа, едно парче го рачуна "lot".... :)
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/1-Pc-2-3mm-3-17mm-Micro-Drill-Clamp-Fixture-Chuck-0-7-3-2mm-Electric/32877850450.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5cd64c4di00ItX Што им значат димензииве ? Конкретно ми треба футер за 2,3 мм осовина за најмали бургии.

Offline dr-mr

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 446
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6788 on 12.01.2019, Saturday, 11:01:07 »
Според линкот првата бројка е дијаметарот на осовината а втората бројка е за дијаметарот на бургии.
Колку сто разбрав јас тебе ти треба: 2,3-07   дијаметарот на осовината е 2,3мм а футерот факја бургии од 0,2мм до 0,7мм 
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3313
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6789 on 12.01.2019, Saturday, 13:04:02 »
Фала

Offline Bojan

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3217
 • Gender: Male
 • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #6790 on 13.01.2019, Sunday, 11:58:31 »
Што му е? Ако е ласерот, треба нов да нарачуваш, а најверојатно веќе само online може да се најдат (можно е и да ги нема на старо веќе кај нас).

А зошто емулатор не искористиш? Sony PS 1 е целосно емулиран, нема игра која не работи со емулатор ;).

од другарче е, што му е појма немам, а неќел да игра на компјутер, сонито повеќе мерак му правело :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 648
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6791 on 13.01.2019, Sunday, 12:14:06 »
И јас имам PS1, целосно исправен, го чувам за спомен. Со оригинал кутија и оригинални контролери. Со се.  ;D ;D  ;D

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11634
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6792 on 13.01.2019, Sunday, 18:16:03 »
од другарче е, што му е појма немам, а неќел да игра на компјутер, сонито повеќе мерак му правело :D

Кажи му на другар ти, Sony пред оваа нова година (во декември) избаци PS Classic 8).

Code: [Select]
https://www.playstation.com/en-us/explore/playstation-classic/
Нека си купи и нека си игра :P.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 648
 • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6793 on 13.01.2019, Sunday, 18:32:08 »
За тоа што се нуди со PS Classic, цената е соленка. Иде со 20 игри, но може да се "хакни" и да се играат останати. Според мене тоа е чисто колекционерско парче, за во витрина.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 11634
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6794 on 13.01.2019, Sunday, 23:36:48 »
$100... околу 5000 денари... не би рекол дека е премногу. Не е евтино, ама не е ни скапо.

А колку ќе те чини да поправиш стар PS1 :P?. Тука некаде, со оглед на тоа дека веќе нема делови за нив :P :D. А да не правиме муабет и за моментот „леле, не го исчита CD-то“ ::). Тоа беше класика на PS1 (сите знаевме колку се добри ласерите на Sony ::), не дај боже да купиш CD плеер Sony, прашајте го било кој сопственик ::)).

@Bojan: Дај му линк на другар ти, ако му се допаѓа, арно, ако не, нека продолжи да си бара мајстор ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."